زندگی ارنست همینگوی در کوبا

ارنست همینگوی

اگر اهل مطالعه کتاب‌های داستان و رمان باشید، به احتمال زیاد با ارنست همینگوی، نویسنده و داستان پرداز معروف آمریکایی آشنا هستید. با این حال جالب است بدانید که همینگوی در زمان اولین سفرش به کشور کوبا، شاید درست در لحظه‌ای که پایش را در سواحل این کشور به زمین گذاشت، عاشق این کشور شد. علاقه همینگوی کشور کوبا به اندازه بود که خانه‌اش را در این کشور بنا کرد، هر روز به ماهیگیری می‌رفت و برخی از معروف‌ترین رمان‌های خود را در این کشور نوشت. گفته می‌شود که ارتباط عمیقی بین همینگوی و مردم کوبا ایجاد شده بود. همینگوی پس از مرگش نیز میراثی از خود در کشور کوبا به جای گذاشت. امروزه اگر به کشور کوبا سفر کنید همه جا می‌توانید تصاویری از این نویسنده سرشناس را مشاهده کنید. حضور تصاویر و نام همینگوی در کشور کوبا به‌قدری برجسته است که آن را می‌توان با شخصیت‌های نمادین و رهبران این کشور مقایسه کرد. در این مقاله از بخش وبلاگ ریسمون سعی شده تا مروری بر زندگی ارنست همینگوی وی با تأکید بر حضور و علاقه او به کشور کوبا داشته باشیم.

ارنست همینگوی وارد شهر هاوانا کوبا می‌شود

همینگوی در سال ۱۹۲۸ یک سفر دریایی را از خانه خود در شهر کی وست (شهری در جزیرهٔ کی وست، در شهرستان مونرو ایالت فلوریدا) به سمت اسپانیا شروع می‌کند. همینگوی این سفر را به همراه همسر خود پائولین، دو پسر خود و همچنین خواهر همسرش شروع کرد که جینی نام داشت. در میان راه سفر به اسپانیا آنها احتیاج داشتند تا برای مدتی در شهر هاوانا، پایتخت کوبا، توقف داشته باشند. خانواده او برای سه روز در هتل آمبوس موندوس -Ambos Mundos- اقامت داشتند. همین سه روز کافی بود تا همینگوی به‌شدت و سرسختانه عاشق کشور کوبا شود!

                با این حال حدود ۴ سال طول کشید تا همینگوی یک بار دیگر پا در این جزیره را بگذارد. در سال ۱۹۳۲ همینگوی دو تن از صمیمی‌ترین دوستان خود را به این کشور آورد. آنها در کشتی افسانه‌ای آنیتا -Anita-  اقامت کرده بودند. در طول این سفر همینگوی یک دوست کوبایی به نام کارلوس گوتیرز پیدا کرد که یک ماهیگیری زبردست و حرفه‌ای بود. در طول این سفر کارلوس راز و رمزها، و همچنین تکنیک‌های ماهیگیری در شرایط و عمق‌های مختلف را به همینگوی آموخت.

همینگوی عاشق این تجربه و ماهی گیری شد! او یک قایق جدید به نام «پیلار» خرید و سال بعد برای شرکت در مسابقه ماهیگیری به همراه کارلوس به کوبا آمد. در سال ۱۹۳۳ همینگوی مقاله‌ای را در مورد تجربیات خود در این روزها و این زمان نوشت و در یکی از مجلات معتبر آن دوره به چاپ رساند.

 

خرید خانه‌ای رؤیایی در اطراف شهر هاوانا

در طی سال‌های بعد، همینگوی و همسرش مشکلات زناشویی پیدا کردند و این مشکلات درنهایت به طلاق آنها منجر شد. چند سال بعد و در سال ۱۹۴۰، همینگوی به همراه همسر جدیدش مارتا -Martha- به کوبا نقل مکان کردند. آنها یک خانه گران قیمت را با ۱۲۵۰۰ دلار در خارج پایتخت کوبا یعنی شهر هاوانا خریداری کردند. همینگوی عاشق این خانه بود و نام Finca Vigia را برای آن انتخاب کرد؛ نامی که به معنای «خانه دیدبانی» و یا «خانه مراقبت» است. بنابراین همینگوی و همسر جدیدش به مدت ۲۰ سال با شادی و البته به همراه گربه‌های زیادی که داشتند، در این خانه زندگی کردند. در طول اقامت در این خانه همین توانست دو مورد از معروف‌ترین و برجسته‌ترین آثار خود یعنی «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» و همچنین «پیرمرد و دریا» را بنویسد.

در طی این سال‌ها و به‌خصوص پس از این که همینگوی علی‌رغم ایجاد تنش در میان روابط کوبا و ایالات متحده آمریکا همچنان به اقامت در خانه رؤیایی خود در کشور کوبا ادامه داده بود، تبدیل به شخصیتی بسیار محبوب در میان جامعه کوبایی‌ها شده بود. همینگوی تقریباً هر روز با قایق خود که «پیلار» نام داشت به ماهیگیری می‌رفت، در کافه‌های دنج و دوست داشتنی شهر هاوانا با مردم محلی گپ و گفت می‌کرد و گزارش‌هایی را با دید کاملاً بی‌طرفانه از جنگ کوبا مخابره می‌کرد. با این حال، اگرچه تمامی این موارد برای کوبایی‌ها ارزشمند بود؛ ولی آخرین اقدام تحسین برانگیز او هیچ گاه از خاطر مردم کوبا بیرون نخواهد رفت: همینگوی از دولت کوبا درخواست کرده بود تا قایق با ارزش او، یعنی «پیلار» را تغییر کاربری داده و تبدیل به یک کشتی جنگی کنند تا بتواند با استفاده از آن متجاوزان آلمانی را از سواحل کوبا دور کند!


مقاله-ریسمون-ارنست همینگوی-2.jpg

میراث همینگوی در کشور کوبا

در سال ۱۹۶۱، پس از فوت ارنست همینگوی، خانه فوق العاده او علی‌رغم مخالفت‌های همسرش به تملک دولت کوبا درآمد. پس از این اقدام دیری نپایید که دولت کوبا خانه‌ی محبوب همینگوی را فراموش کرد و این ملک به‌سرعت تبدیل به یک ویرانه شد. با این حال در طی سال‌های گذشته این خانه توسط کوبایی‌ها بازسازی شده و امروزه امکان بازدید عمومی از آن در تمام طول سال نیز مهیا شده است. در این خانه شما می‌توانید ابزار و یادگاری‌های ارنست همینگوی از دوران ماهیگیری، جوایز دریافت شده در مسابقات ماهیگیری،‌ کاردستی‌های او و همچنین کتابخانه بزرگ او را تماشا کنید. این خانه/موزه همچنان در معرض خطر قرار دارد و در لیست چند مورد از سازمان‌های بین المللی قرار گرفته تا حمایت مالی برای محافظت و همچنین بازسازی آن انجام شود.

 

در انتها باید بگوییم اگر شما هم عاشق آثار این نویسنده برجسته هستید و یا اینکه دوست دارید تاریخ کشور کوبا را خودتان کشف کنید، به شما توصیه می‌کنیم تا سفری فراموش‌نشدنی به کشور کوبا را تجربه کنید.


0 دیدگاه

02 بهمن 1398


برچسب ها
صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما