ریسمون و یوگا در طبیعت

یوگا در طبیعت

یوگا فعالیتی است که انعطاف پذیری انسان را افزایش می دهد، ماهیچه ها را تقویت می کند، تمرکز فکر را بالا می برد و شما را به سمت آرامش درونی سوق می دهد. ورزشی که می تواند درمان بسیاری از مشکلات روحی و جسمی باشد و با خود شادابی و سلامت به همراه بیاورد.
یوگا ظاهر کلی بدن را زیباتر می‌کند، بنابراین، به لطف زیبایی بیشتر ستون مهره‌ها و حفظ آن‌ها در بهترین وضعیت، فرد در بدنش احساس راحتی و آسایش دارد. علاوه بر این یوگا اثرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، کند شدن روند پیری، افزایش اعتماد به ‌نفس، بهبود روابط و ارتقای سطح انرژی دارد.
تورهای یوگا پدیده نوینی در صنعت گردشگری محسوب می‌شوند. ایده این نوع تورها حاصل تلفیق فراغت، سفر و ورزش با یکدیگر است. در یوگا هدف اصلی ایجاد هماهنگی میان اجزا، جسم، روح و در نهایت فراغت از دوگانگی، مادی گرایی و توانایی تعامل با زندگی است. ریسمون به شما خواهد گفت چرا بهتر است یوگا را در دل طبیعت امتحان کنید.


مقاله-ریسمون-یوگا-در-طبیعت-1.jpg

چرا در طبیعت یوگا کنیم؟ 
تورهای یوگا در طبیعت از پر طرفدار ترین تورها نزد کسانی است که خواستار آرامش همراه با لذت در طبیعت هستند. انجام یوگا روی یک چمن ناآشنا برای هر فرد مزایای متعددی دارد. ناشناخته بودن، تجربه را غنی‌تر می‌سازد. در زندگی نمی‌توانید همه‌چیز را در محیط اطراف خود کنترل کنید و آموختن اینکه چگونه به‌اندازۀ کافی متمرکز بمانیم تا بتوانیم یوگا را خارج از باشگاه یا خانه باوجود عوامل برهم زنندۀ تمرکز مانند سر وصدا و آب ‌و هوای متغیر تمرین کنیم، یک روش بسیار عالی برای تمرکز و حتی قابل‌انعطاف ماندن بیرون از تشک یوگا است.
از بهترین زمان ها و مکان ها برای انجام حرکات یوگا صبح، بعد از ظهر و عصر در ساحل و در مکان های سر سبز است که آرامش عجیبی را برای فرد به ارمغان می آورد.
بدون شک انجام هر کدام از تمرین های یوگا در هوای پاک و طبیعت بی نظیر در حالی که عبور نسیم را بر پوست خود احساس می کنیم دور از هجوم امواج و مغناطیس ها در حالی که دیگر در احاطه دیوارها نیستیم تجربه ای شگفت انگیز است که هر انسانی می خواهد بارها و بارها تجربه اش کند.
برای شروع یوگا در طبیعت پیش از هر چیز در یک مکان خوش‌منظره و زیبا بایستید تا کمی به ماهیچه‌های خود کشش داده و برای ادامۀ ظرفیت ریه‌های خود را بالا ببرید و اگر با یوگا در طبیعت نا آشنا هستید از یک مربی یا متخصص آگاه کمک بگیرید تا شما را در موقعیتی عالی قرار دهد.


مقاله-ریسمون-یوگا-در-طبیعت-2.jpg

درمان افسردگی از طریق یوگا در طبیعت
مطالعات زیادی وجود دارد که قابلیت یوگا را برای بهبود سلامتی روح و روان به اثبات می رساند. دانشگاه آکسفورد طی تحقیقاتی به صراحت اعلام کرده است افرادی که حتی یک بار در هفته حرکت های یوگا را تمرین می کنند استرس و فشار خون کمتری دارند و خواب با کیفیت تری را تجربه می کنند.
حتی اگر اهل مطالعات روانشناسی و پزشکی هم نباشید بی شک بارها شنیده اید که در هنگام ناراحتی استرس و یا عصبانیت تنفس چقدر می تواند در کنترل هر کدام از این موارد موثر باشد. تمرکز بر روی تنفس و کشش آرام جزیی از اصول یوگا است. 
حضور در طبیعت به خودی خود باعث کاهش اضطراب و افسردگی می شود اما نمی توان از تاثیر بی نظیر انجام حرکات یوگا و درمان افسردگی در طبیعت غافل شد. یوگا دستگاه عصبی پاراسمپاتیک، که مسئول آرام کردن است را تحریک می‌‌‌‌کند و با فعال شدن دستگاه عصبی پاراسمپاتیک فرآیند ترمیم و درمان در بدن آغاز می‌‌‌‌شود.
ریچارد میلِر (Richard Miller) که روانشناس و موسس IREST است (مؤسسه‌‌‌‌‌ تحقیقاتی که مربی و برنامه‌‌‌‌‌های آموزشی را بر اساس تمرین‌‌‌‌‌های باستانی یوگا عرضه می‌‌‌‌‌کند) اعتقاد دارد ترکیبی از روانشناسی امروزی و تمرین‌‌‌‌‌های چند هزار ساله‌‌‌‌‌ی یوگا دسته‌‌‌‌‌هایی از مراجعین که سرباز‌‌‌‌‌های کهنه‌‌‌‌‌کاری با مشکلات و اختلال‌های استرسی و آسیب‌‌‌‌‌های ذهنی بودند را نجات داده است. او می‌‌‌‌‌گوید: اینها کسانی بودند که به شدت مجروح شده بودند و اغلب ‌‌‌‌‌شان افسردگی شدید داشتند. این افراد با انجام تمرینات یوگا در طبیعت احساس می کردند  دوباره به خودشان و جهان اطراف ‌‌‌‌‌شان متصل شده اند و پس از مدت‌‌‌‌‌ها جنگ به خانه، خانواده‌‌‌‌‌ و زندگی روزمره‌‌‌‌‌شان باز می گشتند. استفاده از یوگا برای درمان مشکلات روحی و روانی روز به روز بیشتر می‌‌‌‌‌شود و در مورد اختلالات استرسی هم موفقیت‌‌‌‌‌آمیز بوده است.بدون شک یوگا قابلیت های زیادی برای کمک به بهبود و تسکین علائم افسردگی و اختلالات روانی دارد.
 


مقاله-ریسمون-یوگا-در-طبیعت-3.jpg

تاثیر یوگا در زندگی روزمره
یوگا فراتر از بیماری های جسمی و روحی که پیش تر به آن ها اشاره شد، تاثیر فوق العاده ای بر سایر ابعاد مختلف زندگی و نگرش ما دارد. اصلی ترین دستاوردی که یوگا نصیب هر فردی می کند شناختی است که هر فرد نسبت به خودش به دست می آورد که این موضوع خود به رشد و تکامل انسان کمک می کند.
هیچ چیز به اندازه تمرینات یوگا نمی تواند مراقبه، تعادل و آرامش ذهنی را طی مدتی نسبتا کوتاه نصیب انسان کند و در بر طرف کردن نیاز ما، درک و شناخت، عدم توازن در ساختار احساساتمان و ایجاد هماهنگی در آن موثر باشد. زمانی که به تعادل و توازن می رسیم و نا هماهنگی و عدم توازن را از بین میبریم کیفیت ذهن و بالطبع پس از آن زندگی ما تغییر می کند. شفاف تر دیدن تمام ابعاد زندگی فرآیندی است که یوگا نصیب ما خواهد کرد، فرآیندی که به مرور با تغییر نگرش ما درهای جدیدی از ابعاد زندگی را به روی ما می گشاید.
اولین دستاوردی که یوگا برای هر فردی دارد این است که می خواهد پیش از هر چیزی به خودتان نگاه کنید و هر عملی که از سوی شما صورت می گیرد چه منفی و چه مثبت آگاهانه باشد و به مرور زمان به درون خود مسلط شوید و این اطمینان را به‌دست آورید که هر آن‌چه که انجام می‌دهید برای رشد و توسعه طبیعت خلاق و آفریننده خودتان و نیز در جهت رشد سایر مردم به‌کار خواهد آمد. اگر کارهایی که انجام می‌دهید خلاق و سازنده نیستند و باعث ایجاد تضاد، تناقض و درد و رنج می‌شوند بدانید که این کارهای شما بر مبنای یوگا نیست.

تورهای یوگا
مراکز متعددی در دنیا و به خصوص در کشور هند وجود دارند که فعالیتهای حرفه ای در زمینه یوگا و مدیتیشن انجام می دهند اما از مراکز مهم در سایر کشورها که این خدمات را ارایه می دهند می توان به چند مرکز سرآمد اشاره کرد، مراکزی مانند: کریپالو آر اند آر ریتریتز (Kripalu R&R Retreats)در ماساچوست، لومینگ لوتس یوگا (Blooming Lotus Yoga) در بالی، سامرسالت یوگا ریتریت (Summersalt Yoga Retreat) در کرواسی و واندرلاست سان شاین کوست (Wanderlust Sunshine Coast) در استرالیا
کلام آخر
اگر هنوز نمی دانید برای شروع یوگا از کجا باید شروع کنید، لازم است بدانید هرکسی در هر سن و سالی و از هر نقطه ای می‌تواند یوگا را شروع کند و اگر تا به حال ورزش یوگا را انجام نداده اید و دوست دارید آن را امتحان کنید، درنگ نکنید و این فرصت را از خودتان نگیرید. ریسمون برای تجربه بی نظیر تور یوگا در طبیعت در کنار شما است.
 


1 دیدگاه

19 مرداد 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما

  • علی
    2 سال قبل
    سلام دوستدارم اگه تور طبیعت گردی همراه با یوگا دارین شرکت کنم