راهنمای خرید کوله پشتی سفر ( قسمت دوم)

چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم؟

سفرهای طبیعت گردی همواره از جذاب ترین نوع سفرها بوده است و طرفداران خاص خود را دارد. این روزها با همگانی تر شدن این سفرها نیاز به اطلاع رسانی در مورد ملزومات این نوع سفرها هم بسیار حائز اهمیت شده است. برای کوله گردی یا سفر در طبیعت نمی توانید با همان چمدان یا تجهیزات همیشگی سفر کنید. در این نوع سفرها داشتن تجهیزات به شدت در کیفیت سفر شما موثر است و حتما باید کوله پشتی مناسبی تهیه کنید که تا مدت ها در سفرهای لذت بخش طبیعت گردی همراه شما باشد. برای خرید کوله پشتی مناسب باید چند معیار مهم را مد نظر داشته باشید. با ریسمون همراه شوید تا از خصوصیات یک کوله مناسب برای کوهنوردی و طبیعت گردی بگوییم.

برای خرید کوله پشتی باید ابتدا از خود بپرسید که چه مدت کوله پشتی خود را می خواهید حمل کنید؟ برای چه منطقه ای می خواهید از آن استفاده کنید و چه وسایلی را می خواهید درون آن بگذارید؟


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-8.jpg

کاور کوله پشتی

جنس کوله پشتی فاکتور های مهمی دارد که پیشتر از فاکتور مهم ضد آب بودن کوله پشتی و تاثیر آن در کیفیت سفر صحبت کردیم اکنون می خواهیم به دوستانی که در گذشته خرید کوله پشتی را انجام داده اند اما به این مورد مهم توجه نکرده اند یک راه حل ارائه دهیم، آن هم استفاده از روکش ضد آب است.

بسیاری از کوله ها با یک روکش ضدآب فروخته می‌شوند که در زیپی کوچک در قسمت پایین یا بالای کوله قرار گرفته است. اما در صورتی که این کاور در کوله شما موجود نیست حتما آن را به صورت جدا تهیه کنید و در نظر داشته باشید که روکش کوله پشتی بر اساس اندازه کوله تهیه می شود. استفاده از کاور به جز محافظت از وسایل شما در برابر آب و باران به سالم تر نگه داشتن کوله پشتی شما هم کمک می کند؛ از پاره یا خاکی شدن کوله شما جلوگیری می کند و عمر کوله پشتی شما را طولانی تر خواهد کرد.

نکته مهم

در صورتی که بودجه کمی برای خرید کوله پشتی اختصاص داده اید و نمی توانید کوله ای کاملا ضد آب تهیه کنید به این موضوع دقت کنید که کوله‌ شما حتماً یک جیب یا محفظه‌ ضد آب داشته باشد تا نگران خراب شدن پول یا مدارکتان نباشید.

محفظه های کوله پشتی

یک کوله‌پشتی خوب باید محفظه‌ های متعددی برای انواع وسایل داشته باشد به‌ عنوان مثال محفظه لپ‌تاپ و یا دوربین عکاسی و یا عصای کوه‌نوردی و… .

این کار علاوه بر اینکه به شما اجازه می‌دهد تا هر وسیله‌ای را  سر جای مناسبی قرار دهید، از وسایل شما هم تا حدی محافظت می کند و به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی هر وسیله‌ای که در لحظه لازم دارید را به سرعت پیدا کنید. علاوه بر این جدا کننده‌ هایی که درون کیف قرار دارند به شما کمک می‌ کنند تا از کثیف شدن وسایلتان جلوگیری شود.

زیپ‌های کوله پشتی

بسیاری از کوله پشتی های مسافرتی زیپی هستند. زیپ این کیف ها بیرون از کیف دوخته شده و باز کردن آن بسیار راحت است. از این رو مطمئن شوید که زیپ کوله پشتی دو تا ماشینک داشته باشد تا بتوانید آن‌ ها را به هم قفل کنید تا از امنیت وسایل خود اطمینان داشته باشید.

اغلب کوله ‌های مسافرتی زیپ سراسری دارند و زیپش مانند چمدان دور تا دور کوله را باز می‌کند. در این حالت شما می‌توانید بدون اینکه همه‌ وسایل داخل کوله را به هم بریزید، به چیزی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید. در صورتی که زیپ کوله پشتی شما فقط از بالا باز شود شرایط کمی سخت تر می شود زیرا، در طول سفر شما به وسایل مختلفی نیاز پیدا خواهید کرد و گاهی برای برداشتن یک وسیله از ته کوله مجبور خواهید شد کل کوله را به هم بریزید.


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-9.jpg

نکته مهم:

کوله پشتی هایی که خارج از کوله قسمتی برای جای کیسه خواب دارند دارای مزیت هستند زیرا، برای برداشتن کیسه خواب مجبور نیستید کل وسایل‌تان را بیرون بریزید و جای بیشتری برای جا دادن وسایلتان داخل کوله دارید.

جیب‌ها و بندهای کوله پشتی

یک کوله‌ پشتی خوب باید جیب و قسمت‌های مجزای زیادی داشته باشد. بندهای مختلف اطراف، زیر و روی کوله هم برای وصل کردن زیرانداز، چادر و حتی کیسه ‌خواب به کوله استفاده میشوند و بودنشان بعضی از وقتها ضروری است.

یک کوله مناسب سفر کوله ‌ای با جیب‌ های زیاد است. هرگز کاربرد این جیب ‌ها را دست کم نگیرید زیرا در طول سفر بسیار به کارتان خواهد آمد. کوله‌های فنی و کوهنوردی اغلب جیب کمتری دارند و برای سفرهای عادی مناسب نیستند.

فریم داخلی کوله

کوله‌های جدید که اکثراً در ساختشان از فریم داخلی استفاده شده است مناسب‌تر هستند چرا که هم سبک‌تر هستند (جنس کوله‌های جدید فلز نیست بلکه از فیبر و پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر استفاده شده است) و هم جزئی از کوله پشتی شما است. بنابراین استحکام بیشتری دارد و از لوازم داخل کوله تا حدودی مراقبت می‌کند. از طرفی کوله پشتی شما را مقداری باریک‌ تر می‌کند که باعث می‌شود حرکت کردن راحت‌ تر شود.

برخی کوله‌ها داخل ‌شان قابی دارند که باعث حفظ تعادل‌ می‌شوند. هم‌چنین از نامتوازن شدن خود کوله هم جلوگیری می‌کند. این نوع کوله وزن کوله را به کل بدن منتقل می‌کنند تا فقط روی شانه ‌تان نباشد.


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-7.jpg

بند ها و کمربند کوله پشتی

معمولا کوله های طبیعت گردی و کوهنوردی بعد از پر شدن وزن سبکی ندارند و شما ناچارید مدتی آن ها را حمل کنید این موضوع ممکن است باعث شود فشار به لگن شما وارد ‌شود و همچنین آسیب‌هایی در سفرهای طولانی ‌مدت برای شما به وجود بیاید؛ بنابراین بهتر است کوله شما دارای کمربند باشد تا این وزن را به صورت درست مدیریت و تقسیم کند.

این کمربندها وزن کوله را بر روی تمام قسمت‌های کمر و شانه‌های شما تقسیم می‌کند تا کمترین فشار به لگن وارد شود. این بند کمری باید قابل تنظیم باشد تا نسبت به اندازه دور کمر شما تنظیم شود.

به مرور زمان ممکن است دوبنده‌های کوله به شانه‌های شما فشار وارد ‌کند باعث ایجاد شانه درد در سفرهای طولانی مدت خواهد شود. اما اگر بین این دوبنده ها یک بند ضامن دار قابل تنظیم وجود داشته باشد تا بتوانید دوبنده کوله پشتی خود را محکم به هم متصل کنید فشار وارد بر شانه ها کمتر خواهد شد و مقداری از فشار را بر روی کمر وارد می‌کند تا فشار تقسیم شود. دقت کنید که بند به‌اندازه کافی زخیم و از جنس مناسبی برخوردار باشد.

بدون شک با در نظر گرفتن تمام این موارد و داشتن یک انتخاب درست در خرید تجهیزات سفر، می توانید سفرهای طبیعت گردی دلنشینی را آغاز کنید. ریسمون به عنوان برگزار کننده با تجربه تورهای طبیعت گردی در کنار شماست تا در سفر به نقاط زیبای ایران و جهان خاطرات زیبایی را برای خود ثبت کنید.


0 دیدگاه

13 مهر 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما