راهنمای خرید کوله پشتی سفر ( قسمت اول)

چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم؟

تجهیزات سفر می تواند در کیفیت سفر بسیار موثر باشد از این رو قصد داریم از معیارهای انتخاب کوله پشتی مناسب بگوییم. با ریسمون همراه شوید.

چه کوله پشتی بخرم؟

در خرید کوله پشتی چند مورد مهم را در نظر بگیرید زیرا یک انتخاب درست و با تحقیق می تواند به میزان قابل توجهی در سفر یا کوهنوردی به کمکتان بیاید. به دلایل متعددی در بسیاری از سفرها نمی توانید چمدان حمل کنید و در این مواقع کوله پشتی بهترین انتخاب خواهد بود. چمدان‌ها برای سفرهای آخر هفته‌ای یا سفرهایی که برای مدت طولانی اقامت دارید بسیار کار آمد هستند اما وقتی شما به طور مداوم در حال سفر و حرکت هستید قطعاً یک کوله پشتی مناسب سفر را بر شما هموار می کند.

اگر کوله پشتی شما خیلی بزرگ باشد لوازم اضافی را با خود به این طرف و آن طرف حمل می‌کنید. اگر هم خیلی کوچک باشد قطعاً لوازم موردنیاز را به صورت اصولی و به تعداد لازم نمی‌توانید درون آن جا دهید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید مربوط به جنس کوله، بندها و زیپ کوله است.

برای خرید کوله پشتی باید ابتدا از خود بپرسید که چه مدت کوله پشتی خود را می خواهید حمل کنید؟ برای چه منطقه ای می خواهید از آن استفاده کنید و چه وسایلی را می خواهید درون آن بگذارید؟


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-1.jpg

اندازه کوله پشتی

یکی از سؤالات پرتکرار در انتخاب کوله‌پشتی، اندازه کوله است. همه می‌خواهند بدانند اندازه مناسب برای یک کوله‌پشتی چقدر است. هیچ کدام از اندازه‌ها برتری نسبت به یکدیگر ندارند. تنها مسئله مهمی که وجود دارد این است که کوله‌پشتی باید با بدن شما متناسب باشد.

واحد اندازه‌گیری کوله‌ها لیتر است. شما می‌توانید بر اساس مدت زمان برنامه، فصل اجرای برنامه، حجم وسایل و تعداد روزهای سفرتان کوله پشتی با اندازه مناسب را انتخاب کنید. در برخی از کوله‌ها عدد لیتر به صورت رند و در برخی به صورت + 5 یا +10 و... مشخص می‌شود؛ این عدد + حجم مازاد کوله است که در بالای کوله قرار دارد.

هنگام خرید کوله پشتی به این توجه کنید که سفرهای ‌تان بیشتر چند روزه و در چه فصلی از سال است.

به طور مثال اگر سفرتان 1 تا 3 روزه است کوله پشتی‌های 30 تا 50 لیتری برای شما مناسب است.

مخصوصا در فصول گرم نیازی به داشتن یک کوله 70 لیتری برای سفرهای کوتاه مدت ندارید.

کوله پشتی‌های 50 تا 70 لیتری برای سفرهای طولانی تر کاربردی هستند مثلا برای سفرهای 3 تا 7 روز مناسب هستند و بر اساس منطقه، نوع و فصل سفر می توان آنها را انتخاب کرد.

کوله پشتی‌های بالای 70 لیتر هم برای سفرهای بیشتر از یک هفته با شب‌مانی در طبیعت مناسب هستند. هم‌چنین اگر سفرتان در فصل زمستان است یا نیاز به حمل آب، غذا و تجهیزات زیاد دارید در این صورت این کوله‌ها مناسب شما خواهد بود.

البته پیشنهاد اول ما برای سفرهای طولانی این است که به جای حمل یک کوله بزرگ، یک کوله متوسط (مثلا 50 لیتری) و یک کوله یک روزه 15 تا 30 لیتری را انتخاب کنید.

در این مواقع لازم نیست تمام مدت همه وسایل خود را به دوش بکشید و می توانید کوله بزرگ را به راحتی به قسمت بار تحویل دهید و در طول سفر هم در محل اقامت خود قرار دهید و کوله کوچک را با خود در اتوبوس و هواپیما حمل کنید و در طول گشت‌های سفر هم از آن استفاده کنید.

اگر کوله‌پشتی شما بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد، وزن به صورت مناسبی متعادل نخواهد شد و می‌تواند باعث ایجاد کمردرد و یا حتی افتادن شما شود. حتماً شما هم دوست ندارید روی پشتتان یک آسمان‌خراش قرار داشته باشد یا اینکه کوله‌پشتی شما آن‌قدر کوچک باشد که جایی برای قرار دادن لباس‌های خود نداشته باشید.

اندازه کوله باید متناسب با قد شما باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد فشار وزن کوله‌پشتی بیشتر در قسمت میانی کمر قرار می‌گیرد که در مدت ‌زمان طولانی باعث درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله بلند باشد مانع حرکت مناسب شما خواهد شد و تعادلتان را به هم خواهد زد.


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-2.jpg

جنسیت

از آن جایی که فیزیک بدن خانوم ها و آقایون با هم فرق دارد در انتخاب کوله پشتی به این موضوع دقت کنید. کوله ای که برای خانوم ها طراحی می شود معمولا کشیده تر است و کمربند آن باریک تر است و بندهایی نزدیک به هم دارد. همیشه استثنا وجود دارد و آقایانی که استخوان بندی و جثه ریزتری دارند هم برای راحتی بیشتر می توانند از این مدل کوله ها استفاده کنند یا بالعکس خانم هایی که جثه درشت تری دارند از کوله های آقایان استفاده کنند.

سعی کنید در جستجوی خود برای خرید کوله پشتی استاندارد از کلمه‌ی SL و یا Female استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید. در مشخصات بعضی از کوله‌ها هم از کلمه یونی‌سکس استفاده شده که به این معنا است برای هر دو جنس مناسب است.

وزن 

در خرید کوله پشتی به وزن خود کوله دقت کنید چرا که این فاکتور مهم می تواند در راحتی حمل آن موثر باشد. بعضی از کوله‌ها بدنه‌ های سنگینی دارند که این موضوع خود یک نکته منفی محسوب میشود و در کیفیت سفر یا پیمایش شما بسیار موثر است.مقاله-ریسمون-کوله پشتی-3.jpg

ضد آب بودن

جنس کوله پشتی فاکتور بسیار مهمی است که نباید از قلم بیفتد. در خرید کوله پشتی حتما این نکته را در نظر بگیرید که یکبار هزینه کردن درست و اصولی می تواند شما را از صرف هزینه های متعدد در زمان های مختلف نجات دهد.

به این نکته دقت کنید که نیاز است جنس کوله پشتی شما به صورت 100% ضد آب باشد زیرا زمانی که در سفر هستید ممکن است به جاهایی سفر ‌کنید که در معرض باران‌ها قرار بگیرید و نفوذ آب و خیس شدن وسایلتان، مشکلات زیادی برایتان به وجود خواهد آورد.

در صورتی که نتوانستید کوله ای کاملا ضد آب خریداری کنید حداقل مطمئن شوید که کوله‌پشتی شما نیمه ضد آب است و لوازم داخل آن خیس یا مرطوب نمی‌شود. بیشتر کوله پشتی‌های جدید روکش ضدآبی دارند که در روزهای بارانی می‌توانید از آن برای محافظت از کوله خود در برابر باران استفاده کنید علاوه بر این مطمئن شوید که جنس کوله طوری باشد که برای مدت طولانی خیس یا نمدار نماند چرا که باعث ایجاد رطوبت و بوی بد برای لباس‌های داخل کوله می‌شود. (جنس‌های پلاستیک فیبر یا شمعی) بهترین روکش‌ها الیاف مصنوعی شمعی هستند.

کوله پشتی های ضد آب می توانند نقش مهمی را در حفاظت از وسایل ایفا کنند. مواد ضد آب به کار رفته در این نوع کوله ها باعث می شود تا تمام وسایل آن از آب مصون مانده و خشک باقی بمانند.


مقاله-ریسمون-کوله پشتی-4.jpg

برای خرید یک کوله پشتی مناسب فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارد برای اطلاع از آن ها با  قسمت دوم مطلب با ریسمون همراه شوید.


0 دیدگاه

13 مهر 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما