راجع به ته سیگارها قاتلان کوچک طبیعت با ریسمون بیشتر بدانید

ته سیگارها قاتلان کوچک طبیعت

شاید زمانی هیچ کدام از ما نمی دانستیم هر زباله کوچکی که در طبیعت رها می کنیم چه بر سر زمین این میراث ارزشمندی که اکنون در دستان ما امانت است می آورد. ته سیگار همان زباله کوچک رها شده ای است که به قاتل خاموش طبیعت تبدیل می شود. در حالی که هر کدام از ما اهالی سفر هم در تولید میلیون ها تن زباله در طبیعت مسئول هستیم پس باید بیشتر از نحوه حفاظت از زمین بدانیم. هدف از نگارش این مطلب در ریسمون آگاه کردن شما از عواقب رها کردن هر ته سیگار در طبیعت است.
 ما می خواهیم در کنار هم از زمین ارزشمندمان لذت ببریم و از آن محافظت کنیم. با ریسمون همرا شوید تا از این  روش های نگهداری بیشتر به شما بگوییم.
هر ته سیگار با زمین چه می کند؟
ته سیگار زباله کوچکی است که ممکن است به راحتی هر جایی رهایش کنیم بی خبر از اینکه این زباله کوچک تا سال ها اثرات خود را بر خاک باقی می گذارد. رها کردن ته سیگار بر روی آسفالت خیابان، داخل جوی آب، طبیعت آزاد و یا هرجای دیگری غیر از سطل زباله می تواند اثرات یکسانی بر محیط زیست باقی بگذارد و آن اثر چیزی جز تخریب نیست.
بی شک طبیعت گردان و گردشگران بسیاری که زمین را ارج می نهند و به ارزش حفظ محیط زیست واقف هستند تمام تلاش خود را می کنند تا آسیبی بر پیکر طبیعت وارد نکنند اما شاید عده اندکی که ته سیگار خود را در سفر یا طبیعت گردی در کنار جوی آب یا درختان رها می کنند نمی دانند که چه بر سر هر یک متر مکعب از خاک آن منطقه می آورند.
جالب است که بدانید کاغذ فیلتر سیگار از مرغوب‌ ترین کاغذها به دست می آید و برای تهیه آن تعداد بی‌شماری از درختان از بین می‌روند. آلودگی هوا، از بین بردن جنگل ها،‌ آتش سوزی و مرگ موجودات دریایی و پرندگان از جمله اثرات مخرب رهاسازی ته سیگار ها در طبیعت است.
نزدیک به 7 درصد از آتش سوزهای جنگلی که مسئول مرگ 14 نفر در هر سال است،‌ ناشی از دور انداختن تنها یک ته سیگار کوچک است که با بی احتیاطی انسان ها تبدیل به هیولایی آتشین می شود.
بی شک اگر بدانید تعداد ته سیگارهایی که در طول سال روی زمین رها می شوند بیشتر از 371 هزار کیلوگرم است بیشتر به اهمیت موضوع پی میبرید. زباله های کوچکی که بر خاک آب و تنوع زیستی تاثیرات به سزایی می گذارند و این روزها ذهن حافظان محیط زیست را به خود مشغول کرده اند.
ترکیبات سمی در هر ته سیگار وجود دارد که تاثیراتش تا سال ها از چهره طبیعت پاک نمی شود. از مهم ترین مواد سمی موجود در ته سیگارها آرسنیک است. بی اغراق همان طور که زباله های آلوده بیمارستانی مضر و خطرناک هستند هر ته سیگار نیز به همان میزان می تواند آسیب زا باشد. طبق برآوردهای بهداشتی، هر عدد ته سیگار در صورت بارندگی حدود یک متر مربع از زمین را آلوده می کند.
گاهی اثر مواد موجود در ته سیگار ها ماندگاری 600 تا 700 ساله در طبیعت به جای می گذارند و این از غم انگیز ترین آثاری است که هر انسانی می تواند از خود به جای بگذارد.

تور-مقاله-ریسمون-ته سیگار-2.jpg

اثرات ته سیگار بر آب
هر ته سیگار رها شده در طبیعت به راحتی می تواند وارد آب مصرفی خود ما شود. جالب است که بدانید اگر ته سیگارهایی که در جوی آب رها می شوند به مخازن آب شهری راه پیدا کنند نمی توان تمام آلاینده هایی که از طریق نیکوتین سیگار وارد آب شده است را از بین برد.
یادتان باشد اگر در کنار سد یا رودخانه یا حتی جوی آب شهری قرار می گیرید هرگز ته سیگار خود را به امید تجزیه شدن در آب رها نکنید. 
12 ماه طول می‌کشد تا هر ته سیگاردر آب تازه شکسته شود. اما برای تجزیه شدن هر ته سیگار در آب شور دریا در صورتی که هیچ موجود دریایی زنده ای آن را به عنوان غذا نبلعد 5 سال زمان می برد تا تجزیه شود. آنچه این روزها بسیار شاهد آن هستیم ته سیگارهای رها شده ای است که در شکم پرندگان، لاک پشتهای دریایی و دیگر موجودات زنده یافت شده است. زباله های کوچک سمی که پرندگان و ماهی ها به عنوان غذا وارد بدنشان می کنند و باعث مرگشان می شود.
با ته سیگارهای خود چه کنیم
اگر پس از دانستن تمام اثرات مخربی که ته سیگارها بر طبیعت می گذارند همچنان بر سیگار کشیدن خود اصرار دارید بهتر است راهکارهای پیشنهادی ریسمون را برای رها نکردن ته سیگار ها در طبیعت امتحان کنید و به جمع گردشگران حرفه ای بپیوندید.
1-    یک جعبه بسیار کوچک و سبک که در جیب یا کیفتان جا می شود تهیه کنید و از بسته شدن درب آن به طور کامل مطمئن شوید. این جعبه می تواند در تمام سفرها و حتی در رفت و آمد های درون شهری هم همراه شما باشد و از آن در هر شرایطی استفاده کنید. (اگر بوی آزار دهنده ته سیگار برایتان ناخوشایند است یک لایه قهوه ته جعبه بریزید و پس از آن به راحتی در جیب یا کیف خود یک زیر سیگاری همراه را حمل کنید.)
2-    در سفر های طبیعت گردی یک بطری کوچک را به عنوان زیر سیگاری خود در طول سفر کنار بگذارید و از رها کردن ته سیگار خود در طبیعت دست بکشید. می توانید این بطری را حتی در کوله پشتی خود در طول مسیر قرار دهید و پس از رسیدن به یک سطل زباله آن را در سطل قرار دهید و از همسفران خود هم بخواهید همین کار را بکنند.
کلام آخر
 آموزش و اطلاع رسانی همراه با اعمال قانون می تواند در کاهش آسیب های زیست محیطی ته سیگارها موثر باشد. در بسیاری از کشور ها برای رها سازی هر ته سیگار در محیط  مبلغی به عنوان جریمه در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر ایران چنین قانونی پیش بینی نشده است. شاید به همین دلیل ساده و آموزش و حتی آگاه سازی است که بسیاری از توریست هایی که وارد کشورمان می شوند زیر سیگاری های جیبی و کوچکی را همیشه با خود حمل می کنند.

ریسمون همواره تلاش می‌کند در تورهای طبیعت‌گردی خود اطلاع رسانی و آگاه سازی در این زمینه را برای همه‌ی مسافران تورهای ریسمون، ارائه نماید. امیدواریم در آینده‌ی نزدیک با آگاهی رسانی کافی، حفاظت از محیط زیست در سرتاسر جهان با دقت بیشتری انجام شود.
 


0 دیدگاه

31 تیر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما