در چه مکان‌هایی می‌توان کمپ طبیعت‌گردی برقرار کرد؟

کجا کمپ کنیم؟

برقرار کردن کمپ طبیعت‌گردی و گذراندن شب در طبیعت، هرچند تجربه جالب و دل‌انگیزی است، اما سختی‌ها و خطرات خاص خود را نیز دارد. به منظور آن که خود را از این خطرات مصون بداریم، لازم است تا نکات را خاصی را برای برپا کردن کمپ طبیعت‌گردی در نظر داشته باشیم و محل‌های مناسبی را برای این منظور برگزینیم. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از مهم‌ترین اصول کمپ ‌زدن در طبیعت آشنا کنیم.


مقاله-ریسمون-نکات-کمپ-1.jpg

اقامت در کمپ طبیعت‌گردی، لذت‌بخش و هیجان‌انگیز

برخی از نکات مهم در انتخاب محل برقراری کمپ طبیعت‌گردی

در ادامه به برخی از نکاتی که به شما در انتخاب محل مناسب و ایمن برای برقراری کمپ طبیعت‌گردی یاری می‌رساند، اشاره خواهیم کرد.

از افراد آشنا به منطقه راهنمایی بگیرید

به هیچ عنوان در محل‌های ناشناخته و بدون تحقیق و بررسی کافی اقدام به دایر نمودن کمپ طبیعت‌گردی نکنید. به یاد داشته باشید که صرف زیبایی یک منطقه نمی‌تواند به معنی مناسب بودن آن محل برای کمپینگ باشد. شما می‌توانید از طریق افراد حرفه‌ای و راه‌بلد که قبلاً به آن منطقه سفر کرده‌اند و یا از اهالی بومی آن جا در مورد وجود حیوانات وحشی و خطرات احتمالی کسب اطلاع کنید. اگر تورها و گروه‌های طبیعت‌گردی در منطقه حضور دارند، از آن‌ها راهنمایی بخواهید یا چه بهتر که در نزدیکی همان‌ها کمپ بزنید.

پیگیر وضعیت آب و هوا باشید

از قبل وضعیت آب و هوا را از طریق سازمان هواشناسی بررسی کنید.

در مناطق کوهستانی

در مناطق کوهستانی از برپا کردن کمپ طبیعت‌گردی در مکان‌هایی که احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن دارند خودداری کنید.


مقاله-ریسمون-نکات-کمپ-2.jpg

برقراری کمپ طبیعت‌گردی در مناطق کوهستانی

در مناطق جنگلی

برای برقراری کمپ طبیعت‌گردی در زیر درختان باید احتیاط کنید. کمپ زدن زیر درختان بلند خطر صاعقه را برای شما در پی دارد و در هنگام بارندگی نیز آب بیشتری در آن قسمت‌ها جمع می‌شود. در مورد درختان خشک و پوسیده دقت کنید که در اثر باد شدید احتمال شکسته شدن و سقوط دارند. هم‌چنین مراقب احتمال وقوع آتش‌سوزی در اثر روشن کردن آتش در اطراف درختان خشک باشید.

نزدیک آب‌ها کمپ نزنید

از کمپ زدن در نزدیکی دریا و رودخانه به دلیل وجود احتمال طغیان و بالا آمدن آب بپرهیزید. هم‌چنین مناطق مجاور چشمه‌ها و نهرها به دلیل این که معمولاً حیوانات برای آب خوردن به آن جا مراجعه می‌کنند، از امنیت کافی برخورد نمی‌باشند.

دایر کردن کمپ طبیعت‌گردی اطراف مرداب‌ها دست کم به دلیل تجمع حشرات مناسب نیست. بستر رودخانه‌های خشک شده نیز می‌تواند محل راه افتادن سیلاب باشد.

محل عبور حیوانات کمپ نزنید

از دایر کردن کمپ طبیعت‌گردی در مناطق مال‌رو و محل عبور حیوانات وحشی بپرهیزید.

کمپ شما در معرض باد نباشد

سعی کنید کمپ طبیعت‌گردی خود را در جایی بزنید که حتی‌الامکان در معرض باد نباشد. برای مثال در نواحی کوهستانی، قله‌ها را برای برقراری کمپ انتخاب نکنید. (که علاوه بر طوفان خطر صاعقه نیز شما را تهدید خواهد کرد.) تشخیص جهت باد می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. در ایران جهت باد معمولاً از غرب به شرق است. معمولاً نواحی شرقی و جنوبی تپه‌ها برای کمپ زدن مناسب هستند.

همه چیز را به دقت بررسی کنید

بهتر است قبل از اقدام به دایر کردم کمپ طبیعت‌گردی گشتی در اطراف بزنید و محل را از همه نظر مورد بررسی دقیق قرار دهید. محل تجمع مورچه‌ها، لانه زنبور، سوراخ‌هایی که احتمال می‌رود لانه جانوران باشند (از جمله مار و عقرب) و ... هر یک ممکن است توجهتان را به خود جلب کنند. در مورد غارها و حفره‌هایی که بعضاً در تنه درختان قابل مشاهده است نیز در نظر داشته باشید که ممکن است لانه حیوانات وحشی و خطرناک باشند.

انتخاب زمین مناسب

زمینی که برای برقراری کمپ انتخاب می‌کنید باید مسطح، کمی مرتفع، خشک و فاقد سنگریزه باشد. اگر تعداد سنگ‌ها کم است می‌توانید قبل از اقدام به دایر کردن کمپ طبیعت‌گردی آن‌ها را جمع کنید.

سایر نکات قابل توجه برای اقامت در کمپ طبیعت‌گردی

فراموش نکنید که برای اقامت در کمپ طبیعت‌گردی تجهیزات لازم برای خواب (ترجیحاً کیسه خواب)، لباس گرم، جعبه کمک‌های اولیه، لوازم بهداشتی و ضدعفونی، آب و غذا به مقدار کافی، و وسایل لازم از قبیل چراغ قوه و گاز پیک‌نیکی و ... همراه داشته باشید.

پس از دایر کردن کمپ طبیعت‌گردی، در فاصله مناسبی از چادر و اتومبیلتان (حداقل سی متر) آتش روشن کنید. این کار مانع نزدیک شدن حیوانات وحشی به شما خواهد شد. در داخل چادر از استفاده از وسایل گرمایشی خودداری کنید. در هوای ابری در اطراف چادر خود روی زمین شیاری ایجاد کنید تا در صورت بارندگی آب به سمت این شیار باریک جریان یابد. در صورت سفر دسته جمعی و تعدد چادر، آن‌ها را به صورت دایره یا نیم‌دایره برپا کنید تا امنیت و ارتباط چادرها با یکدیگر بیشتر محقق شود.

در طول مدت اقامت در کمپ طبیعت‌گردی حتماً زیپ چادر را در تمام مواقع حتی زمانی که در آن نیستید به منظور ممانعت از ورود حشرات و گزندگان بسته نگاه دارید و از قرار دادن مواد خوراکی، زباله و کفش و لباستان در خارج از چادر اجتناب کنید.


مقاله-ریسمون-نکات-کمپ-3.jpg

در تمام طول مدت اقامت در کمپ طبیعت‌گردی زیپ چادر خود را ببندید.


0 دیدگاه

16 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما