در هزارتوی افسانه، تخت سلیمان، با ریسمون

هزارتوی افسانه

در گوشه غربی این گربه خسته از تاریخ، جادویی وجود دارد که ریسمون را به سوی خود کشیده است. جادویی که شمارا گوشه رینگ حیرت و لذت گیر می‌اندازد و ناک اوت می کند. دریچه ای روبروی ماست که نمی‌دانیم از جلوه های طبیعت اش بنویسیم یا از رازهایش. ریسمون به گنجینه رازهای این دیار؛ به تخت سلیمان خواهد رفت. مکانی که افسانه ها می‌گویند که گنج‌های افسانه ای کوروش و سلیمان و ... در اعماق دریاچه آن پنهان شده است. تخت سلیمان را به پایتختی اورارتوها و اشکانیان نسبت می‌دهند اما چیزی که مسلم است آتشکده بزرگ آذرگشنسب یکی از سه آتشکده افسانه‌ای ایران زمین، در این محل قرار داشته است. عوام نیز این شهر را محل سکونت سلیمان نبی می‌دانند و به این موضوع باور دارند که نیروهایی فرازمینی به دستور حضرت سلیمان سازه هایی عظیم در آنجا بنا نهاده‌اند که انسان از عهده ایجاد آنها بر نمی‌آید.


مقاله-ریسمون-تخت-سلیمان-4.jpg
هنری راولنسن مورخ انگلیسی در قرن نوزدهم  این آتشکده شکوهمند و پرجلال را ستوده است. این محوطه باستانی حیرت انگیز؛ در کنار طبیعت چشم نواز آن از شما بسیار دلربایی خواهد کرد. در قلب تخت سلیمان دریاچه ای وجود دارد که همواره مباحث عجیب زمین‌شناسی، باستان‌شناسی و افسانه‌ای درباره شهر اعماق دریاچه و گنج‌هایش پیرامون خود دارد.
قبل از تخت سلیمان اما ما از سرزمینی جذاب گذر خواهیم کرد. گنبد سلطانیه، مقبره شاهکار چلبی اوغلو، معبد اژدها، قلعه بهستان، رود قزل‌اوزن در مسیر ما به تخت سلیمان جا خشک کرده‌اند. رود قزل اوزون که از دیار کردستان زاده می شود تا شالیزار دلپذیر گیلک‌ها را با یاری سپیدرود عزیز آبیاری کند؛ همسفر ریسمون است تا به ما قصه های دور را بگوید قصه های از شب های روشن و روزهای سیاه علاوه بر قزل‌اوزون دکتر نوری عزیز و دوست داشتنی همسفر ماست تا از اسرار این اماکن رمزگشایی خواهد کرد.


مقاله-ریسمون-تخت-سلیمان-2.jpg

در راه روستای ویر با طبیعت منحصر به فردش برای ما آغوش باز خواهد کرد. در ویر علاوه بر دلبری بهار به دیدار معبد اژدها می رویم. شما در پلان های این معبد نفس های فرهنگ چینی را حس خواهید کرد این معبد یادگار ایلخانان است و تنها اثر مذهبی بودایی در ایران است. معبد اژدها با سنگ‌های عظیم و عجیب اش بسیار رازآلود است. ایلخانانی که برای غارت و کشتار آمده بودند اما وقتی با فرهنگ و هنر ناب این سرزمین مواجه گشتند، دل دادند و پاگیر شدند.


مقاله-ریسمون-تخت-سلیمان-1.jpg

بعدها در قامت مردی مانند الجایتو کوشیدند، ویرانی پییشینیان را آباد کنند. الجایتو مذهب تشیع را برگزید، به تعالی هنر پرداخت و با همکاری وزیر بی نظیرش خواجه رشیدالدین سعی کرد دوران طلایی قبل از مغولان را احیا کند. مقر حکومت او سلطانیه یکی از جذاب‌ترین مناطق ایران است که بزرگ‌ترین گنبد خشتی جهان را در دل خود جای داده است. گنبد این شاهکار پوسته‌ای فیروزه‌ای رنگ به تن دارد و یکی آثار تاریخی خیره‌کننده و مشهور ایران است. داخل مجموعه بسیار حیرت‌انگیزتر است كاشی‌های طلایی رنگ و منقش از لحاظ هنر كاشی، ممتاز و كم نظیر است. مقبره چلبی اوغلو نیز در کنار قلعه کهن دژ برای ریسمون آغوش باز کرده است. کهن دژ بی تردید برای شما جذاب خواهد بود.


مقاله-ریسمون-تخت-سلیمان-3.jpg

با ریسمون و هزار افسانه این جاده همراه باشید. تجربه بهترین تورهای داخلی با همراهی کارشناسان متخصص و تورلیدرهای مجرب را داشته باشید.  با همراهی با ریسمون در گوش چپ گربه به دیدن تک‌تک این زیبایی‌ها و تاریخ غنی کشورمان خواهیم رفت.


0 دیدگاه

12 مرداد 1398

علی ردایی

درباره نویسنده
ایده پرداز، عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما