در سفر به گلستان چه سوغاتی هایی بخریم؟

سوغاتی های استان گلستان

تصور کنید به زودی به استان گلستان سفر می کنید. در طول سفر چه چیزهایی مد نظر شما خواهند  بود؟‌ بازدید از جاذبه ها؟ تعامل فرهنگی با جامعه میزبان؟ تجربه خوشمزه‌ی غذاهای محلی گلستان همه‌ی این موارد صحیح هستند و بخش هایی مهم از یک سفر را، به هرکجا که باشد، شامل می شوند. یک مورد دیگر را نیز می توان به این لیست اضافه کرد، و آن «خرید سوغاتی» است. خرید سوغاتی یک مزیت بسیار بزرگ دارد، و آن هم یادآوری لحظات و خاطرات خوشی است که در طول سفر تجربه کرده بودید. علاوه بر این، خرید سوغاتی برای دوستان و آشنایان این مزیت را به همراه دارد که آن ها را نیز در این لحظات شریک می کنید و یادگاری را به عزیزان خود اهدا می کنید.

بنابراین توصیه می کنیم تا در هر سفر، حتما سوغاتی های مخصوص آن مقصد را هم برای خودتان، و هم برای دوستان و بستگان تهیه کنید. با این حال، انتخاب سوغاتی مناسب می تواند امری چالش برانگیز باشد. آشنایی و شناسایی سوغاتی هریک از مقاصد گردشگری و تهیه کردن آن ها می تواند تا حدی چالش برانگیز باشد. در این مطلب سعی خواهیم کرد تا شما را در این امر یاری کنیم و بهترین سوغاتی های استان گلستان را به شما معرفی کنیم. با ریسمون همراه باشید.

صنایع دستی

صنایع دستی استان گلستان عموماً‌ مربوط به فعالیت ها و اثار اقوام ترکمن ساکن در این استان می شود. البته محصولات صنایع دستی دیگری نیز در این استان تولید و عرضه می شوند که آن ها را می توانید به عنوان سوغاتی انتخاب کنید، ولی آن دسته از سوغاتی هایی که آن ها را خاص و مخصوص گلستان بدانیم، عموماً محصولات اقوام ترکمن هستند. در میان معروف ترین و برجسته ترین  آن ها می توان به قالیچه های ترکمن و همچنین انواع زیورآلات اشاره کرد.

قالیچه ترکمن

اگر برای انتخاب سوغاتی های استان گلستان محدودیت مالی ندارید، چه چیز بهتر از قالیچه ترکمن؟ قالیچه ترکمن شهرتی دیرین دارد و از دیرباز همیشه مورد تمجید و تحسین دوست داران فرش و قالی قرار گرفته است. جالب است بدانید که جهانگرد معروف ایتالیایی، مارکوپولو، پس از سفر به ایران در سفرنامه‌ی خود به تمجید و ستایش قالی ترکمن پرداخته است. قالیچه های اصیل ترکمن همگی دستباف هستند و برای بافت آن ها از نقش های بومی و سنتی ترکمنی بهره گرفته می شود که همه‌ی آن ها ساخت تصورات ذهنی آن ها است. این نقوش شامل اشکال عموماً ساده‌ی هندسی هستند که از زندگی ساده‌ی عشایر گرفته شده اند. قالی‌ های ترکمنی از نظر رنگ نسبت به سایر انواع قالی، تنوع کمتری دارند، بیشتر در دو نوع درشت‌بافت پشمی یا ریزبافت ابریشمی بافته می ‌شوند.

البته محصولات دستباف ترکمن تنها محدود به قالیچه نمی شود. قالی، قالیچه و پشتی انواع محصولاتی است که مردم سنتی ترکمن عرضه می کنند.

انواع زیورآلات

یکی دیگر از سوغاتی هایی که از استان گلستان می توانید تهیه کنید، انواع زیورآلات سنتی است. این زیورآلات نیز عموماً توسط اقوام ترکمن تهیه می شوند. البته ساخت آن ها در گذشته مرسوم تر بوده است و از فلزات ارزشمندی مانند نقره برای ساخت آن ها استفاده می شده است. ولی امروزه محدودیت های مختلفی مانند قیمت و هزینه باعث شده که استفاده از نقره برای ساخت آن ها کاهش پیدا کند و از فلزات کم ارزش‌تر دیگری مانند برنج برای ساخت آن ها استفاده شود. این صفحات معمولاً با نقوش مختلفی گل و گیاه حکاکی می شوند و سپس توسط سنگ های قیمتی تزئین می شوند. البته مدل های دیگری نیز ساخته می شوند که در آن ها جملات دینی و برخی ادعیه کوتاه حکاکی می شوند.

شیرینی ها

به غیر از صنایع دستی، سوغاتی دیگری که از می توانید در استان گلستان تهیه کنید، انواع شیرینی ها هستند. انتخاب شیرینی های سنتی به عنوان سوغاتی یک مزیت بزرگ را به همراه دارد و آن هم صرفه جویی در هزینه ها است. خرید چند قالی، قالیچه و یا زیرورآلات ترکمن به عنوان سوغاتی امکان پذیر نیست، ولی به راحتی می توانید مقداری از این شیرینی های سنتی و محلی را برای دوستان و نزدیکان خود در سفر به استان گلستان تهیه کنید. در ادامه چند مورد از معروف ترین و پرتقاضاترین شیرینی های مخصوص استان گلستان را به شما معرفی خواهیم کرد.

نان خرمایی

شیرینی خرمایی یا همان نان خرمایی را در سایر استان های دیگر ایران را نیز می توان پیدا کرد. در میان انواع مختلف نان خرمایی که پخت می شود و شهرها و استان های مختلفی که این نوع نان و شیرینی را پخت می کنند، می توان گفت که کرمانشاه بیشترین شهرت را به دست آورده و نان خرمایی به عنوان سوغاتی برجسته‌ی این استان شناخته می شود. با این حال، هنگام سفر به استان گلستان، نان خرمایی را هم می توانید به عنوان یک سوغاتی مناسب در نظر داشته باشید. کیفیت نان خرمایی های گلستان شاید به خوبی نمونه های کرمانشاهی نباشد، ولی مطمئن باشید عاشق آن خواهید شد.

حلوا آماچ

حلوا آماچ یا اوماج یکی دیگر از سوغاتی های استان گلستان است. تهیه این نوع حلوا در سایر استان های ایران چندان مرسوم نیست. گلستانی ها حلوای اوماج را معمولاً به مناسبت سال نو تهیه می کنند و بخشی از شیرینی سفره های هفت سین و عید دیدنی های نوروزی آن ها را شامل می شود. برای تهیه کردن حلوای اوماج از آرد گندم، عسل (و یا شیره انگور)، روغن، پودر پسته، بادام، هل و گلاب استفاده می شود. حوای نهایی به شکل های مختلفی برش داده می شود و سپس با استفاده از پودر نارگیل و یا خلال بادم تزئین می شود. اگر به دنبال یک سوغاتی اصیل و سنتی از استان گلستان هستید، حلوای اوماج انتخابی مناسب خواهد بود.

جزحلوا

پخت جزحلوا نیز مانند حلوا اوماج در سال نو و یا مراسم های عزاداری مرسوم است، با این تفاوت که جزحلوا بیشتر در میان ساکنین ترکمن استان گلستان محبوب است. نکته جالب در مورد جزحلوا آن است که برخلاف انواع مختلف حلواهای دیگر، برای تهیه کردن این حلوا از آرد استفاده نمی شود. جزحلوا تنها با استفاده از گردو و برنج نیم دانه و البته شکر تهیه می شود. در نظر داشته باشید که تهیه کردن جزحلوا مستلزم تجربه‌ی بیشتری است.

سرغربیلی گرگان

سرغربیلی نوعی شیرینی سنتی است که در گرگان طرفداران زیادی دارد. از لحاظ ظاهری، سرغربیلی را می توان شبیه به قطاب دانست. البته از لحاظ طعم هم این دو شیرینی با یکدیگر شباهت هایی دارند. گرگانی ها برای تهیه خمیر سرغربیلی از شیر و یا ماست استفاده می کنند. به صورت کلی، مواد به کار رفته برای پخت سرغربیلی شامل رد، مایه خمیر، پودر قند، شیر و شکر می شود. مزیت بزرگ انتخاب سرغربیلی  به عنوان سوغاتی آن است که مخصوص منطقه گلستان است. به هرحال مطمئن باشید سرغربیلی به عنوان سوغاتی مورد توجه دوستان و آشنایان شما قرار خواهد گرفت.

نان پادرازی گرگان

نان پادرازی که برخی آن را به عنوان نوعی شیرینی در نظر می گیرند را می توان جزو برجسته ترین سوغاتی های گرگان دانست، تاجایی که نام آن در فهرست میراث ملی کشور ما نیز به ثبت رسیده است. یکی از نکات جالب در مورد نان پادرازی، مناسب بودن آن برای افراد دیابتی است، چراکه در پخت آن از شکر استفاده نمی شود. برای تهیه نان نان پادرازی از روغن، آرد، گلاب و سیاه دانه استفاده می شود. توصیه می کنیم این سوغاتی خاص از استان گلستان را همراه با چای میل کنید و از طعم خاص آن لذت ببرید. ساکنین استان گلستان عموماً این نان را در آستانه سال نو تهیه می کنند. توجه داشته باشید که نان پادرازی در دو نوع خشک و روغنی تهیه می شود. توصیه می کنیم مدل روغنی را به عنوان سوغاتی تهیه کنید، چراکه خوشمزه و خوش‌ خوراک تر هستند. مدل های خشک عموماً در مراسم های عزاداری این منطقه مورد استفاده قرار می گیرند.


0 دیدگاه

10 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما