در استان مازندران چه سوغاتی هایی بخریم؟

معرفی بهترین سوغاتی های مازندران

استان مازندران مقصدی محبوب و مشترک میان بیشتر استان های نیمه شمالی کشور پهناور ایران است. همسایگی به دریای خزر، تفریحات ساحلی، طبیعت سرسبز، فاصله‌ی کم بین دریا و جنگل، غذاهای محلی خوشمزه و ... را می توان جزو دلایل محبوبیت این استان دانست. اگر یکی از ساکنین استان های همجوار و یا نزدیک به مازندران باشید،‌ سفر به این استان حتما یکی از اولین گزینه های پیش روی شما برای گذراندن تعطیلات است. ولی آیا تا به حال به سوغاتی های مازندران توجه کرده بودید؟ اگر در یک تور مازندران شرکت کنید، چه سوغاتی هایی را برای آشنایان خود می خرید؟

برای بسیاری از مردم،‌ خرید سوغاتی بخش جذاب و البته جدانشدنی سفر است. خرید سوغاتی باعث می شود تا دوستان و آشنایان شما هم سهمی از سفر شما داشته باشند و  در خاطرات شما سهیم باشند. علاوه بر این، خرید سوغاتی باعث می شود  تا خاطرات  روزهای خوشی که در طول سفر تجربه  کرده بودید همیشه در ذهن شما  باقی بماند. بنابراین توصیه می‌کنیم که همیشه و در تمام سفر ها مقداری از سوغاتی های محلی آن منطقه را تهیه کنید. همان طور که گفتیم سفر به مازندران به ساحل و چشم‌اندازهای جنگنده آن محدود نمی‌شود. بنابراین قصد داریم تا در این مقاله سوغاتی های مختلفی که در طول سفر به مازندران می توانید تهیه کنید را به شما معرفی کنیم. با ریسمون همراه باشید.

ماهی

واقعاً حیف خواهد بود اگر به مازندران سفر کنید و چند وعده غذایی خود را را به  ماهی و غذاهای دریایی  این منطقه اختصاص ندهید. البته توصیه می‌کنیم که حتما مقداری ماهی را هم  به عنوان سوغاتی  استان مازندران تهیه کنید.بسیاری از ماهی های دریای خزر را در هیچ یک از از استان های دیگر نمی توانید با این کیفیت و تازگی پیدا  کنید. البته  موضوع حمل و نقل و فاسد شدن  باعث می شود تا بسیاری از افراد تصمیم بگیرند تا ماهی را به عنوان یک سوغاتی انتخاب نکنند.


مقاله-ریسمون_سوغات-مازندران3-min.jpg

مرکبات

پیشرفت های کشاورزی باعث شده تا امروزه انواع مرکبات و میوه ها  در تمامی استان ها و بخش های کشور  کاشته شود،  ولی مرکبات بخش های شمالی کشور و بخصوص استان مازندران ایران قدیم معروف بوده و به عنوان یکی از سنتی ترین سوغاتی های این استان شناخته می شده است. البته علاوه بر مرکبات، میوه های جنگلی مختلفی را نیز می توانید در این  استان کنید که شاید در بسیاری از استان ها امکان دسترسی به آنها وجود نداشته باشد. برای مثال می‌توان به تمشک، ازگیل، انار های محلی و جنگلی، سیب جنگلی، پرتقال کوهی و آلو جنگلی اشاره کرد.

سفال و سفالگری

صنعت سفالگری در مازندران  بسیار فعال است و محصولات ساخته شده توسط سفال در این استان بسیار محبوب  هستند. مازندرانی ها و ظرف های مختلفی را با استفاده از سفال می سازند و می سازند و سپس آن ها را درون کوره قرار داده و لعاب میدهند. از این ظرف ها می توانید برای استفاده روزمره و یا برای مقاصد تزئینی استفاده کنید. تنها مشکل خرید ظروف سفالی به عنوان سوغاتی مازندران آن است که حمل کردن آنها ممکن است دشوار باشد و یا این که در طول راه آسیب ببینند.

گلیم

گلیم های مازندران اگرچه کیفیت فرش های تبریز به کرمان نیستند، ولی این گلیم ها می توانند داور یک سوغاتی ارزشمند و دوست داشتنی مورد استفاده قرار بگیرد. گلیم های مازندران در واقع در نوع خود بی نظیر هستند علت آن را هم می‌توان آن سابقه بسیار قدیمی و هنر گلیم بافی در این استان دانست. بنابراین اگر قصد دارید برای تهیه کردن  یک سوغاتی مناسب کمی هزینه بیشتری کنید، خرید گلیم های مازندران را حتماً به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در نظر داشته باشید.

برنجک

مردم مازندران در شیرینی را  با نام نصیری نیز می شناسند  و جایگاه ویژه در سفره‌های شب یلدای آن ها دارد. برنجک یا همان نصیری،  با استفاده از دانه های برنج  و همچنین  شیره تهیه می شود. البته، تهیه کردن این شیرینی با استفاده از دانه های گندم نیز در استان مازندران مرسوم است.

پشتزیک

استفاده از کنجد برای تزیین کردن انواع  شیرینی ها امری کاملا مرسوم و متداول است. ولی آیا فکرش را هم کردید و نوعی شیرینی صرفاً با استفاده از  کنجد تهیه شود و این دانه های بسیار مغذی  بخش اعظم یک نوع شیرینی محلی را شامل شوند؟

اهالی مازندران در آن شیرینی خاص با نام پشتزیک  تهیه می کنند که با  نام سوهان کنجدی نیز شناخته می شود. برای تهیه کردن این نوع شیرینی، مازندرانی ها شکر را تبدیل به شیر می کنند و سپس  کنجد ها را به آن اضافه کرده و با استفاده از جسمی سخت روی آن می کوبند تا  کاملاً نازک شود. پشتزیک  یا همان سوهان کنجدی یکی از محبوب ترین شیرینی ها برای شب یلدا در میان مازندرانی ها است.این شیرینی به صورت بسته بندی  و یا کارخانه ای چندان آن تولید نمی شود، ولی توصیه میکنیم  که حلوا و یا شیرینی کنجدی را از فروشنده های محلی تهیه کرده و به عنوان سوغاتی مازندران به دوستان و بستگان عزیز خود بدهید

حلوا گردویی و نان گردویی

آغوزنون یا آغوزحلوا نوعی شیرینی مازندرانی است. آغوز  در زبان مازندرانی به  گردو گفته می شود. بنابراین با توجه به نام این نوع شیرینی می توان ماهیت اصلی آن را نیز حدس زد. آغوزنون شیرینی گردویی یکی از قدیمی ترین البته محبوب ترین این شیرینی ها درمیان مازندرانی ها است که یکی از اجزای اصلی سفره های  سنتی شب یلدای مازندرانی ها شمرده می شود.

البته اگر نگاهی تخصصی تر داشته باشیم باید بگویم که  آغوزنون نون و آغوز حلوا دو نوع شیرینی متفاوت هستند. برای تهیه آبجو از خمیر استفاده می شود، ولی برای تهیه آغوز حلوا خمیر کاربرد ندارد. آغوزنون در واقع نوعی شیرینی است ست که مغز آن با استفاده از ترکیبی از گردو پر می شود،  ولی آغاز حرکات ترکیبی حلوا مانند است که دانه های له شده گردو در آن استفاده می شود. آغوز حلوا  از سنتی تر است و فروش آن نیز محدودتر است. ولی نان های گردویی مازندرانی را احتمالاً در بسیاری از فروشگاه های فروش سوغاتی بتوانید پیدا کنید.

انواع کلوچه و کوکی

انواع مختلف کلوچه در گذشته شاید جز و سوغاتی های معروف مازندران آن شمرده نمی شدند،  ولی امروزه کلوچه را می توان معروف ترین و شاید هم محبوب ترین سوغاتی مازندران دانست. این امر تا جایی افزایش پیدا کرده گردشگران کلوچه های صنعتی و کارخانه ای را نیز به عنوان سوغاتی مازندران تهیه می‌کنند. البته انواع مختلف کوکی را نیز می توان آن به عنوان نمونه دیگر از این دست  سوغاتی ها در نظر گرفت.  تفاوت اصلی کلوچه و کوکی در نحوه پخت و تهیه کردن آن است. همان طور که می دانیم  کلوچه ها دارای مغز هستند و  درون آن ها با استفاده از پودر نارگیل، گردو، شکلات  و یا انواع مواد مختلف دیگر پر می شود. ولی کوکی ها مغز ندارند و تنها سطح روی آن با استفاده از شکلات تزیین و طعم دار می شود.


مقاله-ریسمون_سوغات-مازندران-min.jpg

نان تنوری

نان های تنوری یا همان نان سنتی تا همین گذشته های نه چندان دور که نانوایی ها رواج نداشتند بسیار مرسوم  بوده و بخش اصلی سفره غذایی نه تنها مازندرانی ها،  بلکه ساکنین سایر استان‌های کشور را نیز شامل می شده است. در گذشته، بسیاری از خانه ها دارای تنور بودند و نان مالی مورد نیاز خانواده خود را خودشان تهیه و پخت می کردند. این نان ها اگرچه امروزه چند مورد استفاده قرار نمی گیرند، ولی در بسیاری از شهرهای مازندران امروزه مغازه ها و یا کارگاه هایی  اقدام به پخت این نوع نان های سنتی می کنند.  نان های امروزی اگرچه شاید هم مانند گذشته در تنورهای چوبی و  اصیل  پخت نشوند، ولی کماکان می‌توانند یادآور نان های ییلاقی و قدیمی و سنتی باشند. البته این را هم در نظر داشته باشید که بعضی ها هنگام پختن این نان های تنوری داخل آن را با مواد مختلفی مانند هل، گردو، شکر، رازیانه و … پر می کنند تا  طعمی شبیه شیرینی و بسیار خاص پیدا کنند.

قتلمه

فرقی نمی کند که بگوییم قتلمه  نوعی شیرینی و یا نان است. برای تهیه کردن قتلمه، از شیر، شکر، تخم مرغ، خمیر مایه، آرد و نمک استفاده می شود و آن را سپس سرخ می کنند. محصول نهایی چیزی بین نان و شیرینی است. قتلمه در میان تمام مازندرانی ها محبوب نیست، در واقع بسیاری از مازندرانی ها شاید حتی نام آن را هم ندانند. این غذا در میان اهالی و ساکنین شهرهای شرقی  این استان محبوبیت بیشتری دارد. آن ها قتلمه را در سفره های افطاری خود قرار می دهند و آن را همراه با فرنی میل می کنند. بنابراین اگر در طول ماه مبارک رمضان به این شهرها سفر کردید،  توصیه می کنیم تا مقداری قتلمه  تهیه کرده و آن را به عنوان سوغاتی برای خودتان و یا عزیزانتان ببرید.

انواع ترشی

مازندرانی ها تقریباً با هر چیزی  ترشی تهیه می کنند.  کند تنها کافی است به یکی از فروشگاه های ترشی فروشی در این استان مراجعه کنید تا تنوع این محصولات شما را شگفت زده کند. البته تهیه ترشی در سایر استان های ایران نیز مرسوم است، است ولی تنوع و متمرکز بودن این محصولات در فروشگاه ها در استان مازندران باعث شده تا ترشی نیز به عنوان یکی از از سوغاتی های این استان شناخته شود.

زیتون

اگرچه بهترین  و مرغوب ترین زیتون های ایران را می توانید در استان گیلان پیدا کنید، ولی اگر طرفدار و علاقمند به زیتون هستید، خبر خوب اینکه انواع و اقسام زیتون های با کیفیت را در استان مازندران نیز می توانید تهیه کنید.

عسل کوهی

همه ما در مورد عسل و فواید آن مطلع هستیم و این را هم به خوبی می دانیم که از عسل های امروزی درصد خلوص پایینی دارند و بسیاری از آنها طبیعی نیستند. علاوه بر این، می دانیم که زنبور عسل برای تهیه کردن این عسل به چه محیطی احتیاج دارد. تمامی شرایط در بخش های جنگلی و کوهی مازندران مهیا هستند و این منطقه را تبدیل به مرکزی برای فعالان عرصه تولید عسل کرده اند. در طول سفرتان به استان سرسبز مازندران، توصیه می کنیم تا عسل طبیعی و کوهی  این منطقه را نیز به عنوان یکی از مفید ترین  سوغاتی های مازندران آن در نظر داشته باشید.


مقاله-ریسمون_سوغات-مازندران1-min.jpg


0 دیدگاه

26 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما