دانستنی های جالب در مورد نظم، فرهنگ و ادب ژاپنی ها با ریسمون

دانستنی های جالب در مورد نظم، فرهنگ و ادب ژاپنی ها

نظم، فرهنگ و ادب ژاپنی ها
نظم، فرهنگ و ادب ژاپنی ها در تمامی جوامع مثال زدنی و معروف است. در سفر به ژاپن مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید تا این عوامل نظر شما را به خود جلب کنند. فرهنگ ژاپن باستانی، گوناگون و الهی است و حتی امروزه جنبه های مختلفی از ژاپن مدرن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و از رژیم غذایی تا جشنواره ها، ورزش ها تا مد، فرهنگ کشور مسائل مختلفی را شامل می شود. در ادامه به معرفی بعضی از جنبه های برجسته نظم، فرهنگ و ادب ژاپنی ها خواهیم پرداخت.  با ریسمون همراه شوید تا بیشتر راجع به فرهنگ ژاپنی‌ها بدانیم.

مردم جامعه
ژاپن جامعه ای سکولار دارد که در آن مردم برای ارزش های هماهنگ در ارتباط با رفتار متقابل با دیگران ارزش قائل هستند و وظیفه ی اجتماعی را حیاتی تر از شخصیت فردی تلقی می کنند. نظم، هماهنگی و پیشرفت شخصی سه ارزش حیاتی هستند که روابط اجتماعی ژاپن را به یکدیگر متصل می کنند. در افسانه های ژاپنی، خدایان نشان دهنده عشق و خشم هستند. این بدان معنی است که رفتارهایی که با روابط مثبت با دیگران به دست می آیند، پاداش خواهند گرفت و محبت ارزشمند است. کودکان ژاپنی نیز یاد می گیرند که تمامی کارها از طریق همکاری با دیگران انجام می شود. در روابط بین فردی نیز ژاپنی ها در هنگام کار، از رقابت و مقابله با یکدیگر جلوگیری می کنند.

نظم ژاپنی
نظم ژاپنی ها در تمامی دنیا زبان‌زد است. ژاپنی ها از زمان کودکی با مفهوم نظم آشنا می شوند و به همین دلیل نظم و انضباط در تمامی مراحل زندگی و اجتماعی به همراه آن ها خواهد بود. فرهنگ ژاپنی با نظم و سخت کوشی خو گرفته است و این را می توان حتی در زبان ژاپنی نیز مشاهده کرد. در زبان ژاپنی عبارات زیادی برای تشکر از سخت کوشی افراد وجود دارد که نمونه های آن را در زبان های دیگر مشاهده نمی کنیم. 
به طور کلی در ژاپن سه فاکتور اصلی برا نظم تعریف شده است. سازمان یافته بودن نخستین اصل برای نظم است. هر چیزی که سازمان یافته باشد موجب بالا رفتن تاثیر گذاری فرد می شود. شرکت، مدرسه و یا حتی خانه سازمان یافته در پیشرفت افراد مهم است. نکته دوم پاکیزگی است. زمانی که فرد مسئول پاک نگه داشتن خود و اطرافش باشد سریعا با مسئولیت پذیری آشنا شده و کار های خود را درست و به سرعت انجام می دهد. سومین نکته نیز وقت شناسی است. ژاپنی ها افرادی وقت شناس هستند و این را می توانید در تور ژاپن ریسمون و ملاقات حضوری مردم این کشور به چشم ببینید.
ادب ژاپنی و برخی نکات جالب
در طول سفر خود به ژاپن، تنها چند برخورد رو در رو اجتماعی کافی خواهد بود تا به ادب و مودب بودن مردم این کشور ایمان بیاورید. به طور کلی فرهنگ ژاپنی فرهنگی کامل و غنی است ولی در برخی موارد بعضی رفتار ها در این فرهنگ نامناسب و تقبیح شده است. برای مثال هنگامی که می خواهید به کسی آدرسی را نشان بدهید باید به شکل کامل از دست خود استفاده کنید و از انگشت خود برای نشان دادن جهت استفاده نکنید. به طور کلی فرهنگ ژاپنی پر است از باید و نباید های به این شکل که قبل از تور ژاپن بهتر است با تهیه مطالب و کتاب هایی با آن ها آشنا شوید تا هرچه بیشتر بتوانید خود را هم رنگ جماعت کنید. 

غذا و نوشیدنی
غذاهای سنتی ژاپنی بسیار متنوع هستند اما قدیمی ترین غذا در ژاپن «واشوکو» نام دارد که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد. شکل رسمی تر این غذا کایسکی نامیده می شود و شامل یک ظرف سوپ، یک ظرف اصلی و دو ظرف جانبی است. در سال های اخیر واشوکو شامل یک پیش غذا از شکوفه های کلزا، ماهی قزل آلا عسلی و شور و صدف می شود که همگی با سس گوجه فرنگی، برش های نازک ساشیمی دریایی و ماهی های دریایی سرخ شده مزه دار شده اند. طبق گفته سازمان ملی گردشگری ژاپن، واشوکو در فهرست میراث فرهنگی جهانی غیرقابل تعریف یونسکو ثبت شده است. دیگر غذاهای سنتی ژاپنی عبارتند از سوکیاکی، تمپورا، سوشی، ساسمی، یاکیتوری، تنکاتسو، شابو شابو و صبا و اوندون که در تور ژاپن ریسمون می توانید آن ها را مزه کرده و از خوردنشان لذت ببرید.


ریسمون-مقاله-دانستی-ژاپن-2.jpg

هنر و ادبیات
در طول تحولات اولیه نقاشی ژاپن در قرن چهاردهم، نفوذ سنگین چین در نقاشی ها به چشم می خورد. اما پس از آنکه ژاپن از قرن هفدهم تا اواخر قرن نوزدهم خود را از جهان جدا کرد، سبک هنری منحصر به فرد ژاپنی شروع به شکل گرفتن کرد. این سبک نقاشی ها به انتزاع و طبیعت گرایی متکی هستند. این سبک در نقاشی های فردی، صحنه های زندگی روزانه، دین و حتی مطالعات گیاهان و حیوانات به منظور ترسیم ویژگی های اساسی و ضروری مشهود بود.
از اوایل قرن بیستم تا به امروز، نویسندگان ژاپنی ادبیات فریبنده ای تولید کرده اند. ادبیات اولیه ژاپن از طریق ارتباط فرهنگی با چین، تحت تاثیر ادبیات چینی و سنت های شفاهی قرار گرفتند که در اوایل قرن هشتم در چین ثبت شده بودند. این دوره زمانی را دوره نارا می نامند. از دوره نارا، ادبیات ژاپنی به سوی دوره های هین، کاماکورا و مورماچی، ادو، میجی (1812-1868) تکامل یافت.در این دوره، با باز شدن درب های ژاپن به روی دنیا، نوشته های مختلف ادبی ژاپنی نیز گسترش پیدا کردند. هنگامی که جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، پایه های ادبیات مدرن گذاشته شد و نویسندگان در خلق آثارشان ناامیدی شکست ژاپن در جنگ را بیان کردند.

لباس های سنتی
وافوکو اصطلاح عمومی مورد استفاده برای توصیف تمام لباس های سنتی ژاپنی است. برای هر فصل لباس های خاصی وجود دارد، و سن فرد و محل پوشیدن لباس تعیین کننده نوع پوشش خواهد بود. کیمونو که در معنای لغوی به شکل «چیزی که فرد می پوشد» ترجمه می شود، نشان دهنده یک لباس بلند است که به عنوان معروف ترین لباس سنتی ژاپن برای مردان و زنان شناخته می شود. ناگباجوبان نیز به لباس پوشیدنی زیر کیمونو اطلاق می شود.
هائوری کت های کوتاهی هستند که تا کمر یا ران را می پوشانند و توسط مردان و زنان پوشیده می شوند. میچی-یوکی نوعی ژاکت است که بر روی کیمونو پوشیده می شود. هیکاما لباس هایی شبیه دامن برای مردان و زنان ژاپنی است و معمولا با کیمونو پوشیده می شود. در طول تابستان و یا رویدادهای خانوادگی، ژاپنی ها کیمونو های ویژه ای به نام یوکاتاس را بر تن می کنند که به شکل مخصوص برای رویدادهای غیر رسمی طراحی شده اند. برای مراسم های رسمی مانند عروسی، کیمونو مخصوص عروسی به نام یوچیکاکه توسط مردان استفاده می شود، در حالی که زنان می توانند شیرو-ماکو، که یک لباس سفید مخصوص عروسی است را بپوشند.
 

با سفرهای خارجی ریسمون به هر کشور با فرهنگ، آداب و رسوم و جذابیت‌های آن‌ها آشنا می‌شویم برای همراهی با تورهای ریسمون به صفحه‌ی تورهای خارجی سر بزنید.


0 دیدگاه

26 تیر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما