خلیج گیاهان و جانوران، خلیج نایبند

خلیج نایبند، خلیج گیاهان و جانوران ایران

خلیج نایبند یا ناوبند در زمان‌های دور محل ناوگیری و بارگیری کشتی‌های بازرگانی و تجارتی بوده است. این خلیج زیبا که در نزدیکی شهر عسلویه قرار دارد، امروزه به عنوان منطقه حفاظت شده و پارک ملی شناخته می‌شود و  به یکی از بهترین اماکن برای بازدید از حیات‌وحش و پوشش گیاهی خلیج‌فارس تبدیل شده‌است. 
درختان حرّا پوشش وسیع این منطقه را تشکیل می‌دهد که خود این درختان جادویی ماًمن زندگی گونه‌ی بسیار زیادی از آبزیان و جانوران است. درختان حرّا درختان شورزی هستند که ریشه‌های‌شان در زمان جَزر به صورت میخی در می‌آید و در هنگام مَد در قسمت‌های عمیق‌تر به صورت شناور در زیر آب باقی می‌ماند. این گیاه یکی از گونه‌های گیاهی مقاوم است که در آب شور و خلیج فارس و به ویژه در پارک ملی نایبند وجود دارد. لابه‌لای ریشه‌های درختان حرّا محل زندگی آبزیان مختلف مانند انواع ماهی‌ها و گِلخورک‌ها است. همین‌طور روی درختان حرّا محل خوبی برای لانه‌گذاری پرندگان مهاجری است که در فصل سرما به این منطقه مهاجرت می‌کنند و از سرما فرار می‌کنند.


مقاله-ریسمون-خلیج-گیاهان-جانوران-نایبند-2.jpg
دریای آزاد خلیج نایبند محل زندگی دلفین‌های زیبا و کوسه‌ماهی‌ها است که دیدن شنای دسته جمعی کوسه‌ماهی‌ها و شیرجه زدن دلفین‌ها در این منطقه دل گردشگران را برده‌است.  در نزدیکی همین خلیج و در داخل پارک ملی محل زندگی گونه‌های مختلف حیات‌وحش است. از جبیر(نوعی آهو) گرفته تا انواع جونده‌گان و گرگ و شغال و... در این منطقه حفاظت شده زندگی می‌کنند. تپه‌های مرجانی این ساحل زیبا به یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه بدل گردیده است که از دید حفاظت نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. غواصی در میان این تپه‌های مرجانی و دیدن دنیای رویایی و رنگی زیرِ آب‎‌‌های خلیج‌فارس را نباید از دست داد.
تنوع سواحل این خلیج دیدنی از جاذبه‌های دیگری است که بازدیدکنندگان رابه سمت خود می‌کشد. ساحل ماسه‌ای، صخره‌ای، مرجانی و جنگلی همگی در این خلیج دیده‌می‌شوند. برای دیدن این پارک ملی و دریایی زیبا به مجوز سازمان محیط‌زیست نیاز دارید که با همراه شدن با تورها می‌توانید به راحتی از این پارک دیدن کنید.  

با وجود فاصله‌ی کم تاسیسات نفتی و گازی عسلویه از خلیج نایبند در حفاظت از پارک ملی و دریایی تلاش بسیاری شده است که البته تاکنون با وجود آلودگی آبی و دفن زباله‌های نفتی آسیب به محیط‌زیست این منطقه وارد شده‌است، اما همچنان دیدنی‌های این منطقه از بین نرفته و همچنان حفاظت از این منطقه ادامه دارد. 

برای دیدار از این جاذبه‌ها با تورهای ریسمون همراه شوید. 
 


0 دیدگاه

08 اردیبهشت 1398

ریحانه رضاپور

درباره نویسنده
جهانگرد، علاقه مند به فیلم و موسیقی

دیدگاه شما