خانه های مصادره ای در کوبا بعد از انقلاب به چه کسانی رسید؟

خانه های کوبا

تقریبا دو سال پس از آنکه فیدل کاسترو توانست قدرت را در کشور کوبا به دست بیاورد، در یک روز شنبه‌ی معمولی، اتفاقی بسیار خاص و تاریخی رخ داد که اثرات و چالش های حاصل از آن همچنان باقی مانده است. پس از انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹، نگرش فیدل کاسترو به سیاست های کشور آمریکا کاملاً مشخص بوده و بر همگان نیز واضح بود. در این روز خاص او دستور مصادره‌ی بسیاری از املاک خصوصی آمریکایی‌ها در کشور کوبا را صادر کرد. کاسترو دو دلیل اصلی برای این کار داشت: دلیل اول نوعی مجازات سیاسی بود و دلیل دوم نیز که بعدها به آن اضافه شد در واقع بخشی از سیستم اقتصادی کمونیستی بود. 

بسیاری از آمریکایی های ساکن شهر هاوانا کوبا وقتی در این روز به خانه و یا ساختمان های خودشان رسیدند، متوجه حضور نیروهای پلیس و امنیتی در مقابل ساختمان شدند؛ نیروهایی که آن ها را از ورود به ساختمان خودشان منع می کردند.

یکی از همین افراد که تجربه‌ی خود از این روز در اکتبر سال ۱۹۶۰ را این چنین بیان کرده است «همسر من از ماشین پیاده شد، چند کلمه ای با سربازان پلیس صحبت کرد، سپس داخل ماشین برگشت و از خانه دور شدیم. همه چیز داشت خیلی ترسناک پیش می رفت و ما هیچ کار نمی توانستیم بکنیم». اکنون حدود ۶۰ سال از این اتفاق می گذرد و هیچکدام از این خانواده ها هنوز موفق نشده اند تا مجددا به خانه های خود برگردند. خانه هایی که در واقع توسط دولت کوبا مصادره شده بود!


مقاله-ریسمون-خانه های کوبا-2.jpg

این خانواده تنها قربانیان این ماجرا نبود. درواقع حدود ۶ هزار ملک دولتی و خصوصی که برای دولت آمریکا و یا شهروندان آمریکایی بود، به تصرف دولت کوبا درآمدند. وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا تاکنون این مقدار شکایت توسط شهروندان آمریکایی علیه دولت کوبا را تأیید کرده است. شکایت هایی که ارزش آنها حدود ۱.۹ میلیارد دلار بوده است. اما با محاسبه سود ناشی از مبلغ، یا به عبارت دیگر با محاسبه خسارت ناشی از این اقدام، رقم آنها به حدود ۸ میلیارد دلار نیز می رسد! بسیاری از آن ها ساختمان های مسکونی بودند، ولی مزرعه های متعدد، شرکت های فعال در حوزه نفتی، چند هتل معروف، کارخانه ها و سایر کسب و کارها را نیز می توان در لیست املاک مصادره شده مشاهده کرد. حدود ۹۰۰ درخواست در میان از جانب سازمان‌ها بوده است و همینو ۹۰۰ شکایت در واقع ۹۰ درصد کل ارزش را شامل می شده است. البته ایالات متحده آمریکا هم به این اتفاقات واکنش نشان داده و هرگونه معامله با کشور کوبا را ممنوع اعلام کرد.

ماجرای مصادره اموال آمریکایی ها در کوبا از کجا شروع شد؟

ماجرا از آنجا شروع شد که شرکت های نفتی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۰ از تصفیه کردن نفت خام کشور روسیه در کوبا امتناع کردند. کوبا هم در عوض تمام شرکت های نفتی را ملی کرد. آمریکا نیز نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و از خرید شکر تولید شده در کشور کوبا، که یکی از صادرات اصلی آنها است، امتناع ورزید. فیدل کاسترو نیز در اقدامی انتقام‌جویانه تمام املاک آمریکایی موجود در کشور کوبا را به صورت ملی اعلام کرد و آنها را به نفع این کشور مصادره کرد. این کشمکش انتقام جویان سیاسی در در واقع یکی از طولانی ترین و پرضررترین جنگ های سرد تاریخ را شکل داد و در طی آن بسیاری از شرکت ها و کمپانی ها و حتی افراد حقیقی بسیار متضرر شدند.

ماجرای این املاک به کجا انجامید؟

مصادره املاک آمریکایی ها در کشور کوبا برای سال ها ادامه داشت. رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما، سعی در عادی سازی روابط میان دو کشور داشت. وکلای دو کشور به مذاکره با یکدیگر پرداختند و به دنبال راه حلی برای این مشکل بودند. با این حال، آمریکایی درخواست دریافت غرامت بابت تمام سال هایی را دارند که املاک آنها توسط دولت کوبا مصادره شده بود؛ ولی طرف کوبایی از پرداخت این مبلغ که حدود ۷ میلیارد دلار است و امتناع ورزیده و هرگز مایل به انجام چنین کاری ندارد. با این حال، بارقه هایی از امید برای مالباختگان شکل گرفته بود و امیدوار بودند تا روابط دیپلماتیک ثمر بخشیده و آنها مجدداً بتوانند املاک خود را به دست بیاورند.

ولی متاسفانه این تلاش ها تاکنون جواب نداده و هیچ نتیجه ای حاصل نشد. طی آخرین اقدام، رئیس جمهور فعلی آمریکا یعنی دونالد ترامپ اعلام کرد که اجازه شکایت شهروندان و سازمان های آمریکایی از طرف های کوبایی را صادر کرده است. در قانون تحریم کوبا در سال ۱۹۹۶، اجازه شکایت شهروندان آمریکایی برای پس گرفتن اموال شان مطرح شد اما دولت های قبل برای کاهش تنش با کوبا، آن را اجرایی نکرده بودند. دونالد ترامپ به این روال خاتمه داده و اجازه انجام این شکایت ها را به شهروندان خود داده است. 

حال که بیش از نیم قرن از مصادره اموال آمریکایی‌ها در کوبا گذشته است، مالباختگان همچنان باید مدت زمان بیشتری همچنان منتظر بمانند تا شاید دولت آنها موفق شود به توافقی در راستای منافع آنها با کشور کوبا دست پیدا کند. 


0 دیدگاه

03 دی 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما