خانه‌های سبز در کوهپایه سرزمین کردستان

مخمل سبز بهار کردستان

به سمت کردستان که روان می‌شوید، بوی معرفت و محبت سرازیر می‌شود. کردستان سرزمین محبوب بهار و پاییز است. بهار کردستان مخمل سبز دلربایی است که با نوای موسیقی کردی و رقص شانه‌ها و پاها دل‌انگیز می‌شود. سنندج با مجسمه‌های زنده‌اش به استقبال شما می آید. بازار سنندج، موزه‌ها و خیابان‌ها و نمای وسیع و سرسبز شهر از بالای آبیدر همه جاهایی است که باید ریسمون سفرتان را به آنها گره بزنید و دل و جان در فرهنگ زیبای مردم کردنشین جا بگذارید.
با تور ریسمون شما به خاص‌ترین و بکرترین جاهای سرزمین کردستان سفر می‌کنید. جاده سنندج به مریوان از آن جاده‌هایی است که باید هوای آن را نفس کشید، چشم‌ها را بست و به صدای درخت‌ها و پرنده‌ها گوش داد. اردی‌بهشت در اورامان معنی پیدا می‌کند. زیر شکوفه‌های درختان دشت و رو به تک درخت استوار دشت که نماد همیشگی کردستان است. بوی گردوهای سبز و کال درخت و نسیم نوازش‌گر دشت. طلوع و غروب خورشید از فراز اورامان، منظره‌ای به وسعت جهان است. رنگ‌های ته آسمان پالت رنگی هستند که هر مسافری را با ریسمون خاطره‌سازی از طعم و رنگ سفر به خانه‌هایشان باز می‌فرستد؛ اما اینجا اورامان است جایی که دل‌های زیادی در آن جا مانده است.
سیروان با خروش و ابهت در مارپیچ زاگرس می‌گذرد و تن دشت و کوه را سیراب می‌کند. نرسیده به هجیج با سنگ‌فرش‌های یک دست و نمای زیبایش به سمت آبشار باید برویم، جایی که تن صخره و سنگ را صنعت گرفته و سدهای بزرگ چهره‌ی مردم کردستان را دگرگون کرده است.


مقاله-ریسمون-خانه‌های-سبز-در-کوهپایه-سرزمین-کردستان-متن.jpg

دریاچه زریوار یا زریبار با ماهی قزل‌آلا کبابی معنی پیدا می‌کند. چند ساعتی را می‌توانید کنار دریاچه پیاده‌روی کنید یا با قایق در وسط دریاچه باشید. ولی بعد بدون شک زمان رسیدگی به شکم است. به یکی از رستوران‌های مشرف به دریاچه بروید و ماهی مخصوص زریوار را سفارش دهید.  اینجا غذاها مزه‌ دیگری دارند. باید آنها را ذره ذره مزه مزه کرد و انعکاس چراغ‌ها را تا دوردست دریاچه جایی که خانه‌های بزرگ ویلایی قرار گرفته‌اند، دنبال کرد. بازار مریوان، از آن بازارهای محشر است که باید در آن بچرخید. لباس محلی و نوای موسیقی کردی از هر مغازه‌ای شنیده می‌شود. گوشه و کنار بازار نوعی نخود می‌فروشند که مثل تخمه خوراک مردم محلی است. کلاله و دوغ محلی هم که جزو بایدهای سفر به کردستان و اورامان است. اورامان و کردستان در بهار همان بهشتی هستند که هر سال دنبالش می گردید، این سفر را از دست ندهید.
 


0 دیدگاه

10 اردیبهشت 1398

زویا نیکنام

درباره نویسنده
بلاگر، عاشق سفر

دیدگاه شما