جاذبه‌های گردشگری استان سمنان

استان سمنان یک کشور در غالب یک استان

سمنان
استان سمنان استانی با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی می باشد. هر یک از شهرهای این استان دارای جاذبه های منحصر به فردی است. این استان دارای اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی است و آب و هوای منحصر به فرد سمنان آن را به محلی مورد توجه برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. در این استان انواع صنایع دستی مانند قالیبافی، نمد مالی، گلیم بافی، سفالگری و سرامیک وجود دارد که هر یک از آن ها سوغاتی های جالب توجه ای برای بازدیدکنندگان این استان محسوب می شود. با ریسمون همراه باشید.

جاذبه های گردشگری استان سمنان
 

دروازه ارگ سمنان
این دروازه در مرکز شهر سمنان واقع شده است و مربوط به عصر قاجار می باشد. این دروازه تنها قسمت باقیمانده از ارگ سمنان می باشد که توسط فرزند فتحعلی شاه بنا شد. از نوشته های تاریخی مشخص شده که ساختمان ارگ در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به اتمام رسید و در دوره رضاخان جهت تغییر در سبک ساخت و ساز خیابانها و نوسازی آن ها تخریب شد. ارتفاع این دروازه به 7 متر میرسد و زیبایی آن به حدی است که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند.

 
مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان.jpg
مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان در قرن اول هجری روی خرابه های آتشکده ساخته شده  و دارای سبک معماری آذری است. مناره مسجد جامع در شمال شرق مسجد جامع قرار دارد و از مناره های تاریخی ایران محسوب می شود  و مربوط به دوره سلجوقیان است. ارتفاع این مناره به 31 متر می رسد. در مرکز این مناره محوری از جنس چوب قرار دارد که با تکان دادن آن کل مناره به حرکت در می آید.

گرمابه پهنه سمنان
این گرمابه مربوط به دوره صفوی و قاجار است که حمام پهنه نیز شهرت دارد. این حمام در کنار مسجد جامع سمنان واقع شده است. گرمابه مربوط به قرن نهم هجری قمری است و در سال 1367 مرمت و باز سازی شد و از آن به بعد بعنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت.
 
مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان-1.jpg
گنبد زنگوله در استان سمنان
گنبد زنگوله در شهر دامغان قرار دارد و مربوط به سده 7 ام هجری قمری است. کل بنا از خشت خام ساخته شده است. سبک معماری این گنبد و پایه های آن مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.

کوه اژدها در استان سمنان
کوه اژدها در شهرستان گرمسار واقع شده است. چین خوردگی های موجود در این کوه با نوارهای قرمز، سفید و قهوه ای رنگ مواج آن را به یکی از منحصرترین شکل های زمین شناسی در ایران تبدیل کرده است. بر روی کوه تصویری شبیه اژدها مشاهده می شود. رنگهای گوناگون موجود از این کوه مربوط به وجود چندین لایه خاک با عناصر ویژه است. عده ای معتقدند اثر اژدهای روی کوه مربوط به جنگ بین رستم و اژدهاست. در این جنگ رستم بعد از پیروزی در برابر اژدها جسد آن را روی این کوه پرت کرد و اثر آن همچنان باقیست. اگرچه این باور افسانه ای بیش نیست.

مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان-2.jpg 
چشمه انگورستانی در استان سمنان
این چشمه در 49 کیلومتری شهرستان دامغان واقع شده است. بدلیل وجود درختچه های انگور زیاد اطراف این چشمه آن را چشم انگورستانی نامیده اند. آب این چشمه از کوهها سرچشمه می گیرد و در کشاورزی و بعنوان آب شرب مورد استفاده قرار می گیرد. سرسبزی منطقه و وجود این چشمه زلال فضای آرام و زیبایی را ایجاد کرده است.
 
مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان-3.jpg
دریاچه نمک در استان سمنان
دریاچه نمک واقع در شهر دامغان تنها منطقه پوشید از لایه های بلور نمک در ایران است. در نتیجه برخورد نور به لایه های نمک رنگ های خیره کننده و زیبایی ایجاد می شود. در طی مسیر رسیدن از دامغان به دریاچه قلعه ها و یخچال های گلی بسیار زیبایی نیز وجود دارد.

پارک جنگلی سوکان در استان سمنان
این پارک بزرگترین پارک جنگلی در استان سمنان محسوب می شود که در جاده سمنان به دامغان واقع شده است. در این پارک می توانید از باغ وحش و باغ پرندگان نیز دیدن کنید. در تمام ساعات شبانه روز سرویس دهی برای مسافران صورت می گیرد.

دشت کالپوش در استان سمنان
بخش کالپوش در 160 کیلومتری شهرستان میامی استان سمنان قرار دارد. کالپوش جز بزرگترین مناطق تولید غلات و حبوبات در استان سمنان است. دشت کالپوش منطقه ای بسیار سرسبز و جنگلی و بسیار مستعد جنگل کاری و کشاورزی می باشد. دشت کالپوش در کنار پارک ملی گلستان واقع شده است و جز آن محسوب می شود. قسمتهای مختلف این منطقه اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب دارند و بخش کالپوش دارای آب و هوای معتدل است. کالپوش بدلیل داشتن آبشارها، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی نادر سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. در کالپوش دشت های شقایقی وجود دارد که در فصل بهار به رنگ سرخ گل های شقایق مزین می شود. علاوه بر دشت شقایق نمی توان از زیبایی دشت های آفتابگران کالپوش چشم پوشی کرد که زیبایی خیره کننده ای دارد. اگر در فصل بهار نتوانستید از دشت شقایق دیدن کنید نگران نباشید در فصل تابستان می توانید از دشت آفتابگران این منطقه دیدن نمایید. دشت های ناهموار و تپه های آبشار مانند این دشت به همراه رنگ زرد خیره کننده مزارع آفتابگردان این منطقه را از سایر مناطق کشت آفتابگردان متمایز می کند.


مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان-5.jpg

تور ریسمون
تور ریسمون این امکان را برای علاقمندان به جاذبه های گردشگری استان سمنان فراهم کرده است تا بتوانند در کنار دوستان و خانواده از این منطقه زیبا لذت ببرند. ضمنا بازدید از دشت کالپوش در اولویت برنامه تور کالپوش قرار دارد.  برای شرکت در تور کالپوش در هر ساعت شبانه روز می توانید با ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم در خصوص تور کالپوش ریسمون  از همکاران ما کسب نمایید.

مقاله-ریسمون-دیدنی های سمنان-4.jpg


0 دیدگاه

06 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما