جاذبه های طبیعی و زمین شناسی جزیره قشم را با ریسمون بشناسیم

جزایر خلیج فارس

افراد شخصیت و سلایق مختلفی دارند. همین امر باعث می شود تا نیازها و انتخاب های آن ها در مقوله‌ی سفر و گردشگری نیز متفاوت باشد. برخی از افراد دوست دارند در طول سفر ماجراجویی کنند و خودشان درگیر فعالیت ها باشند. برخی دیگر ترجیح می دهند از عناصر تاریخی و فرهنگی دیدن کنند. برخی دیگر از گردشگران از سوی دیگر علاقه دارند تا به دل طبیعت سفر کنند و از عناصر طبیعی دیدن کنند و به این روش آرامش کسب کنند. بر همین اساس، مقاصد گردشگری مختلفی توسعه یافته اند. برخی جاذبه های فرهنگی دارند، برخی جاذبه های جنبه های تاریخی و فرهنگی دارند، برخی مخصوص ماجراجویی و تفریحات هیجان انگیز هستند، برخی طبیعت شگفت انگیزی دارند و ... در این میان برخی از مقاصد گردشگری از تمام این موهبت ها برخوردار هستند. جزیره زیبای قشم را شاید بتوان یکی از همین موارد دانست.

قشم بزرگ ترین جزیره ایران و همینطور بزرگ ترین جزیره در آب های خلیج فارس است که از لحاظ تقسیمات کشوری در استان هرمزگان قرار می گیرد. جزیره قشم ۱٬۴۹۱ کیلومتر مربع مساحت دارد. این وسعت چیزی نزدیک به حدو دو نیم برابرِ دومین جزیره بزرگ خلیج‌فارس یعنی بحرین است. جالب است بدانید جزیره‌ قشم از ۲۲ کشور در جهان وسیع تر است! این جزیره جاذبه های مختلفی را در خود جای داده است که عموم آن ها طبیعی هستند. برخی از آن ها آنقدر زیبا و عجیب هستند که فهرستی تحت عنوان عجایب هفتگانه قشم ایجاد شده است. در این مقاله از وبلاگ ریسمون به معرفی برخی از مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جزیره قشم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دسترسی به قشم

پیش از پرداختن به موضوع جاذبه ها، خوب است نحوه دسترسی به قشم را به صورت بسیار خلاصه بیان کنیم. برای دسترسی به این جزیره شما دو راه پیش رو خواهید داشت. اولین پرواز مستقیم به قشم است و راه دوم استفاده از قایق و یا لنج. پرواز به قشم طبعاً راحت و سریع ترین گزینه خواهد بود. ولی اگر قصد دارید به صورت زمینی به این جزیره سفر کنید، باید خود را در ابتدا به بندرعباس برسانید. اگر قصد دارید ماشین و وسیله نقلیه‌ی خود را هم به قشم ببرید، باید ابتدا به بندر پل رفته و از آنجا با استفاده از لنج ها به قشم برسید. اگر قصد استفاده از خودرو ندارید، از ساحل شهری بندرعباس هم می توانید با استفاده از قایق های تندرو به قشم سفر کنید.

ژئو پارک قشم

این منطقه اولین و تنها ژئوپارک شناخته شده در کل ایران و حتی خاورمیانه است و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. ژئوپارک قشم با وسعتى بالغ بر 30 هزار هکتار در غرب جزیره قشم واقع شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک ایران یکى از منحصر به فردترین ژئوپارکهاى جهان است که به واسطه قرار گرفتن در نزدیکی سواحل خلیج فارس و همچنین جنگل دریایى حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسى، تاریخی، طبیعی، میراث فرهنگی و زیستی را در خود جای داده و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است. به صورت کلی، ‌ژئوپارک‌ به محوطه ای گفته می شود نشانگر تنوع عظیم زیستی و زمین‌شناختی کره زمین باشد. ژئوپارک ها با هدف حفظ و توسعه پایدار آن ها در لیست میراث جهانی یونسکو جای می گیرند و ژئوپارک قسم نیز توانست در سال ۱۳۸۵ وارد این لیست شود. این منطقه جزو یکی از عجایب هفتگانه قشم قلمداد می شود.مقاله-ریسمون-هرمز-3.jpg

دره ستارگان

دره ستارگان یکی دیگر از عجایب هفتگانه جزیره قشم است. هنگامی که پا به این دره می گذارید، متوجه شباهت این دره با صحنه ها و تصاویری خواهید شد که در فیلم های سینمایی دیده بودید. البته خوب است بدانید نمونه های مشابه این دره را در کمتر نقاطی از این کره خاکی می توانید مشابه کنید و مشابه آن تنها در قاره آمریکا وجود دارد. این دره نیز به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. آنچه در دره ستاره ها خواهید دید، دره ای با عمق حدود ۱۵ متر است که تخته سنگ های بزرگ و تندیس های سنگی عظیم و با ظاهرهای عجیب و رمزآلودی را در خود جای داده است. مردم بومی و محلی این منطقه افسانه ها و روایت مختلفی درباره‌ی این دره بیان می کنند. در برخی از این روایات و افسانه ها آمده که قرن ها پیش شهاب سنگ یا ستاره ای به زمین برخورد کرده و باعث شده تا این دره شکل بگیرد و به همین جهت است که به آن دره ستارگان گفته می شود. ولی همانطور که بیان شد، این ادعا تنها یک افسانه است. واقعیت آن است که این دره که قدمتی در حدود ۲ میلیون سال دارد، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه در دوره زمین شناسى سنوزوئیک به وجود آمده است. عواملی مانند آب و باد و باران نیز در شکل گیری اینجا تاثیر فراوان داشته اند.مقاله-ریسمون-هرمز-5.jpg

جزیره هنگام

اگرچه ساحل قشم هرآنچه می خواهید را در اختیار شما قرار خواهد داد، ولی اگر کماکان از تجربه ای متفاوت هم استقبال می کنید، پس حتماً از جزیره هنگام دیدن کنید. هنگام جزیره ای کوچک در ۲ کیلومتری جنوب قشم است. برای رسیدن به جزیره هنگام باید سوار قایق شوید و شاید همین بخش جالب و هیجان انگیزترین قسمت سفر شما به جزیره هنگام باشد! اگر در فصل مناسبی از سال (پاییز) به اینجا سفر کرده باشید و کمی هم خوش شانس باشید، می توانید بازی دلفین ها در آب را تماشا کنید. دلفین های منطقه متوجه حضور شما خواهند شد و در اطراف قایق بازی می کنند.  تا کنون ۱۳ گونه از ۴۰ گونه دلفین در آب های ایران از جمله خلیج فارس و دریای عمان ثبت شده است. وقتی به ساحل هنگام رسیدید، می توانید خرچنگ ها را از نزدیک تماشا کنید و این هم یکی دیگر از جذابیت های این جزیره است. اگر اهل تفریحات ساحلی هستید، گردش در ساحل نقره ای هنگام را هم حتماً باید در برنامه خود قرار دهید.


مقاله-ریسمون-هرمز-1.jpg

جزیره هرمز

یکی دیگر از کارهایی که در جزیره قشم می توانید انجام دهید، بازدیدی کوتاه از جزیره هرمز است. هرمز یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین نقاط در خاورمیانه است. ولی این اهمیت استراتژیک نیست که آن را برای گردشگران محبوب کرده. شاید خارق العاده ترین چیز در مورد جزیره هرمز را بتوان خاک آن دانست. احتمالاً در مورد خاک قرمز این جزیره چیزهایی شنیده باشید. ولی جالب است بدانید خاک جزیره هرمز تنها قرمز رنگ نیست، بلکه تاکنون خاک هایی با حدود ۷۰ نوع طیف رنگی در این جزیره پیدا شده است که در هیچ کجای دیگر دنیا چنین چیزی را نمی توانید مشاهده کنید. این تنوع رنگ نیز ناشی از وجود املاح معدنی مختلف در خاک این جزیره است. در جزیره هرمز حتماً باید از جاذبه هایی مثل قلعه پرتغالی ها، دره سکوت، الهه نمک فیروزه ای،‌ دره مجسمه ها، دره رنگین کمان و فرش خاکی هرمز دیدن کنید.


مقاله-ریسمون-هرمز-2.jpg

غار نمکدان

اگر قصد دارید یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم را از نزدیک ببینید،‌ باید از خاک نمکدان دیدن کنید. همانطور که از نام آن می توان حدس زد، یک غار نمکی است. غارهای نمکی پدیده هایی طبیعی هستند که به دلیل رسوب نمک، عمدتا داخل گنبدهای نمکین به وجود می آیند. غار نمکدان قدمت بسیار زیادی دارد و شکل گیری آن به پیش از دوره‌ی کامبرین، یعنی حدود 570 میلیون سال پیش، باز می گردد. علاوه بر این، این غار با طولی در حدود 64 کیلومتر، عنوان دومین غار طویل جهان شناخته می شود. بنابراین مطمئن باشید که بازدید از این غار ارزش آن را خواهد داشت تا ۹۰ کیلومتر از شهر قشم رانندگی کنید و به این غار برسید.

در مورد شکل ظاهری غار جالب است بدانید بسیاری از بخش های آن کاملاً سفید هستند و دلیل آن هم حجم بالای نمک در این غار است که به صورت رسوباتی سفیدرنگ روی بدنه‌ی غار قرار گرفته اند. اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که حتی کفِ غار نیز توسط بلورهای نمک پوشیده شده است. نکته جالب تر اینکه استالاکتیت و استالاگمیت های شکل گرفته در این غار نیز توسط لایه ای از نمک پوشیده شده و به رنگ سفید درآمده‌اند.


مقاله-ریسمون-هرمز-4.jpg

جنگل حرا

جزیره قشم جاذبه های عجیب کم ندارد. چند مورد از آن ها را پیش‌تر معرفی کردیم و اینبار نوبت به جنگل حرا رسیده است. جنگل حرا قشم از این حیث عجیب است که حتی آب های شور خلیج فارس هم نتوانسته از سبزی آن بکاهد و از همین جهت به عنوان یکی از عجیب‌ترین جلوه های کمیاب طبیعت شناخته می شود و شهرتی جهانی پیدا کرده است.

اگر قصد بازدید از این درختان سرسبز که سر از آب شور بیرون آورده اند را دارید، باید به ۶۰ کیلومتری شهر قشم بیایید. البته جز و مد آب دریا به زیبایی این منطقه می افزاید. در هنگام جزر، این درختان ۳ تا ۶ متری همانند هر درخت  دیگه ای سر از خاک بیرون آورده اند. ولی در زمان مد، این درختان غرق در آب می شوند و گویی سر از آب بیرون آورده اند. ولی چه چیز باعث می شود که این درختان علیرغم اینکه تمام طول روز غرق در آب شور هستند، باز هم سرسبز باشند؟

واقعیت این است که این درختان خودشان همانند یک تصفیه خانه عمل می کنند و آب شور دریا را تصفیه و تبدیل به آب شیرین می کنند و سپس آن را مصرف میکنند! تصور نکنید این یک ویژگی عادی در میان تمام درختان است. از چهارهزار میلیار هکتار وسعت جنگل های دنیا تنها 15 میلیون هکتار آن از جنگل های حرا تشکیل شده اند که 22000 هکتار آن در ایران است. بنابراین بی دلیل نیست که از جنگل های حرا قشم به عنوان یکی دیگر از عجایب هفتگانه قشم یاد می کنیم.

پارک کروکودیل نوپک

اگر به دنبال تجربه ای کاملاً متفاوت در قشم هستید، حتماً باید از پارک کروکودیل نوپک دیدن کنید. این پارک به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز پرورش کروکودیل در خاورمیانه شناخته می شود. در این پارک به پرورش و تکثیر کروکودیل به صورت مصنوعی پرداخته می شود و معمولاً بیش از ۱۰۰ کروکودیل در آن زندگی می کنند. به هرحال در نظر داشته باشید که تجربه‌ی عکس گرفتن در کنار یک کروکودیل را در هیچ کجای دیگر ایران نمی توانید کسب کنید. بنابراین بازدید از این مجموعه قطعاً ارزشمند و به یادماندنی خواهد بود. هزینه بازدید از این مرکز برای بزرگسالان ۱۵ هزار تومان و برای کودکان ۳ تا ۸ سال مبلغ ۱۰ هزار تومان است.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه آخرین مورد در لیست ما، و یکی دیگر از عجایب هفتگانه جزیره قشم است. این تنگه در واقع دره ای به عمق ۱۰۰ متر است که انواع پدیده های زمین شناختی و فرسایشی دست به دست یکدیگر داده و موجب شکل گیری آن شده اند. دیوارهای این تنگه و جلوه های خاص آن ها باعث شگفت انگیز شدن این مکان می شود.انچه در این تنگه پیش روی شما قرار دارد، در واقع حاصل میلیون ها سال فرسایش است. این اشکال و ناهمواری ها شکل های مختلفی دارند و ذهن خلاق بشری روی برخی از آن ها اسامی خاصی گذاشته و ظاهر آن ها را با نمادهای مختلف تطبیق داده اند. در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره آب بوده است.


0 دیدگاه

10 مهر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما