جاذبه های طبیعی بوشهر

بوشهر

در این مقاله ریسمون قصد داریم تا شما رابا جاذبه های طبیعی بوشهر زیبا و دیدنی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

سواحل ماسه ای بوشهر

به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان بوشهر می توان سواحل ماسه ای این استان را نام برد

کانال های آب

در شهر آب پخش بوشهر نخلستان های سرسبز و بلند تصویر بسیار دیدنی به این منطقه هدیه کرده است و هر مسافری را به توقف وادار می کند. در دو طرف راه ورودی شهر آب پخش کانال های پر آبی وجود دارد که طراوت و نشاط ویژه ای به آن هدیه داده است تا مسافران بتوانند از آن لذت ببرند.

سیراف

این منطقه در بوشهر از قدیمی ترین بندرهای ایران و حتی دنیا است که در زمان های گذشته کشتی رانی از بندر سیراف متداول بوده است و حاوی آثار تاریخی بسیاری است و موقعیت این گورستان شمال غربی بندر طاهری و همچنین در دامنه های جنوبی ارتفاعاتی مشرف بر آن است می باشد. تعداد زیادی گور به شکل مستطیل وجود دارد.

همچنین گورستان دیگری روبروی گورستان غربی وجود دارد که حاوی گورهایی عمودی با ارتفاع 3 متر و عرض 2 متر می باشد.


مقاله-ریسمون-بوشهر-2.jpg

شهر بندری بوشهر

قدمت آن را به دوره اردشیر پادشاه ساسانی نسبت می دهند و نام آن در کارنامه اردشیر بابکان دیده می شود. ولی این بندری که در حال حاضر وجود دارد را 300 سال شخصی به نام ابومهیری پیش تاسیس کرده است.

سی نیز

بندری باستانی است واقع در بخش امام حسن کنونی شهرستان دیلم در استان بوشهر که در بخش شمالی استان بوشهر بین دو بندر به نام های مهروبان و گناوه قرار دارد و همچنین صنعت پارچه بافی مشهوری دارد، متون ادبی نیز از بزرگان این منطقه به نیکی یاد کرده اند

منطقه شکارممنوع

 در بخش کوهستانی دشتستان بوشهر واقع است. این منطقه مکان قشلاق عشایر قشقایی هم می باشد و چیزی در حدود 7هزار رأس قوچ ، بز و میش وحشی در این منطقه زندگی می کنند

این منطقه با ارتفاعی در حدود 1691 متر در فاصله 83 کیلومتری جنوب شرقی شهر برازجان قرار دارد. امکان شکار در این مناطق در فصول معینی با اخذ پروانه و مجوز سازمان محیط زیست وجود دارد

پارک ساحلی

در شهرهایی که رودخانه یا دریا وجود دارد پارک ساحلی می تواند یکی از بهترین تفرجگاه ها برای تور می باشد.

پارک ساحلی آب شیرین کن

 یکی از پارک های آبی که در بوشهر وجود دارد این پارک می باشد که واقع در خیابان بهمنی، خیابان دانشگاه خلیج می باشد. البته قسمتی از این پارک آبی جزو منطقه نظامی می باشد اما با این حال بازدید کردن آن مانعی  ندارد. در این پارک رستوران و کافی شاپ نیز دایر می باشد.


مقاله-ریسمون-بوشهر-3.jpg

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک در 144 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است. این گنبد نمکی به مساحت 3666 هکتار وسعت دارد و 1.350 متر قله دارد و جزو بزرگترین و زیباترین گنبد های نمکی موجود در ایران و حتی خاورمیانه به حساب می آید و در بهمن ماه سال 1386به ثبت رسید

از مهمترین خصوصیات مهم و متفاوت کوه نمکی جاشک بوشهر نوع نمکهای موجود در این کوه نمکی است که این دارای آبشارهای نمکی و بلورهای نمکی است و از فاصله ای مانند کوه پوشیده از برف به نظر می رسد..

 

غار چهل خانه

در شهر سعدآباد واقع است و از مهم ترین نقاط دیدنی استان بوشهر می باشد

رشته کوهی مشرف به رودخانه شاپور وجود دارد که در ارتفاعات آن تعدادی اتاق که به غارهای صخره ای شباهت دارد دیده می شود و مجموعه ای بسیار زیبا را تشکیل داده اند.ابعاد داخلی اتاق های این غار در اندازه های متفاوتی است.

به علت ضعیف بودن سنگ های کوه در اثر عوامل طبیعی مانند سیل دچار تخریب هم شده است. ورودی این غار به شکل ذوزنقه می باشد ولی طاقچه های داخل آن در اشکال گوناگون تعبیه شده هستند.

جزیره خارک

 در 57 کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و 38 کیلومتری بندر گناوه واقع شده است. این جزیره مرجانی 8 کیلومتر طول و 4-5 کیلومتر عرض دارد. این جزیره دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بیشماری است..

جزیره ام الکرم و نخیلو

این دو جزیره واقع در سواحل جنوبی بوشهر است که فاقد سکنه است. جزیره نخیلو منطقه ای است که در آن لاک پشت های غول پیکری سکونت دارند و حضور آن باعث شده این منطقه از نظر زیست محیطی دارای اهمیت باشد.

پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم استان بوشهر از تور ریسمون استفاده کنید.


1 دیدگاه

23 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • الینا
    1 سال قبل
    بسیار خوب بود و من در مورد فرهنگ بومی استفاده کردم خیلی خوب بود