جاذبه های طبیعت گردی استان آذربایجان غربی

جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی از جاذبه های طبیعی زیادی برخوردار است که در زیر با ریسمون همراه باشید تا به چند مورد از آن ها اشاره کنیم:

تپه حسنلو- آذربایجان غربی
تپه حسنلو یکی از تپه های باستانی آذربایجان غربی است که در هفت کیلومتری شهر نقده و 12 کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه قرار گرفته است. دهکده ای به نام حسنلو در نزدیکی این تپه قرار دارد که اسم تپه نیز برگرفته از نام دهکده است. قدمت این تپه به هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در اطراف این تپه، تپه های باستانی زیادی قرار دارد که حاکی از وجود شرایط مناسب آب و هوایی و رشد فرهنگی در تپه حسنلو در آن دوران می باشد. 


مقاله-ریسمون-آذربایجان غربی-2.jpg 
سیلوانا- آذربایجان غربی
شهر سیلوانا در 30 کیلومتری غرب شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد. 19 منطقه در دنیا بعنوان مناطق دارای اکسیژن خالص شناخته شده اند که شهر سیلوانا جز این مناطق است و بهمین دلیل سالانه تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت گردی را به سمت خود جذب می کند. طبیعت بکر سیلوانا دارای چشمه ها و دریاچه هایی است که با آب شدن برف ارتفاعات حاصل می شوند. سیلوانا بدلیل داشتن بارندگی مناسب سالیانه و و آب های فراوان زیر زمینی دارای طبیعت زیبا و سرسبزی است. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به پیست اسکی خوشاکو، آبشار سوله دوکل، چشمه های آب معدنی سیلوانا، ارتفاعات سر به فلک کشیده  با دامنه های زیبا و دشت زیبای مرگور اشاره کرد.

دریاچه ارومیه - آذربایجان غربی
دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و بین دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار دارد. این دریاچه جز بزرگترین دریاچه های آب شور در خاورمیانه محسوب می شود. بدلیل شور بودن بیش از حد دریاچه ارومیه امکان زیست ماهی ها در آن وجود ندارد اما از تنوع زیستی بسیار بالای قارچ، باکتر، جلبک و نرمتنان برخوردار است. این دریاچه نگین شمال غرب ایران است و اگرچه این روزها در شرایط مناسبی قرار ندارد ولی همچنان سواحل زیبا و دل انگیزش طبیعت گردان زیادی را به خود جذب می کند.

غار سهولان - آذربایجان غربی
غار سهولان در روستای سهولان واقع در 42 کیلومتری جنوب شرقی مهاباد در استان آذربایجان غربی جز جاذبه های طبیعت گردی این استان می باشد. این غار قدمت 70 میلیون ساله دارد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.  فاصله سقف غار تا سطح دریاچه به حدود 50 متر می رسد و داخل غار با بیرون غار 10-15 درجه سانتیگراد اختلاف دما دارد. بومیان از این غار بعنوان پناهگاه و جایی برای شکار کردن استفاده می کردند. 
 
مقاله-ریسمون-آذربایجان غربی-3.jpg
دخمه سنگی فرهاد - آذربایجان غربی
در اطراف روستای سنگر در 7 کیلومتری شمال غربی ماکو دخمه ای سنگی مربوط به اقوام اوراتور تعبیه شده است. که قدمت آن به قرن 8 ام قبل از میلاد مسیح بر می گردد.  بومیان به آن خانه فرهاد می گویند و اعتقاد بر اینست که فرهاد بنا به درخواست معشوقه اش و برای رسیدن به معشوقه این دخمه را در دل کوه تعبیه کرده است. این دخمه از دو اتاق در داخل کوه درست شده است و با پله ها یی سنگی به کوه متصل می شود. روی دیوارهای دخمه طاقچه هایی تراشیده شده است  و از مشعل برای روشن شدن فضا استفاده می شد. 

کوه سیر داغی - آذربایجان غربی
این کوه در 2 کیلومتری جنوب غرب شهر ارومیه قرار دارد و به نام آن به معنی کوه اسرار می باشد. این کوه بدلیل نزدیکی به شهر و برخورداری از شیب مناسب محل امن و راحتی برای کوهنوردان محسوب می شود. در فصل بهار این کوه از زیبایی خاصی برخوردار است و مردم از اقصی نقاط ایران برای کوهنوردی و طبیعت گردی به این نقطه می آیند. در دامنه این کوه، کلیسای مارسرگیز قرار دارد که ضمن کوهنوردی می توان از این کلیسای زیبا نیز بازدید نمود. 

آبشار سوله دوکل- آذربایجان غربی
آبشار سوله دوکل جز مرتفع ترین آبشارهای ایران محسوب می شود که دامنه کوه دالانپر در منطقه مرگور قرار دارد. اطراف آبشار چمن زارهای بسیار زیبا و خیره کننده ای قرار دارد. این آبشار از جاذبه های طبیعت گردی استان آذربایجان غربی محسوب می شود. 

آبشار شلماش- آذربایجان غربی
آبشار شلماش واقع در شهر سردشت آذربایجان غربی، با دره ای سرسبز در کنار جنگل یکی از مناطق بکر و چشم نواز مناسب طبیعت گردی می باشد. با بازدید از این آبشار زیبا می توانید از گردش در جنگل های اطراف این آبشار چشم نواز لذت ببرید.  منشا آب این آبشار از رودخانه زاب کوچک می باشد. ارتفاع این آبشار به 50 متر می رسد.
 
 
مقاله-ریسمون-آذربایجان غربی-4.jpg
آژانس گردشگری ریسمون مجری تورهای بازدید از جاذبه های طبیعت گردی آذربایجان غربی
اگر قصد دارید از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی دیدن کنید، آژانس گردشگری ریسمون مجری تورهای داخلی و بین المللی مفتخر است در این سفر همراه شما باشد تا سفری راحت و شگفت انگیز را در کنار خانواده و دوستانتان تجربه کنید. در هر زمان از شبانه  روز جهت رزرو بلیط، می توانید از طریق شماره تماس 021-88705898 با ما ارتباط برقرار کنید.


0 دیدگاه

01 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما