جاذبه های دیدنی ازبکستان

ازبکستان

کشور پهناور ازبکستان دیدنی های بسیاری دارد که دیدن همه‌ی آن ها در یک سفر شاید کار مشکلی به نظر برسد. ازبکستان دارای کوهستان‌های زیبا و پارک های ملی دیدنی است که برای علاقه مندان به طبیعت گردی گزینه های بسیاری دارد. همچنین اگر مثل من عاشق خرید کردن باشید بازارهای محلی ازبکستان را نباید از دست دهید. و در آخر جاذبه های تاریخی و دیدن معماری بینظیر تیموریان که جان و رنگی به تاریخ ازبکستان بخشیده و در کنارش رنگ و بوی کمونیستی شوروی ترکیب عجیبی ساخته است که به دیدنش می‌ارزد. در این مقاله ریسمون ما سعی داریم 10 جاذبه ی دیدنی ازبکستان را به شما معرفی کنیم. تا در سفر به ازبکستان از این مکان ها بازدید کنید.

بوی جوی مولیان آید همی                                        یاد یار مهربان آید همی

ریگ آموی و درشتی راه او                                     زیر پایم پرنیان آید همی

آب جیحون از نشاط روی دوست                               خنگ ما را تا میان آید همی

ای بخارا! شاد باش و دیر زی                                   میر زی تو شادمان آید همی

رودکیمقاله-ریسمون-ازبکستان-1.jpg

سمرقند

سمرقند یکی از شهرهای اصلی در جاده‌ی ابریشم بوده و به این سبب دارای دیدنی های تاریخی بینظیری است. وقتی در سمرقند پا می‌گذارید گویی در تاریخ سفر کرده اید.

بخارا

بخارا در فاصله 300 کیلومتری سمرقند قرار گرفته و یکی از زیباترین شهرهای ازبکستان است. این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. مساجد، مدارس و قلعه های دیدنی بخارا را در سفر با ازبکستان با ریسمون از نزدیک ببینید.

خیوه

اگر می‌خواهید درمیان کویر از یک شهر عجیب و اسرارآمیز دیدن کنید نباید خیوه را از دست بدهید. خیوه هم در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و دیدن این شهر یکی از بهترین خاطرات شما را از ازبکستان خواهد ساخت.


مقاله-ریسمون-ازبکستان-2.jpg

دیجان قلعه

بعد از بازدید از خیوه، مکان بعدی که نباید دیدنش را از دست بدهید سفر به کویر خوارزم و در میان آن دیجان قلعه‌ی دیدنی است. دیجان قلعه به معنی 50 دژ است که تا کنون 20 دژ یافته شده است.

تاشکند

نمیشه به کشوری سفر کرد اما پایتخت آن را ندید و رفت. تاشکند علاوه براینکه شهری امروزی و زیباست بسیاری دیدنی‌های تاریخی و مساجد دیدنی دارد که در سفر به تاشکند با ریسمون از آن ها دیدن خواهیم کرد.

نوکوس

شهر نوکوس را بسیاری از اروپاییان آخر دنیا می‌نامند. نوکوس به دلیل داشتن موزه ی هنر بسیار دیدنی مورد بازدید گردشگران از سرتاسر جهان قرار می‌گیرد. دلیل دیگری که من را به آنجا علاقه مند می‌کند وجود رود آمو و یا جیحون در کنارش است.

دریاچه آرال

دریاچه آرال که بع از دریای خزر بزرگترین دریاچه منطقه بود بعد از تصمیمی در دوران شوروی مبنی بر تغییر جهت دادن رودهای جیحون و سیحون به آسیای میانه به دلیل کاشت پنبه، به طور کامل خشک شد!  از این دریاچه کشتی های به گل نشسته ای میان بیابان باقی مانده که دیدن این صحنه های عجیب گردشگران را با آنجا می‌کشاند.

پارک ملی اوگام-چاتگال

این پارک دیدنی که بیشتر شبیه به ارتفاعات سوئیس می باشد تا کوه هایی در شمال ازبکستان میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان است. پیشنهاد من به شما شب مانی در یورت ها یا چادر عشایر ازبکی و مهمان این خانواده های مهمان نواز شدن، است.

خجند

قلعه خدایار خان گفته شده که بزرگترین قلعه آسیای میانه بوده و 100 اتاق داشته است که البته از این قلعه دیدنی تنها 13 اتاق باقی مانده است. خود شهر خجند یکی از شهرهای دیدنی ازبکستان است.

شهر سبز

این شهر که پایگاه و قلعه ی تابستانی تیمور در آن قرار داشته است یکی از جاذبه هایش مجسمه غول پیکر امیر تیمور در مقابل قلعه ویرانه‌ی اوست. تنها سردر ورودی این قلعه 65 متر طول دارد! دیدن شهرسبز را حتما در لیست دیدنی های خود در ازبکستان قرار دهید.


0 دیدگاه

15 بهمن 1398


برچسب ها
ریحانه رضاپور

درباره نویسنده
جهانگرد، علاقه مند به فیلم و موسیقی

دیدگاه شما