جاذبه های تاریخی هرمزگان را با ریسمون بشناسید

جاذبه های تاریخی استان هرمزگان

در جنوب ایران استان هرمزگان و جزایر آن در خلیج فارس به لطف جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان ، در تمام طول سال پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. تاریخ این منطقه و زندگی مردم آن در سواحل خلیج فارس به دوره باستان باز می گردد که در زمان سلطنت هخامنشیان جایگاه مهمی به آن داده شده است ، که پایتخت دومی کاملاً نزدیک به منطقه بوده است. از زمان هخامنشیان و پس از آن در زمان سلطنت ساسانیان ، تجارت دریایی در این منطقه رونق می گیرد و بنادر خلیج فارس به عنوان توقفگاه کشتی هایی که گاه سفر به چین یا سیلان را انجام می دهند ، خدمت می کردند. با ریسمون همراه باشید تا بیشتر راجع به این بناها بدانید

قدمت بناهای تاریخی هرمزگان

بسیاری از بناهای تاریخی استان هرمزگان که قدمت آنها به دوره های مختلف باستانی یا اسلامی باز می گردد ، نشان از باستان و رونق تمدن آن در طول تاریخ دارد. اگرچه بیشتر این بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه و پس از صفویه است و بیشتر ثروت های باستان شناسی توسط عناصر طبیعی یا تهاجمات ویران شده است ، اما هنوز هم بناهای قدیمی زیبا وجود دارد ، مانند ارگ اواخر سلطنت از اردشیر بابکان یا قلعه های مدود از شهر تاریخی کرباس در جزیره قشم.

پرتغالی ها اولین اروپایی هایی بودند که کشتی های جنگی خود را در سال 1498 به خلیج فارس ارسال کردند. سال بعد ، آنها به جزایر هرمز (اروموز) و کیش و بندرعباس حمله کردند. از یک قرن ، تا زمان آزادسازی این منطقه توسط شاه عباس صفوی که به سلطه 117 سال خود پایان داده است. امروزه هنوز هم در برخی از جزایر این استان موارد تاریخی از این دوران باقی مانده است.


مقاله-ریسمون-دیدنی‌های هرمزگان-1.jpg

بناهای تاریخی بندرعباس

بندرعباس ، شهر بندری در نزدیکی تنگه هرمز ، مرکز استان هرمزگان و همچنین بزرگترین بندر ایران است. این شهر توسط جنگل های حرا منطقه به نام هیراس از جزیره قشم جدا شده است. مشهورترین بناهای تاریخی این شهر عبارتند از: عمارت کلاه فرنگی ، مسجد جامع گیل دراری ، حمام گله دری ، معبد هندو ، مسجد ناصری ، مخازن آب دوره برکلی صفوی. های باران و پل لاتیدان.

بناهای تاریخی بندر لنگه در هرمزگان

بندر لنگه ، یکی از مهمترین بندرهای تجاری دوره هخامنشی که گاه در قرنهای اخیر اهمیت سابق خود را دوباره به دست آورده است ، امروز یک بندر توریستی است که به دلیل استخرهای زیبا و همچنین بناهای تاریخی آن مشهور است. این بناها شامل مساجد تاریخی خداد و سلطان الاسلام ، اقامتگاه فکری یا ارگ هخامنشی لشتان  که در شمال غربی بندر کنگ است که در قرن اشغال در قرن شانزدهم به عنوان بندری برای پرتغالی ها بود.

شایان ذکر است شهر کوچک فین در 95 کیلومتری جنوب غربی بندرعباس به دلیل دارا بودن دارایی های طبیعی و تاریخی از جمله آبشارها ، نخلستان ها ، آسیاب ها ، ارگ و حمام قدیمی نیز بسیار مشهور است.


مقاله-ریسمون-دیدنی‌های هرمزگان-2.jpg

شهرهای دیگر هرمزگان

با ریسمون می‌توانید تمام شهرهای دیدنی این استان را ببینید. شهرهای دیگر استان مانند بندر کنگ و قلعه پرتغالی ؛ بستک و تاریخ و فرهنگ بسیار غنی آن ، با بناهای تاریخی بی شماری ، مانند مساجد ، بازار ، حمام و کاروانسرای قدیمی آن و همچنین آرامگاه دو گنبدان در این شهر قرار دارد. میناب و رودخانه آن ، باغ های انبه و ارگ هزاره؛ حاجی آباد با آبشارها و ارگ آن؛ جاسک با ساحل ، جنگل های حرا ، غارها و چشمه های گرم سیر ، این منطقه را به یک مقصد مهم گردشگری در ایران تبدیل کرده است. از چهارده جزیره وابسته در استان هرمزگان ، قشم ، کیش ، هرمز و هنگام پر بازدیدترین نقاط توریستی هستند.


مقاله-ریسمون-دیدنی‌های هرمزگان-3.jpg

قشم و جاذبه های تاریخی هرمزگان

قشم ، واقع در تنگه هرمز (اروموس) ، در حدود بیست کیلومتری بندرعباس ، بزرگترین جزیره خلیج فارس است و دارای آب و هوای خشک و گرم است. این جزیره بزرگترین غار نمکی طبیعی جهان را دارد. پدیده های زمین شناسی جزیره قشم از جمله غارهای نمکی آن و چشمه های گوگردی و همچنین دره های زیبای این جزیره زیبا ، محیط طبیعی غنی و متنوع آن ، علاوه بر تنوع گونهای مختلف این جزیره و قشم در هرمزگان خواستگاه گیاهان دارویی است.

غارهای نمکی زیبای جزیره قشم جنوبی به دلیل باز شدن قوسی آنها و درخشندگی غیرمنتظره داخلی که در آن پرتوهای خورشید تا عمق 20 متر نفوذ می کند ، قابل توجه است. دیواره های این غارها پوشیده از نمک و لایه هایی از مواد معدنی مختلف است. در داخل ، بلورهای نمکی ستونهایی با اشکال هندسی مشخص تشکیل می شود. طبق مطالعات پزشکی اخیر ، استنشاق هوا از این غارها می تواند تأثیر مثبتی در معالجه برخی بیماری های تنفسی مانند آسم داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم استان هرمزگان با تورهای ریسمون همراه شوید و دیدنی‌های این استان را ببینید

 


0 دیدگاه

04 آبان 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما