جاذبه های تاریخی استان کردستان کدام اند؟

جاذبه های تاریخی استان کردستان

همه ما می دانیم که جاذبه های تاریخی استان کردستان شهرت زیادی در داخل و حتی خارج کشور دارند. استان کردستان پیشینه و تاریخچه ی خاص خود را دارد. در این رهگذر از دوره های مختلف، جاذبه های تاریخی استان کردستان به جای مانده است که می توانید در هر شهر آن که پای می گذارید، شاهد روح تاریخ باشید که در دل خانه های قدیمی، بافت شهر و روستاها، مساجد و کاربری های مختلف باشید. سنندج شهری است که می توانید در آن مسجد، کلیسا و کنیسه پیدا کنید. این نشان دهنده ی این است که این شهر در طول تاریخ، جایی برای زندگی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف بوده است. تاریخچه ی شکل گیری سنندج به سال های 1046 هجری قمری برمی گردد، آن زمانی که حکومت صفوی بر روی کار بوده است. سنگ بنای این شهر توسط سلمان خان اردلان نهاده شده است. 


مقاله-ریسمون-جاذبه های کردستان-2.jpg

خانه های قدیمی سنندج

پیشنهاد ما این است که با تورهای ریسمون حتما از خانه های قدیمی سنندج که بخشی جدا نشدنی از جاذبه های تاریخی استان کردستان هستند، دیدن کنید. خانه های قدیمی سنندج، خانه های خاص با معماری هماهنگ با اقلیم سرد هستند که می توانید در بافت قدیمی شهر تعداد زیادی از این خانه ها را پیدا کنید. بزرگ ترین خانه ی قدیمی سنندج که همان عمارت خسروآباد است یکی از بهترین گزینه ها برای بازدید توریست ها است.

 

 این
مقاله-ریسمون-جاذبه های کردستان-3.jpg

عمارت بزرگ، به زمان حکومت امان الله خان اردلان برمی گردد. عمارتی بزرگ با بالغ بر 6000 متر مربع که تمام سلسله مراتب خانه های ایرانی را می توانید به زیبایی در آن ببینید. در آن لحظه که وارد می شوید، در هشتی قرار می گیرید و باید تصمیم بگیرید کجا باید بروید. در داخل عمارت خسروآباد، حوض چلیپا شکل بسیار زیبایی قرار دارد که انعکاس کوشک عمارت در آن دیدنی است و در طول روز مرغابی ها و اردک ها بر روی آن به شنا می پردازند. دیگر خانه های قدیمی، خانه ی آصف که به شکل موزه درآمده، عمارت وکیل و عمارت مشیر دیوان و ... است. 

عمارت آصف از دیگر جاذبه های تاریخی استان کردستان است که در شهر سنندج واقع شده است و آن را تحت عنوان خانه کورد نیز می شناسند. گچبری ها و آجرکاری های بسیار زیبایی را از عهد صفوی می توانید در این خانه ببینید. در این خانه تماما می توانید با تاریخ  و فرهنگ قوم کورد آشنایی پیدا کنید. ماکت های بسیار هنرمندانه ای در اینجا وجود دارند، که همه چیز را برای شما به تصویر کشیده اند. 

بازارهای سرپوشیده 

در سفرهای خود به استان کردستان حتما باید از بازار سرپوشیده که نزد خود مردم "گذر" نام دارد، بازدید کنید. بازارهای محلی و قدیمی در شهرهای مختلف استان از جمله سنندج و مریوان جزو جاذبه های تاریخی استان کردستان است. پلان بازار سنندج مستطیل شکل است. داخل این بازار، صنایع دستی و پوشاک بسیار زیبای کوردها را می توانید از نزدیک ببیند و برای خود خریداری کنید. انواع حرفه ها و شغل های محلی را نیز می توانید در بازار پیدا کنید.

عمارت سالار سعید

 از جمله جاذبه های تاریخی استان کردستان که یک پنجره ی ارسی بسیار بزرگ و زیبایی در خود دارد، عمارت سالار سعید است. قدمت این خانه به دوران قاجار برمی گردد. مجموعه ای از اشیای باستان شناسی را می توانید داخل این خانه مشاهده کنید. کاربری این جا در طول زمان تغییرات زیادی کرده است. هزینه های ورود به این محل های تاریخی، بسیار کم و به صرفه است. 

پل تاریخی قشلاق

جاذبه های تاریخی استان کردستان شامل پل ها نیز می باشند. پل قشلاق بر روی رودخانه ی قشلاق به دوران صفویه و زندیه برمی گردد. در دوران قاجار مورد بازسازی قرار گرفته است. شاه صفی سفارش ساخت این پل را داده است. سلیمان خان اردلان نیز در سال 1046 آن را عملی کرد هاست. سنگ نبشته ی قدیمی بر روی پل وجود دارد، که باید حتما از آن بازدید کنید. 


مقاله-ریسمون-جاذبه های کردستان-4.jpg

روستاهای تاریخی

روستاهای تاریخی و قدیمی استان کردستان که شهرت جهانی دارند و سالانه هزاران نفر توریست داخلی و خارجی از آنها بازدید می کنند، بخشی دیگر از جاذبه های تاریخی استان کردستان است. روستای پالنگان، منطقه ی هورامانات، منطقه ی گردشگری ژاوه رو، دزلی، روستاهای گردشگری اطراف زریبار و ... را تنها باید بروید و از نزدیک ببینید. بافت و معماری باشکوه این مناطق، طبیعت بکر و دست نخورده با مردمانی مهربان و فروتن تمام آن چیزی است که هیچ گاه از یاد نخواهید برد. تورهای ریسمون به استان کردستان، فرصتی بی نظیر برای بازدید از این روستاهای زیباست. 

 

غار کرفتو

غار کرفتو را طولانی ترین غار تاریخی ایران می دانند. این غار در دوران مختلف، محل زندگی مردمان زیادی بوده است. غار کرفتو در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در سفرهای خود به استان کردستان، حتما باید از آن بازدید کنید.

به راستی بحث در مورد تمام جاذبه های تاریخی استان کردستان در قالب کلام نمی گنجد. شما در سفر با ریسمون در جای جای این استان می توانید جاذبه های تاریخی فوق العاده ارزشمند را ببینید. قرآن تاریخی نگل، مسجد دو مناره سقز، سنگ نبشه هورامان، حمام حاج صالح، قلعه قمچقای و ... از دیگر زیبایی های تاریخ این استان است. 


0 دیدگاه

04 اسفند 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما