جاذبه های تاریخی استان قزوین

دیدنی های تاریخی قزوین

سرای سعدالسلطنه

یکی از جاذبه های تاریخی استان قزوین کاروانسرای سعدالسلطنه میباشد. این کاروانسرا که در مرکز شهر قزوین بنا شده است مربوط به دوران قاجار می باشد و از بنا های انتخاب شده میراث فرهنگی است. در دوره ی قاجار این کاروانسرا از اهمیت ویژه ای برخوردار بود زیرا از سراهای بازرگانی  و تجارت و از بناهای بزرگ عمومی آن دوره به حساب می آمد. این سرا شامل سرای سعدیه، نگارالسلطنه، قهرمانی، بهشتی و راسته وزیر می شود، سرای سعدالسلطنه از بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده جهان و حمام، راسته، مسجد و چایخانه است و جزء معدود کاروانسرایی است که ساختار این چنینی دارد، این بنا به دستور سعدالسلطنه فرماندار وقت استان قزوین ( زمان ناصرالدین شاه) ساخته شده است.

کاخ چهلستون

یکی از مهم ترین آثار تاریخی استان قزوین که در سفر به قزوین حتما باید دید، کاخ چهلستون است، این بنا زمانی که استان قزوین پایتخت ایران بوده و زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شده است. کاخ چهلستون استان قزوین از نمونه ای که در استان اصفهان بنا شده است، کهن و قدیمی تر است. در استان قزوین زمان شاه طهماسب صفوی بناهای ارزشمند و زیبایی ساخته شد که از تمامی این بناها، فقط کاخ چهلستون و سردر عالی قاپو باقی مانده است، این بنا  که امروزه به عنوان موزه ی خوشنویسی از آن استفاده می شود در سال 1337دچار تغییر و تحولاتی شد و به گنجینه ی اشیای تاریخی تبدیل شد.

قلعه الموت

راز آلود ترین و زیبا ترین جاذبه های تاریخی استان قزوین، قلعه حسن صباح است اگر علاقه مند به ایرانگردی هستید در تورهای داخلی ریسمون شرکت کنید.

قلعه تاریخی حسن صباح واقع در شهر معلم کلایه، روستای گازرخان در منطقه الموت واقع شده است، حسن صباح که بنیان گذار طایفه ی اسماعیلی بوده است و از آن به عنوان کسی که بسیار باهوش و موذی بوده است یاد می شود، هوش و استعدادی که او داشت منجر به این شد تا اسماعیلیان هیچ وقت از خلیفه عباسی بغداد شکست بخورد، دراین قلعه اتاق کوچکی وجود دارد که تاریخ دانان بر این عقیده هستند که حسن صباح در این اتاق کوچک زندگی می کرده، باور کردنی نیست که او در این اتاق کوچک امور بخشی از خاورمیانه را اداره میکرده است. برای رفتن به این قلعه و این مکان تاریخی باید باید 400پله را طی کنید.


مقاله-ریسمون-جاذبه های-قزوین-2.jpg

کلیسای کانتور

بر اساس شواهد و مدارکی که موجود است این کلیسا توسط روس ها هنگامی که در زمان قاجار به ایران حمله کردند و ماندگار این دیار شدند، این بنا را ساختند. نام دیگر کلیسای کانتور، برج ناقوس می باشد کلیسای کانتور که کوچکترین کلیسای ایران است هم چنین این کلیسا، تنها کلیسای سرخ ایران است.  مقراصلی روس ها در این بنا بود که مهندسین و کارکنان آن ها نیز در این مکان حضور داشتند.

گراند هتل قزوین

گراند هتل استان قزوین یکی از اولین نمونه های مدرن به سبک و سیاق اروپایی در ایران به حساب می آید که در اطراف باغ چهلستون و سر در عالی قاپو واقع شده است. در زمان قاجار، سراها و کاروانسراهای زیادی بنا شدند اما هنگامی که ناصرالدین شاه قاجار به خارج از کشور سفر کرد، همین سفر سبب این شد تا گراند هتل  را در استان قزوین بنا کند ناصرالدین شاه به خاطر اینکه با سبک معماری اروپایی آشنا شده بود تصمیم داشت این هتل با معماری و سبک اروپایی باشد، این بنا توسط ارباب برزو شاهی که از زرتشتیان قزوین بود ساخته شد و روکش چوبی، سقف چوبی، گچ بری و ستون های دایره شکل با سرستون های گلدانی و... از خصوصیات منحصر به فرد این بنا است.

آرامگاه حمداله مستوفی

معماری مقبره ی حمداله مستوفی به سبک معماری آذری می باشد، این آرامگاه در محله  ی پنبه ریسه بین امامزاده علی و آمنه خاتون قرار گرفته است. این آرامگاه ملقب به گنبد دراز است، این  بنا که برج آجری کوچکی است متعلق به دوره ی ایلخانی و سده ی هشتم قمری می باشد. او تاریخ دان، جغرافی دان و نویسنده  مشهور از طایفه ی مستوفی است، گنبد این آرامگاه از بنای های باشکوه دوران مغول می باشد با لوحی از کاشی که به رنگ آبی لاجوردی است و با خط نستعلیق زندگی نامه ، اجداد و آثار حمداله مستوفی به صورت مختصری عنوان شده است. سر در آرامگاه با جملات لا اله الالله  و ملک الحق المبین و محمد رسول الله الصادق البار الامین آراسته  شده است، این آرامگاه به مساحت 40 متر  در باغ 300متری بنا شده است.

این بناهای زیبا با یک تور لیدر خوب زیباتر و بهتر هم میشود، با تور های ریسمون میتوانید به مکانهای تاریخی و زیبای استان قزوین بروید و از سفر خود لذت ببرید. تور ریسمون مجری تور های جذاب در سطح کشور و جهان میباشد میتوانید به سایت ریسمون مراجعه کنید و اطلاعات درباره تور ریسمون کسب کنید.


0 دیدگاه

08 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما