جاذبه های تاریخی استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که به واسطه دارای بودن جاذبه های تاریخی همه ساله توریست های فراوانی را جذب می نماید. وجود جلوه های طبیعی فوق العاده در کنار مکان های تاریخی ویژه و منحصر به فرد در این استان توانسته آن را به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل نماید. اگر شما هم از علاقه مندان به آثار و جاذبه های تاریخی استان سیستان و بلوچستان هستید به شما توصیه می کنید با ما همراه باشید تا شما را با برخی از آن ها آشنا کنیم.

 

جاذبه های تاریخی استان سیستان و بلوچستان را بهتر بشناسیم

در استان سیستان و بلوچستان همان گونه که اشاره شد شاهد وجود آثار تاریخی فراوانی هستیم. قلعه های مربوط به دوران قدیم مانند قلعه رامرود، قلعه چهل دختران و قلعه سرباز، شهر زاهدان کهنه و شهر سوخته زابل که آوازه ای جهانی دارد، آرامگاه بزرگانی چون خواجه غلطان، آسیاب بادی مچی زابل و ... می توانند مجموعه ای جذاب برای سفر به استان سیستان و بلوچستان به شمار بیایند.


مقاله-ریسمون-سیستان و بلوچستان-2.jpg

شهر سوخته در زابل در استان سیستان و بلوچستان

شهر سوخته زابل نام یک شهر باستانی با قدمتی در حدود پنج هزار سال است که در نزدیکی ساحل رود هیرمند قرار گرفته است. شهر سوخته زابل همچنین به دریاچه هامون و جاده زابل به زاهدان نزدیک است. با توجه به قرار گیری این شهر در نزدیکی منابع آبی پیش بینی می شود که شغل اصلی مردم در آن ماهیگیری بوده باشد. در هنگام سفر به استان سیستان و بلوچستان می توانید بازدید از این شهر باستانی را برنامه های خود قرار دهید.

قلعه رامرود، قلعه چهل دختران و قلعه سرباز در استان سیستان و بلوچستان

وجود قلعه های قدیمی زیادی در استان سیستان و بلوچستان موجب جلب توجه علاقه مندان به آثار تاریخی شده است. قلعه رامرود مربوط به دوره تیموری بوده و طی بررسی هایی که توسط باستان شناسان در ن صورت گرفته آثار مربوط به دورهای تیموری و ایلخانی در آن یافته شده است. علاوه بر این ظروفی در این محل پیدا شده که مربوط به دوره صفوی می باشد. یکی دیگر از قلعه ها تاریخی در زابل قرار گرفته است قلعه چل دختران است. این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد. این قلعه بر روی سکویی بنا شده است. سکویی سنگی که استحکام فوق العاده دارد. ویژگی مهم قلعه چل دختران این است که به عنوان یکی از آثار ملی در ایران ثبت گردیده است. قلعه سرباز یکی دیگر از قلعه های تاریخی استان سیستان و بلوچستان به شمار می آید. قدمت آن مربوط به دوره قاجاریه بوده و همانند قلعه چل دختران به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می شود.

بانک ایران و انگلیس در استان سیستان و بلوچستان

این بانک که در شهرستان زابل قرار گرفته است نیز در رده آثار ملی ایران قرار داد. بانکی که در زمان سلسله قاجاریه تاسیس گردید که امروزه به صورت موزه در آمده و بازدید کنندگان می توانند با وضعیت تجاری و حتی شرایط سیاسی آن دوران در آن آشنا شوند.

زاهدان کهنه شهری باستانی در استان سیستان و بلوچستان

زاهدان کهنه یکی از شهر های باستانی و جذاب در استان سیستان و بلوچستان است که در بلندی قرار گرفته است. خرابه های این شهر به شهر زرنج نسبت داده شده است که سال ها پیش به عنوان یکی از شهر های بزرگ و پر رونق ایران به شمار می رفته است. ویرانی این شهر را به سبب حمله تیمور لنگ به آن می دانند.

آسیاب بادی مچی زابل در استان سیستان و بلوچستان

آسیاب های بادی یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی بسیار جذاب هستند که در بسیاری از نقاط کشور دیده می شوند. آسیاب بادی مچی زابل دارای دو طبقه است. در طبقه بالای آن چرخ بادی قرار گرفته است. نکته جالب توجه در خصوص این آسیاب قطر بالای دیوار هایی است که از کاهگل و خشت ساخته شده اند.

ریسمون با توجه به استقبال فراوانی که مسافران برای سفر به استان سیستان و بلوچستان دارند تور های جذابی را برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این استان در نظر گرفته است. در تور های ریسمون شما می توانید از دیدنی های تاریخی استان سیستان و بلوچستان بازدید کنید و یک سفر خاطره انگیز داشته باشید.


0 دیدگاه

28 دی 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما