تپه هایی از جنس شکلات در جزیره بوهول

همه چیز در مورد تپه های شکلاتی جزیره بوهول

اولین چیزی که در مورد تپه های شکلاتی جزیره بُهُل-بوهول- در کشور فیلیپین می‌توانیم بگوییم این است که این تپه‌ها قطعاً از جنس شکلات‌های خوراکی نیستند! این تپه‌ه که عموماً از آنها به عنوان هشتمین عجایب جهان نام برده می‌شود، توانسته‌اند به خاطر ظاهر و چشم‌انداز منحصربه‌فردی که دارند محبوبیت بسیار زیادی در میان گردشگران دنیا پیدا کنند.

بااین‌حال، علاوه بر چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز و کارت پستالی منطقه، چیزهای بسیار زیاد و جالبی در مورد تپه های شکلاتی جزیره بُهُل وجود دارند که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در این مقاله از وبلاگ گردشگری ریسمون قصد داریم تا به برخی از این موارد بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

معرفی تپه های شکلاتی جزیره بوهول

این تپه‌ها یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌ های کشور فیلیپین هستند و مساحتی نزدیک به ۵۰ کیلومتر مربع را در بر می‌گیرند. البته گمان نکنید که این تپه‌ ها بسیار مرتفع هستند. چرا که آنها مجموعاً حدود ۱۲۰۰ تپه -شاید کمی بیشتر- با ارتفاع بین ۳۰ الی ۵۰ متر هستند که سطح آنها با خاک و چمن پوشیده شده است. بنابراین هیچ‌چیز خارج از عرفی روی آنها وجود ندارد.


مقاله-ریسمون-تپه-شکلاتی-فیلیپین_3.jpg

چرا تپه های شکلاتی جزیره بُهُل این قدر معروف شدند؟

شاید برایتان عجیب باشد و یا اینکه از خودتان بپرسید که اگر واقعاً هیچ شکلاتی در اینجا وجود ندارد، چرا این نام را برای این تپه‌ ها انتخاب کرده‌اند؟ دلیل این نام‌گذاری، رنگ شکلاتی این تپه‌ها است. سطح تمام آن‌ها با چمن سبز پوشیده شده است، ولی در طی فصل‌های گرم سال که این چمن‌ها خشک می‌شوند، رنگی تیره و شکلاتی پیدا می‌کنند. همان‌طور که بیان شده بود، بیش از از هزار تپه نسبتاً یک شکل در محوطه‌ای به مساحت ۵۰ کیلومترمربع قرارگرفته‌اند. چشم‌انداز یک دست و شکل ظاهری مشابه آن‌ها باعث جذابیت و همچنین محبوبیت آن‌ها شده است. البته، اندازه این تپه‌ها با یک دیگر متفاوت است ولی هنگامی‌که آنها را از فاصله دور تماشا می‌کنید، آن‌قدر شبیه و یکدست به نظر می‌رسند که گمان می‌کنید تمام آن‌ها به یک اندازه هستند. این امر تا جایی پیش می‌رود که حتی برخی گمان می‌کنند این مجموعه تپه‌ها طبیعی نبوده و ساخت بشر هستند!


مقاله-ریسمون-تپه-شکلاتی-فیلیپین.jpg

 

افسانه‌های پیرامون تپه های شکلاتی فیلیپین

مردم فیلیپین را می‌توان خرافاتی دانست. برای آنها کاملاً عادی است که چیزها و یا مکان‌هایی که در مورد آن اطلاع کافی ندارند را به افسانه و یا اسطوره‌ها مرتبط بسازند. بااین‌حال برخی از آنها معتقد هستند که این داستان‌ ها و افسانه ‌ها عموماً برای سرگرم کردن و یا پاسخ دادن به سؤالات کنجکاوانه کودکان بیان می‌شوند و خود بزرگ‌سالان فیلیپین اعتقاد چندانی به آنها ندارند.

بنابراین عجیب نخواهد بود اگر بگوییم در مورد این تپه های شکلاتی و خارق‌العاده نیز داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در فرهنگ مردم فیلیپین، و به‌خصوص مردم بومی جزیره بوهول ایجاد شده است. در ادامه چند مورد از آنها را بیان خواهیم کرد.

یکی از این افسانه‌ها بیان دارد که در گذشته‌های دور، ۲ غول باستانی در این منطقه با یکدیگر دعوا و جنگ کردند. آنها سنگ و شن به سمت همدیگر پرتاب می‌کردند. این نزاع برای چند روز به درازا انجامید. پس از گذشته چند روز، هنگامی‌که آنها بسیار خسته شده بودند و دیگر قادر به ادامه جنگ نبودند، تصمیم گرفتند با یکدیگر دوست شده و جزیره را ترک کنند. این تپه های پراکنده که می‌بینیم هم درواقع همان شن‌ها و سنگ هایی است که این دو غول به سمت یکدیگر پرتاب می‌کردند!

افسانه دیگری در مورد علت پیدایش این تپه‌ها بیان می‌کند که یک غول بزرگ به نام «آرگو» عاشق دختری فانی شده بود. هنگامی‌که دختر بالاخره جانش را از دست داد، آرگو بسیار گریه کرد. اشک‌های او خشک شدند و این تپه های شبیه به هم را شکل دادند.

افسانه سوم در مورد یک حیوان غول‌پیکر است که ظاهری شبیه به یک گاو داشت. این حیوان تمامی گیاهان جزیره بوهول را می‌ خورد. اهالی جزیره برای اینکه بتوانند از شر این حیوانات غول‌پیکر رها شوند، تپه های بزرگ از غذاهای مسموم در منطقه ایجاد کرد. حیوان آنها را خورد، مسموم شد، شکم‌درد گرفت و تمام آن‌ها را به‌صورت همان تپه های بزرگ گلاب به رویتان کرد!! تپه هایی که امروزه می‌بینیم درواقع فضولات خشک‌شده همین حیوان عظیم‌الجثه هستند!

افسانه‌ی آخر به‌اندازه‌ی مورد قبلی چندش‌آور، ولی رمانتیک‌تر است. داستان از این قرار است یک غول بسیار بزرگ و پراشتها به نام «میگل» که هر چیز را سر راهش بود می‌خورد، عاشق دختری زیبا به نام «آدریانا» می‌شود. میگل برای اینکه بتواند توجه آدریانا را جلب کند،‌ تصمیم می‌گیرد تا وزن خود را کم کرده و ظاهری بهتر پیدا کند. بنابراین هرچه خورده بود را مجدداً گلاب به رویتان کرده و این تپه‌ها شکل گرفتند!! بسیار رمانتیک!!


مقاله-ریسمون-تپه-شکلاتی-فیلیپین_2.jpg

تپه های شکلاتی جزیره بوهول چطور ایجاد شدند؟

برای درک حقیقت و واقعیت جغرافیایی پیدایش این تپه‌ها، باید افسانه‌ها و داستان‌هایی که بیان شد را کنار بگذاریم. جغرافی‌دان‌ها بر این باور هستند که دلیل اصلی پیدایش و شکل‌گیری ظاهر خاص این تپه‌ها چیزی است که آن را هوازدگی سنگ‌آهک دریایی می‌نامند.

سنگ‌های آهکی منطقه هزاران سال پیش در معرض انحلال قرار داشتند. این فرآیند از عوامل بسیار زیادی تأثیر می‌پذیرد. عواملی مانند بارش باران و یا فرسایش‌های زیر دریا. بنابراین یکی از دلایل که مطرح می‌شود آن است که لایه‌هایی از سنگ های آهکی از سطح دریا بیرون آمده بودند و بر اثر عوامل مختلف تکتونیکی این شکل‌ها را را پیدا کردند. توضیح دیگری که مطرح می‌شود آن است که این تپه‌ها در گذشته صخره‌های مرجانی بودند که پس از تغییر زمین‌شناسی در زیر آب به این شکل سر از آب درآوردند.

بهترین زمان بازدید از تپه های شکلاتی جزیره بوهول

اگر قصد دارید تور فیلیپین را با هدف بازدید از این تپه های خریداری کنید، در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای بازدید از تپه های شکلاتی جزیره بوهول فیلیپین قطعا بستگی به سلیقه شما خواهد داشت. اگر دوست دارید این تپه را همزمان ای ببینید که چمن‌های روی سبز هستند، فصل‌های پرباران و مرطوبِ سال می‌تواند مناسب باشد. ولی اگر ترجیح می‌دهید این تپه‌ها را با همان ظاهری تماشا کنید که باعث شد به آنها عنوان تپه شکلاتی بدهند، باید ماه‌های گرم و خشکِ سال را انتخاب کنید. اواخر نوامبر تا ماه مه می‌تواند زمانی مناسب برای این‌کار باشد.


مقاله-ریسمون-تپه-شکلاتی-فیلیپین_4.jpg


0 دیدگاه

18 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما