توضیحاتی در مورد تاریخچه استان خوزستان

تاریخچه استان خوزستان

دوره هخامنشی: 

آیا شما نیز به دنبال تاریخچه استان خوزستان هستید؟ آیا می دانید که استان خوزستان در طول دوره های مختلف از چه جایگاهی برخوردار بوده است؟

استان خوزستان در جنوب غربی کشورمان واقع شده است که با داشتن بهترین شرایط اقلیمی و مقاصد گردشگری خود توانسته است توجه بسیاری از توریست ها را به سوی خود جذب کند. بسیاری از گردشگران و مسافران به دنبال آگاهی از تاریخچه استان خوزستان هستند تا به شکل بهتری بتوانند با این استان آشنا شوند. در این بخش سعی بر آن داریم تا در مورد تاریخچه استان خوزستان در دوره ی هخامنشی بپردازیم. طبق شواهد به دست آمده از تحقیقات باستان شناسان می توان مشاهده کرد که خوزستان شهری مربوط به 2500 سال پیش بوده و در زمان عیلامی ها نقش بسیار زیادی را برای حکومت های مختلف داشته است. سنگ نوشته های داریوش یکم و خشایار شاه گویای بسیار آشکاری از تاریخچه استان خوزستان در دوره هخامنشیان می باشد که گردشگران و مسافران میتوانند آثار بسیار باشکوهی از دوره ی هخامنشیان را در جای جای این استان مشاهده کنید.


مقاله-ریسمون-تاریخ-خوزستان-1.jpg

دوره ساسانیان: 

از دیگر مهمترین تاریخچه استان خوزستان می توان به دوره ساسانیان اشاره نمود که این استان در دوره ی حکومت ساسانیان از جایگاه و عظمت بسیار باشکوهی برخوردار بوده و گندی شاپور این استان را محل حکومت خود انتخاب می کند. توجه داشته باشید که نزدیک بودن استان خوزستان در جاده ی ابریشم سبب شد تا در این زمان ها بسیاری از تاجران و بازرگانان از استان خوزستان بازدید داشته و تجارت های بسیار مهمی را با این استان داشته باشند. دوره ساسانی یکی از مهمترین و باشکوه ترین دوره های تاریخچه استان خوزستان می باشد که امروزه نیز آثار این دوران را می توانید در بسیاری از موزه های این استان مشاهده کنید. بسیاری از باستان شناسان نیز از کشورهای مختلف جهان برای کشف حقایق تاریخ به سوی استان خوزستان آمده و به دنبال کاوش های بی نظیر خود هستند.

اسلام تا صفویه: 

توجه داشته باشید که خوزستان یکی از اولین استان هایی بود که به سمت اسلام گرایی روی آورد و این امر سبب شده است که دوره اسلام از مهمترین و بی نظیرترین دوره ها در تاریخچه استان خوزستان واقع شود. استان خوزستان در دوره اسلام تا صفویه برای دفعات بسیار زیاد مورد حملات اعراب و حکومت های مختلف واقع شد و همین امر نیز سبب شده است که آثار بسیار باشکوهی از دوران قبل از اسلام از بین رفته و تنها باقی مانده هایی از آن آثار را مشاهده کنیم. البته در نظر داشته باشید که دوره صفویه از توانست صفحه ی جدیدی از تاریخ را برای استان خوزستان به ارمغان بیاورد و این استان در کوتاه ترین زمان ممکن به بالاترین درجاتی از پیشرفت برسد. استان خوزستان نیز مانند سایر شهرهای دیگر ایران توانست در دوره صفویه گسترش یافته و یکی از شناخته شده ترین استان ها به شمار بیاید.

 


مقاله-ریسمون-تاریخ-خوزستان-2.jpg

صفویه تا پهلوی: 

تاریخچه استان خوزستان از دوران صفویه تا پهلوی نیز بسیار باشکوه و شنیدنی می باشد چرا که در این دوران شهر های بسیار مختلفی از این استان مورد تصرف عثمانی ها واقع شده و شاهد هجوم فرهنگ های مختلف در این دوران هستیم. اهمیت اقتصادی و استراتژیکی این استان در دوره های پهلوی نیز غیر قابل انکار بوده و شما می توانید از آثار به وجود آمده در این دوران، به اهمیت آنها پی ببرید. نیروهای انگلیسی استان خوزستان را یکی از مهمترین و اصلی ترین مراکز اقامتی و تحقیقاتی خود تبدیل کرده بودند و تا سالیان دراز نیز نفت و استخراج نفت کشورمان را تصرف و در استعمار خود قرار داده بودند.

 

انقلاب:

تاریخچه استان خوزستان در دوران انقلاب نیز بسیار باشکوه و بی نظیر می باشد به طوری که بسیاری از فرماندهان بزرگ جنگی بر این باورند که اگر خوزستان نبود بی شک ایران در طول جنگ 8 سال تحمیلی آسیب های زیادی را متحمل شده و سرزمین های زیادی را از دست می داد. مردان این خطه به شجاعت و غیرت خود شهرت دارند که بی شک دوره ی انقلاب از مهمترین دوره های تاریخچه استان خوزستان به شمار می آید که سرتاسر آن پر از دلاوری می باشد. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه استان خوزستان و فرهنگ محلی مردم خوزستان می توانید در یکی از تورهای ریسمون شرکت کنید. 

 


0 دیدگاه

07 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما