توضیحاتی در مورد تاریخچه استان تهران

آیا تاریخچه استان تهران را می دانید؟

تاریخچه استان تهران

آیا شما نیز به دنبال کسب اطلاعات در مورد تاریخچه استان تهران هستید؟ آیا می دانید بهترین و شنیدنی ترین تاریخچه استان تهران کدام می باشد؟ از شما دعوت می شود که ما را تا آخر مقاله پیش روی خود همراهی کرده و اطلاعات بسیار جالبی را در این حوزه به دست بیاورید.

استان تهران یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای مرکزی کشورمان باشد که علاوه بر داشتن نقش استراتژیک و سیاسی خود، یکی از مقاصد بسیار مهم گردشگری می باشد که همین امر سبب شده آگاهی از تاریخچه استان تهران باشند. تاریخچه استان تهران را می توان به قسمت های بسیار مختلفی از تاریخ تقسیم بندی کرد و این شهر را در طول دوره های مختلف تاریخ مورد ارزیابی قرار داد. از مهمترین و قابل ترین دوره هایی که می توان مربوط به تاریخچه استان تهران دانست می توان به موارد زیر اشاره داشت:

-          تهران کهن

-          تهران افشاریه

-          تهران صفوی

-          تهران قاجاریه

-          تهران پهلوی

در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد تاریخچه استان تهران توضیحات مختصری را به حضورتان ارائه دهیم. با ریسمون همراه باشید.

تهران کهن

تهران کهن یکی از مهمترین بخش های مربوط به تاریخچه استان تهران می باشد که در این زمان شهر تهران را فقط شهر ری تشکیل می داده است و این شهر به داشتن باغ ها و میوه های بسیار لذیذ خود شهرت داشته و بهترین شرایط اقلیمی را می توان در این دوره مشاهده نمود. طبق شواهد موجود می توان نتیجه گرفت که شهر تهران از قرن سوم هجری قمری وجود داشته است ولی در زمان حمله مغول ها شهر ری دچار آسیب ها و ویرانگری های بسیار زیادی شده است به طوری که دیگر شهرت سابق خود را از دست داده و تنها خرابه هایی از آن باقی مانده است. اسم شهر تهران را می توان در نوشته های حمدالله مستوفی و زکریای قزوینی مشاهده کرد که هر کدام با جزئیات بیشتری این شهر را به تصویر کشیده اند.

تهران در دوران افشاریه

یکی دیگر از مهمترین جنبه های مربوط به تاریخچه استان تهران می توان به دوران افشاریه اشاره کرد که این حکومت یکی از قدرتمندترین و مشهورترین حکومت هایی می باشد که ایران بعد از اسلام به خود دیده است؛ اما در این دوره ی تاریخی شهر تهران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار نبود و به همین جهت نمی تواند نقشی را در تاریخچه استان تهران داشته باشد. تنها موضوعی که از این دوران تهران توانسته به ارث ببرید این بود که نادرشاه حکمرانی شهر تهران را به پسر بزرگ خود رضا قلی میرزا سپرد و خود نیز مشهد و خراسان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد.

تهران در دوران صفوی

توسعه و پیشرفت شهر تهران از دوران صفویه شروع شد و این دوران حکومتی مهمترین نقش را در تاریخچه استان تهران به خود اختصاص داده است. توجه داشته باشید که در دوران حکومتی صفویان، بناها و عمارت های بسیار زیادی در اطراف شهر تهران و شهر ری تاسیس شده اند و بسیاری از حاکمان این شهر به دلیل حاکم بودن شرایط اقلیمی بسیار عالی بر این منطقه، توجه زیادی را به این شهر از خود نشان دادند. اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات بسیار بیشتر از تاریخچه استان تهران هستید می توانید تهران صفویه را با دقت مورد مطالعه قرار داده و اطلاعات لازم خود را به دست بیاورید.

تهران در دوران قاجار

از دیگر مهمترین دوره هایی که می توانید سهم زیادی را در تاریخچه استان تهران داشته باشد می توان به دوره ی حکومتی قاجاریه اشاره کرد که این دوره نقش بسیار زیادی را پیشرفت و رشد این شهر داشته و سلطان فتحعلی شاه نیز اهمیت بسیار زیادی را به تهران و اطراف آن نشان می داد به طوری که در این دوره از حکومت می توان شاهد تاسیس انواع بسیار مختلفی از بناها و عمارت ها در جای جای مختلف این شهر باشیم. ولی نقطه عطف تاریخ تهران به زمان پادشاهی ناصرالدین شاه بر میگردد که علاقه مندی زیادی را به شهر نشان داده اقدام به تاسیس دروازه ها و حصارهای بسیار مختلفی در این شهر داشت و اولین رشد سریع جمعیت را در این زمان می توان مشاهده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاریخچه استان تهران و آداب و رسوم آن می توانید یکی از تورهای ایرانگردی ریسمون را رزرو کرده و به این شهر سفر کنید. 
مقاله-ریسمون-تهران-۳.jpg


0 دیدگاه

16 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما