تمام چیزی که باید در رابطه با آداب و رسوم استان کرمان بدانید!

آداب و رسوم استان کرمان

رعایت آداب و رسوم استان کرمان همانند دیگر استان های ایران بسیار مهم است و ممکن است شما به شهری بروید که از آداب و رسوم آن استان یا شهر موردنظر خبر نداشته باشید و پس از آن باعث شود تا یک بی ادبی از سوی شما نسبت به ساکنین آن شهر رخ دهد.

شما با رعایت آداب و رسوم استان کرمان نشان داده اید که احترام کامل نسبت به آن استان و شهرهای موردنظر که به آن سفر کرده اید، داشته اید.

حال در این مقاله ریسمون قصد داریم تا به شما در رابطه با آداب و رسوم استان کرمان بگوییم و پس از آن مطلع شوید که چه کارهایی باید و نباید در یکی از شهرهای استان کرمان انجام دهید.

 

آشنایی با آداب و رسوم استان کرمان

روحیه مردم استان کرمان و تعامل آن ها با ادیان مختلف

یکی از ویژگی های مثبت استان کرمان، وجود مردمانی با فرهنگ و مهمان نواز است و باید بدانید که مردم استان کرمان، به افراد بزرگ و سالمند احترام می گذارند و برای آبادی استان کرمان، حاضرند دست به هر کاری بزند و این یکی از جذاب ترین آداب و رسوم استان کرمان است.

باید بدانید که مردم استان کرمان، بسیار صبور و قانع هستند به گونه ای که به کم راضی هستند و همیشه نیز مردم یک شهر سعی می کنند در مراسم سوگواری و ختم افراد دیگر شرکت کنند تا ادای احترام را نسبت به همشریان خود ادا کنند.

مردم استان کرمان، بسیار بر روی مذهب تاکید دارند و از این جهت چیزی حدود 90 درصد مردم استان کرمان را مسلمانان تشکیل داده اند و 10 درصد باقی مانده را می توان به مذاهب دیگر نظیر مسیحی، زرتشتی، کلیمی و... اشاره کرد و همچنین مردم این شهر که به دین های به غیر از دین اسلام روی آورده اند، جشن های به خصوص خود را دارند و مراسم های خود را باشکوه برگزار می کنند و تلاش بر این دارند تا نسبت به دین خودشان، بهترین ها را فراهم کنند و به این نکته در رابطه با آداب و رسوم استان کرمان توجه باشید. برای تماشای این آداب و رسوم خاص و زیبا با تورهای کرمان همراه شوید.


مقاله-ریسمون-آداب و رسوم کرمان-2.jpg

گویش بسیار جذاب کرمانی ها

یکی از مهم ترین مسائل به هنگام رعایت آداب و رسوم استان کرمان، برخورد با گویش جالب کرمانی ها است.

متاسفانه برخی افراد به هنگامی که به استان های مختلف سفر می کنند، گویش و لهجه آن شهر را مورد تمسخر خود و آشنایان قرار می دهند و همین مسئله باعث می شود تا موجب ناراحتی افراد آن شهر / استان شود و این با آداب و رسوم استان کرمان کاملا در تضاد است.

مردم استان کرمان، بر روی لهجه خود بسیار تعصب دارند و باید به این نکته دقت کنید که به هنگام بدو ورود به این استان، به هیچ وجه لهجه آن ها را مورد تمسخر قرار ندهید که باعث آزار و اذیت مردمان آن شهر شوید!.

البته ناگفته نماند که با وجود گستردگی زبان فارسی، کل مردم ایران از استان های مختلف، در حال فراموشی زبان محلی و گویش محلی هستند و باز با این وجود به هنگام استفاده کردن از ضرب المثل های مختلف، سعی می کنند تا از گویش محلی استفاده کنند زیرا برای آن ها بسیار جذاب تر است تا ضرب المثل هایشان را با زبان فارسی به کار ببرند و یکی از جذاب ترین آداب و رسوم استان کرمان می توان به مسئله ذکر شده اشاره کرد.

 

باورهای ناصحیح و قدیمی در استان کرمان

با وجود زندگی کردن در قرن 21، باورهای غلط و اشتباهی وجود دارد که باعث آزار و اذیت دیگران می شود و حتی اگر بخواهند تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنند، این باورهای اشتباه، چنین اجازه ای به افراد نمی دهد و باید برای تغییر، تلاش های بسیار زیادی کند و یکی از آداب و رسوم استان کرمان می توان به این مورد اشاره کرد.

در ادامه برای شما برخی از باورهای غلط و اشتباه استان کرمان را به شما خواهیم گفت و باید توجه داشته باشید که شما به هنگام بدو ورود به استان کرمان، باید به این باورها هر چند اشتباه، احترام بگذارید تا آداب و رسوم استان کرمان کامل به جا آورده باشید.

یکی از باورهای غلط استان کرمان، این است که اگر گربه دست و صورت شما را بلیسد، شما نجس خواهید بود و باید حتما به حمام بروید و حتما باید به این آداب و رسوم استان کرمان احترام گذاشت.

از دیگر باورهای مردم استان کرمان، این است که اگر کف دست شما خارش بگیرد، به این معنی خواهد بود که بزودی، به شما پول تعلق خواهد گرفت.

اگر از کوزه و یا لیوان شکسته آب بخورید، مطمئنا نشانه های خوبی برای شما نخواهد داشت.

چشم ناپاک نباید به سمنو بیوفتد و در غیر این صورت، نشانه خوبی نیست.مقاله-ریسمون-آداب و رسوم کرمان-3.jpg

پوشیدن لباس عشایر توسط مردم استان کرمان

با وجود گسترده بودن رسانه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام و تلوزیون، پوشش اکثر مردم استان کرمان، همانند دیگر استان های ایران است ولی با این حال نیز، برخی از روستاهای استان کرمان، هنوز لباس های عشایری به تن دارند و زنان لباس گشاد می پوشند و "شیلک" بر سر دارند.

مردان نیز به نوبه خود در روستاهای اطراف استان کرمان، شلوار گشاد می پوشند و ترجیح می دهند تا پیراهن سفید بر تن کنند و شما اگر قصد رعایت آداب و رسوم استان کرمان دارید، باید به انتخاب آن ها احترام بگذارید.


3 دیدگاه

03 اسفند 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

 • نا شناس
  2 سال قبل
  خیلی خوب بود عالی بود
 • Asal
  2 سال قبل
  این لباس عشایر مال کرمان نیست
 • یلدا
  2 سال قبل
  بسیار نادرست و بدون تحقیق