تاکو؛ خوشمزه‌ی کوچک

تاکو؛ خوشمزه‌ی کوچک با ریسمون

تاکو غذای سنتی مکزیکی‌هاست. ریسمون تصمیم گرفته است در این مقاله برای شما از تاریخچه و دستور پخت این غذای مکزیکی بگوید. یک نان نازک سرخ شده که با گوشت، مرغ، ماهی، میگو، سبزیجات و پنیر پر می‌شود و با دست خورده می‌شود. نان تاکو یا تا شده یا مثل ساندویچ‌ به دور مواد داخل تاکو پیچیده می‌شود. در کنار این غذا معمولاً سس سالسا یا آووکادو سرو می‌شود.
تاریخچه‌ی تاکو در مکزیک به قبل از رسیدن اسپانیایی‌ها به این سرزمین می‌رسد. در خاطراتی که از ورود اسپانیایی‌ها به مکزیک باقی مانده، نوشته شده که محلی‌ها با این غذا از مهمانان خود پذیرایی کرده‌اند.
معنای واژه‌‌ی تاکو لقمه‌ی کوچک و نازک است. در گویش ناهواتل، زبان بومی‌های آمریکای مرکزی هم تاکو یعنی نصفه یا در میان چیزی که به محتویات تاکو در نان ترتیلا یا ترتیا اشاره دارد. این واژه وارد زبان فرانسه و انگلیسی هم شده است و به معنای غذا یا لقمه‌ی کوچک است. این غذای خوشمزه را می‌شود خیلی سریع و راحت آماده کرد. تاکو با این‌که غذایی اصالتاً مکزیکی است، در بیش‌تر کشورهای دنیا پخته می‌شود و طرفدار دارد.
تاکو غذایی است که در چند مرحله آماده می‌شود. برای شروع باید نان آن آماده شود. ترتیلا یا ترتیا نانی نازک است که از آرد ذرت یا گندم درست می‌شود. گلوله‌های کوچک خمیر به شکل دایره‌های خیلی نازک و کوچک آماده و در روغن خیلی داغ سرخ می‌شوند. قبل از این‌که نان ترد شود، باید آن را از وسط تا زد. این کار باعث می‌شود نان تاکو آماده‌ی پر کردن شود. بعضی‌ها تاکو را با نان نرم درست می‌کنند. برای این نان خمیر گندم یا ذرت را باید قبل از اینکه ترد شود از روی شعله‌ی آتش برداشت.
انتخاب و پختن مواد داخل تاکو مرحله‌ی بعدی آماده کردن این غذا است. گوشت قرمز، ماهی، میگو، سبزیجات، قارچ، پیاز، سیر، گوجه فرنگی رنده شده، لوبیا قرمز پخته یا هر چیز دیگری که دوست دارید. این مواد را به سلیقه‌ی خودتان انتخاب کنید. تاکوهای بومی با گوشت خوک یا ماهی‌های ریز سرخ شده و فلفل هالوپینو پر می‌شده‌اند. تاکو ذاتاً غذایی بسیار تند است که با نوشیدنی‌های محلی سرو می‌شود. شما می‌توانید تندی غذا را هم مطابق میلتان کنترل کنید. ادویه‌ی اصلی این غذا هم ترکیبی از زیره‌ی ساییده، آویشن خشک، پودر فلفل دلمه‌ای، فلفل قرمز، فلفل سیاه و نمک است.
تاکو یک سالاد هم دارد که روی مواد داخل آن ریخته می‌شود. این سالاد که به آن pico de gallo یا نوک خروس می‌گویند، شبیه به سالاد شیرازی خودمان است؛ هم در شکل خرد شدن مواد و هم در ترکیبات. گوجه فرنگی، پیاز، گشنیز، فلفل خیلی تند، لیموترش و گاهی آووکادو و میگوی خرد شده با پنیر چدار یا گودای رنده شده ترکیب می‌شوند و بعد از پر کردن نان تاکو با مواد اصلی، به آن اضافه می‌شوند.


Mexican_fast_street_food.jpg
سرخ‌پوست‌های بومی ساکن آمریکا و کانادا تاکو را با نان کلفت‌تری درست می‌کنند که از سرخ کردن خمیر نان به شکل دایره‌ای تهیه می‌شود. این نان کمتر سرخ می‌شود تا ترد نشود. مواد تاکو روی آن ریخته می‌شوند. برای خوردن این تاکو باید نان را از کناره‌ها بکنید و لقمه‌ی کوچکی از مواد تاکو و سالاد روی آن بگیرید.
در آستین تگزاس هم تاکویی پخته می‌شود که به تاکوی پفی معروف است. در سال 1978 هنری لوپز مدعی شد این مدل تاکو را خودش اختراع کرده است. نان تاکوی پفی خمیر ذرتی است که خیلی سریع در ظرفی از روغن داغ سرخ شده و پف می‌کند. مواد داخل تاکو فرقی با دیگر تاکوها ندارد. کمی بعد، آرتور لوپز، برادر هنری شعبه‌ی دیگری از تاکوی پفی در وایتیر کالیفرنیا باز کرد و به این ترتیب تجارت خانواده‌ی لوپز با تاکو ادامه پیدا کرد.
امروز تاکو در همه جای دنیا طرفدار دارد. آشپزهای کشورهای مختلف مطابق سلیقه و عادات غذایی محل زندگیشان تغییراتی در محتویات تاکو یا ادویه و سس آن ایجاد کرده‌اند. اما چیزی که ثابت است ظاهر بسیار زیبای این غذا است که شما را به امتحان کردن آن برای یک بار هم که شده فرامی‌خواند. ما در ریسمون قرار است با تور کوبا به مکزیک سفر کنیم و تاکوی خوشمزه را تجربه کنیم با تور کوبای ریسمون همراه شوید.


 


0 دیدگاه

30 تیر 1398

علی ردایی

درباره نویسنده
ایده پرداز، عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما