تاریخچه مختصری از استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های پهناور ایران است که تاریخچه ای طولانی دارد. با ریسمون همراه باشید.

 ریشه نام شهر سیستان مربوط به قومی آریایی به نام "سکا" است همچنین نام دیگر این شهر تاریخی نیمروز بوده است. شهر سیستان در کتب فرهنگی و مذهبی فراوانی آمده است. همین امر نشان دهنده قدمت تاریخی استان سیستان و بلوچستان است. در کتاب هایی نظیر شاهنامه و همچنین کتاب اوستا از شهر سیستان یاد شده که به ترتیب عنوان محل تولد رستم و همچنین یازدهمین سرزمینی که خداوند آفریده است به آن داده شده است. بخش جنوبی استان سیستان و بلوچستان، شامل سرزمین بلوچستان بوده که نام آن در گذشته "مکا" بوده و از این شهر نیز در کتب گوناگونی نام برده شده است. یکی از تاریخ نگاران مشهور و قدیمی در دنیا هرودت یونانی بوده که در خصوص بلوچستان مطالبی در نوشته های او یافت شده است. هرودت در کتب خود نام این شهر باستانی را "گدروزیا" ذکر کرده است.

 

آشنایی با ویژگی های استان سیستان و بلوچستان

پیش از آن که به بررسی وضعیت تاریخی و تاریخچه استان سیستان و بلوچستان بپردازیم لازم است اندکی با این استان بیشتر آشنا شویم. همان گونه که ذکر شد استان سیستان و بلوچستان پهناور ترین استان در کشور ایران بوده و جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. به طور کلی سیستان از بلوچستان کوچک تر است و در بخش شمالی استان واقع شده است. سیستان باقیمانده آبرفت های رود هیرمند بوده و بلوچستان به از شما به کویر لوت و از جنوب به دریای عمان متصل می شود.

ویژگی مهم استان سیستان و بلوچستان این است که دارای مرز های مشترک طولانی با کشور های همسایه ایران شامل افغانستان و پاکستان می باشد.. علاوه بر مرز های مشترکی که در خشکی با این کشور ها دارد دارای مرز های آبی با دریای عمان نیز بوده که می تواند اهمیت استراتژیک این استان را بیش از پیش نمایان کند.

آب و هوای استان سیستان و بلوچستان گرم و خشک بوده و شب های سردی دارد. معمولا میانگین کمترین دما در طول سال به حدود 8 تا 9 درجه سانتی گراد می رسد اما در روز های گرم معمولا دما در حدود 38 درجه سانتی گراد ثبت می شود.


مقاله-ریسمون-سیستان-و-بلوچستان-2.jpg

وضعیت استان سیستان و بلوچستان در طول تاریخ

در گذشته استان سیستان و بلوچستان و به ویژه شهر سیستان به دولت ساسانی تعلق داشت که توسط اردشیر بابکان فتح شده و اداره می شد. اما زمانی که اسلام وارد ایران شد مسلمانان عرب توانستند این شهر را فتح نموده و اداره آن را بر دست بگیرند. در آن زمان فردی که بر استان سیستان و بلوچستان و شهر سیستان فرمانروایی می کرد یعقوب لیث بود. یعقوب لیث از خاندان صفاریان به شمار می آمد و به این ترتیب اداره شهر سیستان به صفاریان رسید. پس از دوره صفاریان استان سیستان و بلوچستان توسط سامانیان اداره شده و سپس به دست غزنویان و سلجوقیان افتاد. اسکندر مقدونی زمانی که توانست هخامنشیان را شکست دهد مسیر خود را شهر بلوچستان انتخاب نموده و از این شهر گذر نمود. با ورود اسلام به ایران و فتح شهر بلوچستان توسط مسلمانان مردم این شهر اسلام را به عنوان دین خود برگزیدند.

برخی مشخصه های تاریخی در استان سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان با توجه به قدمت تاریخی طولانی که دارد می توان ویژگی ها و مشخصه های فراوانی را مشاهده نمود. به عنوان مثال در دشت سیستان بخش با ارتفاع زیاد وجود دارد که به آن کوه خواجه گفته می شود. این کوه بر اساس اسناد تاریخی و روایت هایی که نقل شده است محلی است که پیامبر دین زرتشت در آن جا ظهور کرده و به همین سبب مکانی مقدس به شمار می آید. زرتشتیان ساکن در استان سیستان و بلوچستان برای انجام مراسم مذهبی با برگزاری جشن های مذهبی در این محل جمع می شوند.

یکی دیگر از آثار تاریخی که می تواند هویت و تاریخچه استان سیستان و بلوچستان را به نمایش بگذارد شهر 2500 ساله ای است که توسط پادشاهان هخامنشی اداره می شده و به آن تخت جمشید خشت و گلی می گویند.

سفر به استان سیستان و بلوچستان با تور ها و خدمات ارائه شده توسط ریسمون می تواند تجربه لذت بخشی برای مسافران به همراه داشته باشد. ریسمون با در نظر گرفتن نیاز مسافران تور های ویژه ای برای سفر به این استان وسیع را در نظر گرفته و شرایطی را فراهم نموده که همه افراد بتوانند با زیبایی ها و جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان بیش تر آشنا شوند.


1 دیدگاه

22 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • یکی از راه های کمک به مردم استان سیستان و بلوچستان در کشور ایران احداث آبراهه از دریای عمان به دریاچه خزر است که با نصب آب شیرین کن های مناسب در طول مسیر آبراهه از جنوب تا شمال کشور ایران اشتغال به کار کشاورزی و صنعتی و حمل و نقل مسافر و بار دریایی و ... در قسمتی از خاک کشور ایران که مردم خیلی فقیری هم دارد رونق خواهد گرفت.شایع است که اگر گشته شدگان از سوخت بران واقعی و بی گناه باشند که تروریستها آنان را بدستور اربابانشان برای ایجاد فتنه در استان سیستان و بلوچستان کشته اند.