تاریخچه بوشهر

بوشهر

بوشهر (یا بندر بوشهر) مرکز استان استان بوشهر ، ایران است. پیش از این با عنوان "رام اردشیر آنتیو در فارسی" و "بوخت اردشیر" شناخته می شد.

بوشهر در دشت وسیعی در امتداد منطقه ساحلی در ساحل خلیج فارس در جنوب غربی ایران قرار دارد. در ادامه با ریسمون همراه باشید.

بوشهر ، منطقه ساحلی در جنوب غربی ایران ، در مرز با خلیج فارس در غرب و با مرزهای مناطق هرمزگان و فارز در جنوب شرقی و شرق و خوزستان در شمال غربی محدود است. منطقه داخلی بخشی از کوههای زاگرس است و از انگشت های مرتفع در داخل فلات تشکیل شده است. رودخانه شپور منطقه را تخلیه می کند و به عنوان یک آبراه داخلی از سواحل خلیج فارس در بوشهر که اصلی ترین شهر منطقه است خدمت می کند. بارش باران در منطقه کم و پراکنده است. کشاورزی شغل اصلی است؛ محصولات زراعی شامل گندم ، جو ، نخل خرما ، انبه و مرکبات است. صنایع پارچه ای بافته شده ، برنج و آرد آسیاب شده ، مصالح ساختمانی و مواد غذایی فرآوری شده تولید می کنند. شماری از میادین نفتی و گازی طبیعی در منطقه قرار دارند و خطوط لوله گاز طبیعی از داخل کشور به شهر ساحلی کنگان وجود دارد. جزیره خارک ، در خلیج فارس 34 مایل (55 کیلومتری) شمال غربی شهر بوشهر قرار دارد ، یک ترمینال مهم نفت خام است. 


مقاله-ریسمون-تاریخچه-بوشهر-1.jpg

بخش اعظم تاریخ بوشهر در شهر ریشهر در 12 کیلومتری جنوب نهفته است که مربوط به دوره ایلامی است. بوشهر از قرن هفتم تا شانزدهم میلادی یکی از مراکز اصلی تجارت خلیج فارس بود ، اما پس از تأسیس بندرعباس در اوایل قرن 17، از اهمیت آن کاسته شد.

در سال 1734 نادر شاه روستای بوشهر را به عنوان ایستگاه اصلی بندر و دریایی ایران انتخاب کرد. پس از آنكه فرانسویان كارخانه خود را در بندرعباس تخریب كردند ، این اطمینان حاصل شد كه در سال 1759 ، شركت انگلیسی شرقی ، سپس قدرت در خلیج فارس ، به بوشهر منتقل شد.

 

در اواسط قرن 19 بوشهر به اندازه کافی مهم بود تا بتواند به عنوان محل اقامت سیاسی انگلیس در خلیج فارس تبدیل شود. با این حال ، کاهش شدید و آهسته بوشهر از دهه 1930 میلادی آغاز شد که توسط راه آهن بین المللی به نفع بنادر استان خوزستان رفت. انگلیس کنسولگری خود را در سال 1951 تعطیل کرد. بوشهر یک پایگاه دریایی مهم در طول جنگ ایران و عراق بود ، اما بیشتر فعالیت های تجاری آن به بندرعباس که کمتر در معرض بود دید منتقل شد.

بوشهر در دشت وسیعی قرار دارد که در امتداد منطقه ساحلی در سواحل خلیج فارس در جنوب غربی ایران جریان دارد. در نزدیکی بندر باستانی ریشهر (ساسانیان ، ری اردشیر) ساخته شده است. این بندرگاه اصلی کشور بود و مرکز اداری استان آن است. محل استقرار آن در حدود 1،218 کیلومتر (757 مایل) جنوب تهران است. آب و هوای کویری دارد.

بوشهر مرکز اصلی تجارت ایران در قرون گذشته بود. سازه های شهر از نظر سبک ، سنتی با نسبت متوسط ​​و هزینه هستند. به دلیل عدم اتصال ریلی به فضای داخلی کشور و لنگرگاههای کم عمق آن ، موقعیت خود را به عنوان بندر اصلی ایران از دست داده است

بوشهر به دلیل دسترسی به اقیانوس هند و آبراههای رایگان جهان یکی از استراتژیک ترین مناطق ایران از نظر نظامی و تجاری است و از این رو علاقه بسیاری از فاتحان و استعمارگران تاریخ را به خود جلب کرده است.

تاریخ پرتلاطم آن ، میراث وسیع و متنوعی را در خود جای داده است و آن را به مکانی جالب برای بازدید تبدیل کرده است.

 رئیسی علی دلواری

از مکانهای بیشماری برای بازدید از خانه رئیسی علی دلواری ، تفکیک شده است. در واقع در دلوار ، در نزدیکی بوشهر ، آن را به یک موزه مردم شناسی تبدیل کرده است. موارد شخصی رئیسی علی دلواری و همچنین اسناد تاریخی زمان وی ، انواع اسلحه و اسلحه اسب در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

رئیسی علی دلواری یک مبارز استقلال و یک فعال استعماری ضد انگلیس بود که اکنون به عنوان قهرمان ملی ایران به یاد می آید ، که مقاومت مردمی را علیه سربازان انگلیس ترتیب داده بود ، که در سال 1915 به ایران حمله کرده بود.

برای آشنایی بیشتر با این شهر تاریخی با تور بوشهر ریسمون همراه شوید. 


0 دیدگاه

30 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما