تاریخچه‌ای از فرهنگ استان سمنان

تاریخچه مختصری از استان سمنان

تاریخچه استان سمنان به دوران کهن و بیش از دو هزار سال قبل بازمی‌گردد. استان سمنان در دوران باستان یکی از بخش های ایالت تاریخی ورن بوده است. برخی از مورخین، استان سمنان را جزئی از ایالات گیلان فعلی می دانند. در طول دوران سلطنت مادها و هخامنشیان قومس یا سمنان کنونی یکی از بزرگ‌ترین ایالات پارتی محسوب می گردیده است. شهر دامغان اولین پایتخت اشکانیان در ایران می باشد. استان سمنان همواره شاهد رویدادهای تاریخی فراوانی بوده است. در دوران تیموریان بسیاری از وزرا و درباریان از استان سمنان بودند به همین دلیل آثار باستانی زیادی مانند مسجد جامع و حمام پنه سمنان از آن دوران به یادگار مانده است. به دلیل واقع شدن سمنان بر سر راه افراد و کاروان هایی که به خراسان سفر می نمودند، این ایالت در دوران صفویان بسیار موردتوجه بوده و تعداد زیادی کاروانسرا مانند کاروان‌سرای عباسی در آن ساخته شد. در دوران قاجار نیز توجه ویژه ای به این ایالت می گردید و بسیاری از آثار تاریخ یا متعلق به این دوران است یا در این دوران بازسازی و ترمیم گردیده است.

تاریخچه استان سمنان پس از اسلام:

تاریخچه استان سمنان پس از اسلام نیز بسیار درخشان بوده است. شاید از مهم ترین وقایع تاریخی- مذهبی سمنان سفر امام هشتم شیعیان در دوره عباسیان به مرو متوقف ایشان در استان سمنان باشد. استان سمنان یکی از اصلی ترین پایگاه های فرقه اسماعیلیه در قومس بوده است. در زمان اسماعیلیان 150 قلعه در این منطقه ساخته شد. در دوره زندیه شهرهای سمنان در اختیار بزرگان خانواده قاجار بوده است. تا اواخر دوران قاجار نیز استان سمنان از مراکز مهم تاریخی بود.

تاریخچه مختصری از استان سمنان در دوران پهلوی اول تاکنون:

تاریخچه استان سمنان از دوران پهلوی اول تاکنون تغییرات زیادی داشته است. در دوره رضاخان سمنان جزئی از شهرهای استان مازندران گردید. در سال 1340 با تصویب هیئت وزیران ایالت قومس، فرمانداری کل سمنان نام گرفت و مرکز آن شهر سمنان تعیین گردید. این ایالت، از شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام، سنگسر، شهمیرزاد و مراکز وابسته به آن تشکیل شده بود. در سال 2535 شاهنشاهی دماوند، فیروزکوه، گرمسار و ورامین نیز به این ایالت اضافه شدند و سمنان از فرمانداری کل به استان تغییر کرد و مرکز آن شهر سمنان بود. در حال حاضر استان سمنان ازنظر وسعت جغرافیایی هفتمین استان بزرگ ایران است. دارای 8 شهرستان و 20 شهر است. شهرهای استان سمنان عبارت‌اند از سمنان، شاهرود، دامغان، مهدی‌شهر، سرخه، بسطام، مجن، میامی، گرمسار، ایوانکی، شهمیرزاد، آرادان، کلاته خیج، درجزین، دیباج، کلاته، رودیان، امیریه، بیارجمند و کهن‌آباد.

 

تاریخچه مختصری از اقوام ساکن در استان سمنان:

اجداد مردم ساکن در استان سمنان یا افراد بومی سمنان هستند که اجداد آن‌ها از دوران کهن در سرزمین سمنان ساکن شده اند مانند سنگسری ها، پروری ها و افتری ها ویا افرادی هستند که اجدادشان در دوران کریم خان زند به سمنان آمده اند مانند الیکایی ها، هداوندها و عرب درازی ها.

تاریخچه مختصری از عشایر استان سمنان:

اصلی ترین اقوام عشایری در استان سمنان، عشایر سنگسری، افتری، پروری، عشایر خوار توران، عشایر طرود و عشایر رسم می باشند. ایل سنگسر طولانی ترین مسیر کوچ را در بین سایر عشایر کشور دارند.


مقاله-ریسمون-تاریخچه-سمنان-2.jpg

تاریخچه مختصری از گویش مردم استان سمنان:

زبان رسمی مردم استان سمنان پهلوی دری است که به دلیل وسعت جغرافیایی در هر منطقه از استان سمنان مردم به گویش و زبان خاص آن منطقه صحبت می کنند. اصلی ترین این گویش ها، زبان سمنانی است که زبان رسمی مردم سمنان است. این زبان با زبان پهلوی مرتبط می باشد. در سمنان، زبان سمنانی را با 5 لهجه متفاوت سمنانی، سنگسری، شهمیرزادی، لاسجردی و سرخه‌ای صحبت می کنند. گویش سمنانی از قدمت بیشتری برخوردار است. به دلیل پیچیدگی زبان سمنانی و صرف و نحو دشوار آن همواره مورد توجه زبان شناسان بوده است. در سفر به سمنان قطعا زبان سمنانی یکی از جذابیت های سفرتان خواهد بود.

 

تاریخچه مذهبی استان سمنان:

مذهب مردم سمنان همانند سایر ایرانیان تا پیش از اسلام، زرتشت بوده‏ است. پس از ورود اسلام مردم سمنان به دین اسلام روی آوردند. امروزه اکثر مردم این استان دارای دین اسلام و مذهب شیعه می باشند.

سفر به استان سمنان سفری در اعماق تاریخچه ای کهن:

با سفر به سمنان از یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران دیدن خواهید کرد. جاذبه های تاریخی متعلق به تاریخچه کهن سمنان بدون شک از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای تاریخی شما خواهد بود. انتخاب سمنان به عنوان مقصد یک سفر تاریخی بسیار هیجان آور می باشد. ضروری است پیش از سفر تاریخچه مختصری از استان سمنان را مطالعه نموده و سفری پرماجرا را به استان تاریخی و کویری سمنان آغاز نمایید.

برای آشنایی با تاریخچه استان سمنان با ما در تورهای ریسمون هم‌سفر شوید.


0 دیدگاه

02 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما