تاریخچه استان کردستان در یک نگاه

تاریخچه استان کردستان

تاریخچه استان کردستان جالب است. در آخر این متن متوجه خواهید شد که استان کردستان دست و پنجه ی زیادی با تاریخ نرم کرده است. رد تاریخ را می توان در جای جای این استان دید. با تورهای ریسمون همراه باشید که می خواهیم سفری به گذشته و تاریخچه استان کردستان داشته باشیم. تاریخچه استان کردستان به چه زمان و چه مکانی برمی گردد. اینجا در ریسمون بر روی این مسائل بیشتر صحبت خواهید کرد. 

 

تاریخچه استان کردستان به کی برمی گردد؟

بر طبق اسناد و کتب تاریخی، استان کردستان قسمتی از سرزمینی است که در گذشته در شرق سرزمین مادها با نام پارسوا یا پرسوا قرار داشته است. این را از روی کتیبه های آشوری و اورارتویی کشف کرده اند. پارسوا در واقع نام محلی بوده است که در شهرستان سنندج، که در آن 27 ناحیه وجود داشته، در این نواحی زیستگاههای قدیمی و کم جمعیتی بوده اند که در آنها اقوام پارس ساکن بوده اند. این را باستان شناسان از کتیبه ای متعلق به 837 سال پیش از میلاد پیدا کرده اند که در آن از پارسوا نام به میان آورده شده است. پارسوا از شمال به اورارتو، از سمت غرب به آشور و از سمت جنوب و جنوب غربی به ایلام و سومر محدود می شده است. بدین صورت بوده است که ابتدا در بخش های غربی و شرقی دریاچه ارومیه، آریایی ها ساکن شدند، آنان که در شرق دریاچه ساکن شدند، نام منطقه را "آمادای" نامیدند و قسمت غربی دریاچه را پارسوا نام نهادند. اولین گروه را دولت ماد نامیدند و دومین گره نیز هخامنشیان را بوجود آوردند. متن داریوش در بیستون و پرسپولیس نشان می دهد که دولت مادها در ناحیه ی هخامنشی به 550 سال قبل از میلاد برمی گردد و مادها، در واقع یکی از ایالات دولت هخامنشی شد. 

در طول دوران قبل از اسلام، سرزمین مادها را "مای" یا "ماه" نیز می نامیدند. برای همین کوردها را به مادها نژاد مادها نسبت می دهند. 


مقاله-ریسمون-تاریخچه-کردستان-2.jpg

شهری شدن سنندج و شهرهای دیگر استان

تاریخچه استان کردستان و نهادن سنگ بنای شهر سنندج به دوران صفویه برمی گردد. ناحیه ی کلی استان کردستان در این زمان شامل 9 شهر بود: سنه، گروس، الکا، زرین کمر، طغامین، خور خوره، پاوه و هورامان، الکای بانه، قالازالام و پالنگان بود. برای این شهرها، دولتمردانی از قبایل بزرگ تعیین می شدند. اما تاریخ جدا شدن استان کردستان به سال 1337 برمی گردد که با توجه به فرمان وزرا این امر صورت گرفت و در آن زمان شهرهای سنندج، گروس، سقز و قروه بودند. 

آیا می دانستید که در تاریخچه استان کردستان، قروه قبل از این تاریخ به همدان تعلق داشته و بعد براساس مصوبه شماره 45629/4004/ل به استان کردستان اضافه شد.

مردم و قومیت های مختلف استان کردستان

با مروری بر تاریخچه استان کردستان می بینیم که قومیت ها و دولت های مختلف بر آن حاکم بوده اند. برای همین آثار گرانبهایی را در جای جای استان خواهید دید. 

قطعا می دانید که این استان، کردنشین است. شما لهجه های مختلف سورانی، هورامی، اردلانی، ترکی، مکریانی، لیلاخی و بعضی لهجه های دیگر صحبت می شود. البته در کنار قومیت های مختلف، می توان مذهب ها و ادیان مختلف را در تاریخچه استان کردستان مشاهده کرد. امروزه حتی می توانید اقلیت هایی ارمنی و یهودی را در استان کردستان بیابید که در نهایت آرامش زندگی می کنند.

 

چرا تاریخچه استان کردستان مهم است

اینکه تاریخچه استان کردستان مهم است چند دلیل دارد:

تاریخچه هر دیاری نشان دهندی قدمت و تمام آنچه است که بر سر آن آمده است

تاریخچه استان کردستان به شما کمک می کند تا درک آثار هنری و تاریخی آن برایتان آسان تر باشد

بهتر است که در مورد مقصدهای مسافرتی خود حداقل اطلاعات تاریخی داشته باشید 

این تاریخچه نشان می دهد که شما می توانید به گردش و ماجراجویی بپردازید. قطعا رازهای زیادی کشف نشده و نگفته باقی مانده است. 


مقاله-ریسمون-تاریخچه-کردستان-3.jpg

تاریخچه استان کردستان و قلعه سنه 

در گذشته ها نام این شهر سنه دژ بوده است. چرا که شهر سنه در دامنه ی کوهی واقع شده بود و قلعه ی نظامی آن از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. برای همین آن را سنه دژ می نامیدند. کم کم این نام به نام امروزی آن یعنی سنه دژ تبدیل شد. سنندج را از شهرهای قدیمی و مقدس می دانند. آیین مهر و زرتشتی روزگاری در این دیار برقرار بوده است. اما شکل شهرنشینی و جدید آن در دوره ی صفوی و توسط سلیمان خان اردلان در سال 1046 پایه گذاری شد.

نام کردستان در منابع تاریخی در سال 1151 برای محدوده ای در غرب خاورمیانه به کار می رفته است. 

باید این را بدانید که کردستان بخشی در ایران و بخشی در کشورهای عراق، سوریه و ترکیه قرار دارد. 

نزدیک به هفتاد درصد کردستان در ترکیه واقع شده است. شما می توانید از کردستان کشورهای همسایه نیز دیدن کنید. البته اگر سایه ی جنگ و کم لطفی را از سر کوردها و کردستان بردارند. 


0 دیدگاه

28 بهمن 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما