بوم گردی، راهی برای تجربه زندگی جدید

بوم گردی در ایران

طبیعت گردی و بوم گردی سالهاست که در ایران رواج پیدا کرده است. شهرهایی نظیر اصفهان، یزد، شیراز، شمال، مناطق کویری و ... در این زمینه به شدت فعال هستند.

به راستی بوم گردی چیست؟ اگر بخواهیم تعریف دقیقی از بوم گردی ارائه دهیم باید بگویم، سفری مسئولانه است که کمترین آسیب را به محیط زیست می زند و بوم گرد خود را مسئول می داند و الگوی زیستی محیط را حفظ می کند. با ریسمون بیشتر بوم گردی را بشناسید.مقاله-ریسمون-بومگردی-1.jpg

ایران یک سرزمین کهن و بسیار متنوع برای گردشگری است. چهار فصل بودن و داشتن مناظر فوق العاده زیبا و عالی اعم از دریا، دریاچه، کوه و دشت، جنگل و بیابان و ... باعث شده است که طبیعت گردی و بوم گردی در ایران رواج پیدا کند. بیشتر بوم گردها ترجیح می دهند در هنگام سفر، به جای ماندن در هتل، در خانه های سنتی و طبیعت بمانند. این امر نشان دهنده این است که گردشگران می خواهند تجربه ای عالی و متفاوت از فضای شهری داشته باشند.

اما مشکلاتی هم در زمینه بوم گردی داریم. مشخص است که زمان لازم است تا بتوانیم از تمام ظرفیت های طبیعت ایران استفاده کرده و گردشگری را رایج کنیم. لازم است بدانید که بوم گردی تنها مخصوص ایران نیست و کشورهای زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند. با ساخت خانه های روستایی و فضای مناسب و ایده‌آل برای گردشگران، سعی در ترویج بوم گردی و طبیعت گردی دارند. برای روشن شدن این مطلب بیایید سری به چند کشور برتر در زمینه اکوتوریسم و بوم گردی بزنیم.


مقاله-ریسمون-بومگردی-2.jpg

چند کشور برتر در زمینه بوم گردی

بیایید نگاهی به چند کشور برتر در زمینه بوم گردی و اکوتوریسم بیاندازیم. کشورهایی که در این زمینه فعالیت های گسترده ای دارند عبارتند از :

کاستاریکا :از کاستاریکا به عنوان یک اکوتوریسم و طبیعت گردی ممتاز یاد می شود که اصلا هم بی دلیل نیست. کاستاریکا سرشار از منابع طبیعی، دره ها و جنگل های مه آلود، بیشه زارها و شن های سیاه است.

نروژ: قوانین سفت و سخت نروژ باعث شده است طبیعت بکر و دست نخورده ای داشته باشد. طبیعتی که واقعا دیدن آن عجیب و آرامش بخش است. چه برسد به رفتن به آنجا!

پالائو در اقیانوس آرام: این منطقه شناخته شده، سالهاست که مقصد غواصان است. ساحلی به شفافی کریستال، پر از مرجان های زیبا و ... که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کندو

جزایر گالاپاگوس، قطب جنوب، ایسلند، جنگل های آمازون در برزیل و آلاسکا پیشتاز در عرصه طبیعت گردی و بوم گردی می باشند. این مناطق، قطب گردشگری طبیعی در جهان نیز نام دارند.


مقاله-ریسمون-بومگردی-3.jpg

بوم گردی و فواید آن

قطعا کشور ما هم از منابع طبیعی زیبا و عالی برخوردار است. سرمای سوزناک اردبیل که به سیبری ایران معروف است و سرزمین چشمه های بهشتی نام دارد، خلیج فارس زیبا که سالانه توریست های زیادی را جذب می کند، شمال ایران و جنگل هایش، همه و همه دست به دست هم دادند تا این سرزمین کهن، چیزی کمتر از مناطق دیگر دنیا نداشته باشد.

بوم گردی در ایران بسیار بسیار متنوع است و ممکن است اگر قصد بوم گردی داشته باشید، ندانید به کجا بروید. این بسیار عادی است. در این زمینه باید مشورت کنید تا بر اساس سلیقه و علایق خود، طبیعتی بکر را انتخاب کنید.

در سراسر ایران عزیزمان، اقامتگاه هایی برای مسافران و گردشگران تدارک دیده شده است که سفر را برای شما عالی و لذت بخش می کنند. ایران سرزمین چهار فصل است که به راحتی می توانید یک فصل دلخواه را انتخاب کرده و به طبیعت بروید.

بوم گردی فواید زیادی برای سلامتی، تندرستی، خلاقیت و ... دارد. هنرمندان همیشه می گویند وقتی چشمه خلاقیت آنها خشک می شود، سفری به طبیعت می کنند. این مسئله از لحاظ علمی نیز ثابت شده است که سفر به طبیعت باعث رشد خلاقیت می شود. احساس آرامشی که در سفر به طبیعت به شما دست می دهد، توصیف شدنی نیست. عظمت طبیعت و خلقت شما را متحیر می کند. ریسمون هم تورهای بوم گردی بسیاری را برگزار می‌کند.

بوم گردی بیش از یک دهه است که در ایران رایج شده است، تاکنون مزایای بوم گردی را گفتیم، ولی بیایید کمی هم از مشکلات آن در ایران بگوییم. در این یک دهه که بوم گردی رایج شده است، اقامتگاه ها و سوئیت ها قارچ وار رشد کرده اند. بیشتر درآمد زایی از گردشگران به چشم می آید تا فرهنگ سازی و اشتغال زایی و معرفی جاذبه ها و...

همچنین اقامتگاه ها به شدت رشد کرده و در فصل های شلوغ، چه کسانی که مجوز دارند و چه کسانی که مجوز ندارند اقدام به اجاره دادن سوئیت می کنند. حتی برخی چیدمان سوئیت و منزل را به صورت هتل درآورده و برنامه پذیرایی دارند. این کار باعث شده است که کمی از حالت سنتی خارج شود.

با وجود تمام مشکلات، بوم گردی و طبیعت گردی، یکی از بهترین راه ها برای گذراندن اوقات فراغت و دوری از مشکلات زندگی شهری است.

برای همراهی با تورهای بوم گردی با ریسمون همراه شوید.

 

 


1 دیدگاه

09 مهر 1398

ریحانه رضاپور

درباره نویسنده
جهانگرد، علاقه مند به فیلم و موسیقی

دیدگاه شما

  • سلام خانم رضاپور ممنون از لطف شما چه شکلی میتونم باهاتون در ارتباط باشم