بهترین کاخ ها و باغ موزه های تهران کدامند

تهرانگردی با ریسمون

اگر بخواهید چرخی در تهران زیبا بزنید بی شک نمی توانید موزه ها و کاخ ها را از لیست بلند بالای خود حذف کنید. کاخ هایی که هزاران قصه و روایت تلخ و شیرین در دل خود جای داده اند. از قصه دلبری ها و عاشقی ها گرفته تا مهم ترین تصمیمات سیاسی و مملکتی. 
وقتی از موزه ها و کاخ های زیبا و تماشایی تهران دیدن می کنید انگار خود را به قسمتی از گذشته وصل می کنید. با ریسمون همراه شوید تا به دل تاریخ سفر کنیم و از کاخ ها و عمارت های تهران بیشتر بگوییم.

مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-1.jpg

کاخ سعد آباد
به منطقه خوش آب و هوای دربند تهران که می رسید نمی توانید به راحتی از کنار کاخ موزه سعد آباد عبور کنید و سری به آن نزنید. مجموعه ای عظیم با وسعتی نزدیک به 300 هکتار با زیبایی های فراوان شامل نهرها و درختان وعمارت های مختلف.
کاشی ها، نقاشی ها، آینه کاری ها و تمام وسایل موجود در عمارت ها شما را به دل تاریخ می برد و اگر قصه پرداز خوبی باشید چه داستان ها و روایت ها که از جلوی چشمتان عبور نمی کند.
قدمت این مجموعه دیدنی متعلق به دوره قاجار و پهلوی می باشد. محمدرضا پهلوی طی چند سال کاخ سعد آباد را به عنوان محل اقامت خود در تهران برگزیده بود وپس از این اقامت بناها و عمارت های متعددی به نام های مختلف در آن بنا شد. بی شک هر بیننده مشتاقی مجذوب طبیعت زیبا، هوای مطبوع و عظمت عمارت های این مجموعه زیبا می شود.
مجموعه عظیمی که با 8 در ورودی از محله دربند تا زعفرانیه تهران را در بر گرفته است. به جز ساختمان های متفرقه 18 عمارت عظیم در این مجموعه دیدنی وجود دارد. کاخ اشرف، کاخ غلامرضا، کاخ ملکه مادر، کاخ شمس و کاخ احمد رضا از آن جمله است.

مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-2.jpg

کاخ موزه نیاوران
کاخ موزه نیاوران که در منطقه نیاوران تهران و در شمال شهر واقع شده مجموعه ای عظیم است که به سکونتگاه محمدرضا شاه و خانواده اش در سال های آخر حکومت پهلوی بر ایران تبدیل شده بود. این مجموعه عظیم وسعتی در حدود 11 هکتار دارد. جالب است بدانید این مجموعه در دوره قاجار در نیزاری که در همسایگی یک روستا واقع بود ساخته شد و به همین دلیل آن را "نی آوران" می نامیدند اما به مرور زمان این نام به نیاوران تغییر پیدا کرد.
به هر گوشه از عمارت های کاخ نیاوران که بنگرید تاثیر فرح دیبا را خواهید دید زیرا بسیاری از وسایل موجود در قصر به سلیقه وی و تحت تاثیر علاق ایشان انتخاب شده است. تابلوها، فرش ها، تزئینات داخلی، معماری بی نظیر و لوسترها همه و همه از جذابیت هایی است که هر بیننده مشتاقی را مجذوب می کند.
مجموعه نیاوران شامل چندین بنای سلطنتی تاریخی است که از جمله میتوان به کوشک احمد شاهی، کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران اشاره کرد.


مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-3.jpg

کاخ گلستان
کاخ موزه دیدنی گلستان از آن گزینه هایی است که در بازدید از تهران نباید آن را از دست بدهید. این مجموعه در 15 خرداد تهران واقع شده و در مجاورت بازار بزرگ تهران قرار دارد. این مجموعه عظیم که دستور ساخت آن در دوره صفویه صورت گرفته است طی سال ها اقامتگاه بسیاری از پادشاهان ایران در دوره قاجار بوده است. تاجگذاری مظفر الدین شاه قاجار و رضاشاه پهلوی نیز در عمارت های مجموعه کاخ گلستان صورت گرفته است.
 از عمارت های زیبای این مجموعه حیرت انگیز می توان به شمس العماره، ایوان تخت مرمر، تالار عاج، تالار آینه، تالار الماس، عمارت برلیان و چندین عمارت دیگر اشاره کرد.


مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-4.jpg

باغ موزه قصر
باغ‌ موزه قصر که سال ها قبل زندان قصر نامیده می‌شد، اولین زندان متمرکز تهران بود. قصری که در دوره قاجاریه به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در دوره رضا شاه پهلوی به دستور وی کاربری این مجموعه به زندان تغییر پیدا کرد.
افراد مطرح و سرشناس بسیاری در دوره اول و دوم پهلوی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، بزرگ علوی، محمد تقی شریعتی (پدر علی شریعتی) و بسیاری از چهره های شاخص مملکت از زندانیان این زندان بوده اند. جالب است بدانید سرتیپ درگاهی که خود سازنده این زندان بوده است به دستور رضاشاه در این مجموعه زندانی شد.
این مجموعه که در محدوده خیابان شریعتی و خیابان پلیس واقع شده است در سال 1391 توسط شهرداری تهران به باغ موزه قصر تبدیل شد.

مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-5.jpg

خانه و موزه مقدم 
خانه و موزه مقدم از زیباترین خانه های تهران است. این خانه که خانه پدری استاد محسن مقدم است از جمله خانه‌ های مجلل دوران قاجار و متعلق به یکی از درباریان آن زمان بوده است. محسن مقدم از شاگردان استاد کمال الملک، باستان شناس و مؤسس دانشگاه هنرهای زیبا و استاد دانشگاه تهران بود که با همسر فرانسوی اش تصمیم گرفتند موزه ای که مربوط به نگهداری اشیا گرانبهای رو به نابودی است را در تهران افتتاح کنند. 
خانه تاریخی مقدم مساحتی برابر با 2117 مترمربع دارد و در دهه چهل از گران‌ ترین خانه های تاریخی جهان شناخته می‌ شد. مقدم در سال 1351 خانه پدری خود را با تمام آثار ارزشمندش وقف دانشگاه تهران کرد و در سال 1366 دار فانی را وداع گفت. پس از مرگش نیز همسرش در سال 1369 تولیت موزه را در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار داد و سرانجام پس از چند سال عملیات مرمت، در مرداد ماه سال 88 درب این خانه به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.
موزه مقدم در خیابان امام خمينی تهران بعد از خیابان شیخ هادی قرار دارد. معماری بی نظیر، حیاط زیبا و آثار ارزشمند این موزه آن را به یکی از باغ موزه های شاخص تهران تبدیل کرده است.

مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-6.jpg

باغ موزه ساعت
موزه تماشاگه زمان در باغی زیبا در زعفرانیه تهران در نزدیکی خیابان ولیعصر واقع شده است. در بدو ورود رنگ سفید و آبی عمارت که در وسط باغ در میان درختان زیبا و برافراشته قرار گرفته است هر بیننده ای را به خود جذب می کند.
در فضای باز این مجموعه از معماری بی نظیر بنا و چند ساعت که در محوطه درکنار حوض جلوی عمارت قرار داده شده است می توانید لذت ببرید و پس از آن با ورود به عمارت با دیدن زیبایی های فضای داخلی و ساعت های گوناگون این لذت بر شما دو چندان می شود.

مقاله-ریسمون-کاخ و موزه های تهران-7.jpg

باغ موزه سینما
مجموعه دیدنی باغ موزه سینما عمارتی با معماری زیبا و تزئینات بی نظیر است که در حیاطی مشجر در محله باغ فردوس تهران در مجاورت خیابان ولیعصر واقع شده است.
عمارت باغ فردوس در گذشته اقامتگاه تابستانی قاجار بوده است. جالب است بدانید محمد شاه قاجار در سال 1227 در این عمارت دار فانی را وداع گفته است.
موزه سینما که این روزها پاتوق بسیاری از هنرمندان کشورمان است محل نگهداری تجهیزات و پوسترهای سینمایی فیلم های قدیمی و مجسمه های مومی شخصیت های مشهور سینمایی ایران هم هست.
کلام آخر
اگر می خواهید در تهران بزرگ چرخی بزنید و نمی دانید سفر به دل کاخ ها و باغ موزه های تهران را چگونه آغاز کنید با ریسمون همراه شوید تا این سفر یک روزه تهرانگردی را با برگزاری تورهای یک روزه برایتان دل انگیز تر کند.
 


0 دیدگاه

30 شهریور 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما