بهترین غذاهای سنتی کشور تاجیکستان کدامند؟

معرفی انواع غذاهای سنتی در تاجیکستان

مردم تاجیکستان همیشه نسبت به غذاهای محلی خود احساس غرور و افتخار می‌کردند و بر این باور هستند که فرهنگ اعضای آنها جذاب‌ترین عامل برای جذب گردشگر و توسعه گردشگری کشورشان است. فرهنگ غذایی در تاجیکستان در طی قرن‌ها و در اثر هم‌نشینی با فرهنگ‌های مختلف شکل گرفت. از گذشته‌های دور سبک زندگی مردم تاجیکستان چیزی بین کوچ‌نشینی و یکجانشینی بود. این سبک زندگی بدون دسترسی به گوشت و غذای فراوان ممکن نبود. بااین‌حال، آشپزی سنتی و یا همان ملی تاجیک‌ها چیزی شبیه به همان غذاهای منطقه آسیای میانی است. البته وجود برخی تفاوت‌ها در تکنیک‌ها، روش‌های آماده کردن غذا و یا حتی مزه‌ها طبعاً در هر کشوری متفاوت خواهد بود. در ادامه‌ی این مقاله از بخش وبلاگ گردشگری ریسمون قصد داریم تا به آشپزی مردم این منطقه و غذاهای آن‌ها بپردازیم.

 

عادات غذایی در تاجیکستان

اگر در یک تور تاجیکستان شرکت کنید و چند روزی را در میان مردم آن ها زندگی کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که غذاهای تاجیکی تحت تأثیر غذاها در کشورهای روسیه، افغانستان، ایران و سایر کشورهای آسیای میانی قرار دارند. مهم‌ترین مواد غذایی و اساسی‌ترین آنها در میان مردم کشورهای آسیای میانه شامل گوشت گوسفند، نان گرد، برنج و چای می‌شود. بر اساس اعتقادات و قوانین اسلامی، مصرف برخی از انواع گوشت‌ها مانند گوشت خوک مجاز شناخته نمی‌شود. علاوه بر این، مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز حرام است. همین عقاید در میان مردم و تاجیکستان نیز وجود دارد و به بخشی از فرهنگ غذایی آنها متأثر از است آموزه‌های دین اسلام قرار گرفته است. پیاز و انواع سبزیجات و حبوبات نیز  نقش چشمگیری در غذاهای مردم این منطقه دارند. پرکاربردترین ادویه‌ها شامل فلفل قرمز، زیره، زعفران، رازیانه و زرشک می‌شود. البته از برخی سبزیجات نیز به‌عنوان آن نوعی طعم‌دهنده و ادویه استفاده می‌شود. در این میان می‌توان به گشنیز، رازیانه، جعفری، نعنا، ریخون، پیاز سبز اشاره کرد که استفاده از آنها در غذاها و یا در سالادهای مختلف بسیار متداول است.


مقاله-ریسمون-غذای-تاجیکی۲.jpg

 

رژیم غذایی و سبک‌های آماده کردن غذا در هر منطقه نشانگر شرایط اقتصادی، ویژگی‌های‌های قومی و همچنین نیازهای روزمره مردم است. در مناطق روستایی و یا چراگاه‌ها، مصرف فرآورده‌های لبنی و همچنین گوشت بسیار مرسوم است. آنها این مواد را عموماً همراه باکمی نان و برخی غلات مصرف می‌کنند. این در حالی است که استفاده از نان و غلات در مناطق کشاورزی بسیار متداول‌تر است. البته به‌صورت کلی تنوع غذایی در مناطق کشاورزی بیشتر است. در میان عادات غذایی آنها می‌توان به نان، غلات، لبنیات، گوشت، سبزیجات و میوه‌های مختلف اشاره کرد. بنابراین نمی‌توان آن ادعا داشت که مردم این مناطق رژیم غذایی نسبتاً کامل و جامعی دارند.

رستوران‌ها در تاجیکستان عموماً غذاهای روسی و یا غربی سرو می‌کنند. غذاهای سنتی و بومی این کشور در چایخانه‌ها و رستوران‌های سنتی سرو می‌شود. جالب است بدانید که تهیه کردن انواع کباب در میان مردم تاجیکستان نیز مرسوم و محبوب است. ولی در میان انواع کباب‌ها، ششلیک محبوبیت ویژه‌ای در میان آن‌ها دارد. البته برخی غذاهای اروپایی، ترکی، ایرانی، افغانی، چینی و یا کره‌ای نیز در برخی رستوران‌های پایتخت این کشور -یعنی شهر دوشنبه- ارائه می‌شوند. اگر به بازارهای شهری مراجعه کنید، تنوع زیادی از میوه‌ها، سبزیجات، میوه‌های خشک شده و یا آجیل‌ها را مشاهده خواهید کرد. بااین‌حال، اگر می‌خواهید بهترین و خوشمزه‌ترین غذاهای تاجیکی را امتحان کنید، باید در خانه‌ها دنبال آن بگردید، نه در رستوران‌ها! چراکه آداب و سنت پخت آن‌ها همچنان دست‌نخورده و اصیل باقی مانده است. البته برخی چای‌خانه‌ها و رستوران‌ها غذاهای اصیل تاجیکی را باکیفیت اصیل و مناسب ارائه می‌کنند.

کشورهای آسیای میانه همیشه همراه با میوه‌های متنوع و خوشمزه شناخته می‌شوند. در هر سال، اولین گلابی‌ها، سیب‌ها و زردآلوها را می‌توان از گیاهان وحشی‌ای برداشت کرد که برای منطقه می‌رویند. انواع ملون‌ها - خربزه، هندوانه و...- این منطقه بسیار محبوب هستند. ملون‌های این کشورها نه تنها بسیار خوشمزه و شیرین، بلکه بسیار پرآب نیز هستند. این میوه‌ها درواقع بخشی از عادات غذایی مردم تاجیکستان را شکل می‌دهند. برای مثال، آنها عادت دارند که این ملون‌ها را پس از صرف غذای اصلی و به‌عنوان دسر میل کنند. ملون‌ها تا جایی برای مردم تاجیک خاص شمرده می‌شوند که این میوه را به‌عنوان سوغاتی به میهمانان خود می‌دهند.

 

غذاهای مختلف مردم تاجیکستان

پیش از هر چیز باید بگوییم که عادات غذایی مردم این کشور شباهت بسیار زیادی با ما ایرانی‌ها دارد. بنابراین، در ادامه با بسیاری از غذاها مواجه خواهید بود که تهیه کردن آنها در میان فرهنگ غذایی ایرانی‌ها نیز متداول است.

پخت انواع غذاهای شیرین مانند حلوا و چای در میان تاجیک‌ها مرسوم است. انواع کباب‌ها، سوپ‌ها، برنج و روغن‌زیتون نیز به‌عنوان مواد غذایی پرکاربرد شناخته می‌شوند.

شاید شما جزو آن دسته از افرادی باشید که سوپ و آش را یک غذای اصلی نمی‌دانید! ولی تاجیک‌ها از آن‌ها به‌عنوان یک وعده غذای اصلی استفاده می‌کنند. البته سوپ‌های آنها بسیار مقوی و سنگین است. آنها برای تهیه کردن سوپ از گوشت، استخوان، پیاز، هویج و سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. تهیه کردن آش در نیز در میان آن‌ها محبوب است. تاجیک‌ها آش را با استفاده از رشته، برنج، هویج، پیاز و گوشت تهیه می‌کنند. سوپ و آش درواقع آن‌قدر در میان مردم تاجیکستان محبوب هستند که ۲ یا ۳ وعده غذایی آنها در طول هفته را شامل می‌شوند.


نان سنتی تاجیکستانی شباهت زیادی به نان بربری یا انواع نان محلی کشور ما دارد. آنها نیز برای پخت این نان‌ها از آرد گندم، ذرت، و یا غلات استفاده می‌کنند. در میان سایر مواد اولیه و غذاها می‌توان به ترکیب‌های مختلفی از لبنیات، چای، نان، برنج و گوشت اشاره کرد.

مقاله-ریسمون-غذای-تاجیکی۱.jpg

همان‌طور که پیش‌تر بیان شده بود، انواع کباب‌ها نیز در میان مردم تاجیکستان محبوبیت دارند. آن‌ها نیز برای تهیه کردن کباب از گوشت گوسفند استفاده می‌کنند و کباب را معمولاً همراه با نان میل می‌کنند. و جالب است بدانید که تاجیک‌ها همراه با کباب، آناناس هم می‌خورند! طبخ انواع پلو نیز در این کشور متداول است. برای تهیه کردن پلو آنها از برنج، پیاز، هویج، گوشت، برخی سبزیجات و ادویه‌ها استفاده می‌کنند. پخت انواع نودل ها نیز در تاجیکستان مرسوم است. آن‌ها نودل را به سبک چینی، و یا همراه با سیب‌زمینی، سبزیجات و گوشت تهیه می‌کنند. دیالما یکی دیگر از غذاهای محبوب در تاجیکستان است که با استفاده از گوشت، سیب‌زمینی و پیاز تهیه می‌شود. در میان سایر غذاهای مشترک بین تاجیک‌ها و ایرانیان، می‌توان به سمبوسه نیز اشاره کرد.


2 دیدگاه

19 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما

  • نا شناس
    2 سال قبل
    خیلی خوب و عالی بود ، گرچه دوست داشتم از تعدادی از غذاهای معروف تاجیکستان باخبر شوم و در صورت لزوم نحوه پخت آن را بدانم !! به هر حال ممنونم ، خوب بود
  • نا شناس
    2 سال قبل
    خیلی خوب و عالی بود ، گرچه دوست داشتم از تعدادی از غذاهای معروف تاجیکستان باخبر شوم و در صورت لزوم نحوه پخت آن را بدانم !! به هر حال ممنونم ، خوب بود