بهترین سوغاتی های استان اردبیل را می شناسید؟

اردبیل و سوغاتی هاش

تصور کنید در اولین تعطیلات پیش رو قصد دارید به  استان  اردبیل سفر کنید و دوستان و بستگان صمیمیتان  از شما تقاضای سوغاتی استان اردبیل را کرده‌اند. آیا سوغاتی های معروف  استان اردبیل را میشناسید؟ در این مقاله از وبلاگ ریسمون  این قصد داریم تا معروف ترین سوغاتی های استان اردبیل را به شما معرفی کنیم. استانی که که نه تنها برای جاذبه‌ها و آب و هوای  دوست داشتنی‌اش، بلکه برای خوراکی ها، صنایع دستی و سوغاتی های خود نیز معروف شده است.

سوغاتی های مختلف استان اردبیل را می‌توان به دو دسته صنایع دستی و خوراکی ها تقسیم کرد. بنابراین، در این مقاله نیز سعی شده است تا ای ندو نوع سوغاتی را از یکدیگر جدا کرده و به صورت جداگانه معرفی کنیم.  این به همین منظور، در ابتدا به معرفی خوراکی ها و در ادامه به معرفی صنایع دستی اردبیل خواهیم پرداخت.

تخمه آفتابگردان

 تخمه یکی از از محبوب ترین تنقلات در میان ایرانیان است. است و در این میان انواع  تخمه های موجود، تخمه آفتابگردان (یا همان تخمه سیاه) را می توان  محبوب ترین و پر تقاضا ترین نوع تخمه دانست.  شرایط جغرافیایی و آب و هوای استان اردبیل باعث شده است که همه چیز برای رشد گیاه آفتابگردان مناسب باشد و در نتیجه بهترین و مرغوب ترین تخمه های آفتابگردان در سراسر ایران در استان اردبیل تولید شوند. جالب است  بدانید اگرچه تخمه آفتابگردان را می توانید در تمامی استان ها و یا شهر های ایران تهیه کنید، ولی عموم فروشگاه های فروش آجیل و یا کارگاه های تهیه آجیل، تخم آفتابگردان خام مورد  نیاز خود را از استان اردبیل تهیه می کنند.  بنابراین، توصیه می کنیم تا مقداری تخمه آفتابگردان را به عنوان سوغاتی خاص استان اردبیل برای دوستان خود تهیه کنید.

نان برنجی

 نان برنجی که در میان اهالی اردبیل به عنوان قند چورگی نیز معروف است است یکی از محبوب ترین و مهمترین سوغاتی های ایران استان به حساب می آید. در گذشته پخت این شیرینی ها تنها محدود به شهر خلخال بوده است، به همین خاطر است که برخی همچنان را به‌عنوان نان برنجی خلخال  می شناسند. جالب است بدانید که نان برنجی خلخال طول عمر و ماندگاری بسیار بالایی دارد و گفته می‌شود که تا بیش از ۶ ماه می توانید آنها را بدون افت کیفیت مصرف کنید. شاید به همین خاطر است که نان برنجی یا همان قند چورگی آن به عنوان یکی از مشهور ترین سوغاتی های استان اردبیل شناخته می شود.

عسل

 برای خرید عسل تنها کافی است تا به اولین فروشگاه  نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید، ولی اگر قصد دارید تا عسل با کیفیت و خالص  تهیه کنید،  توصیه می‌کنیم تا آن را در سفر به استان اردبیل تهیه کنید. دشتهای استان اردبیل محلی  مناسب برای رشد انواع گیاهان مانند  پونه، آویشن، اقاقیا، گشنیز، آفتابگردان، شبدر و یا حتی یونجه است. جالب است بدانید زنبورعسل قادر است از تمامی این گیاهان عسل تولید کند. عسل تولید شده توسط شهد هرکدام از  این گیاهان دارای خواص و طعمه مخصوص خود است. برای مثال، عسل آویشن که به عنوان یکی از معروفترین و متداول ترین نوع عسل شناخته می شود برای است درمان بیماری‌های تنفسی و یا کاهش دردهای مفصلی مفید است.بنابراین،  توصیه می‌کنیم تا عسل را حتماً به عنوان یکی از سوغاتی های استان اردبیل نه تنها برای بستگان بلکه برای خودتان نیز تهیه کنید.

 قطاب عسلی

حال که صحبت است از عسل های  طبیعی این منطقه شد،  خوب است قطاب عسلی یا بالاباتماز را نیز به عنوان یکی از سوغات اردبیل به شما معرفی کنیم. پخت قطاب تنها محدود به استان اردبیل نمی‌شود، و در بسیاری از از استان های دیگر ایران رواج دارد. به خصوص اینکه قطاب یزد شهرتی جهانی نیز حتی پیدا کرده است. است فراوانی و کیفیت بالای عسل در استان اردبیل باعث شده است تا مردم این  استان  قطاب های مخصوص خود را تهیه کنند. البته، قطاب  اردبیلی فرق چندان زیادی با سایر قطاب  ها ندارد. تفاوت عمده آنها در استفاده از عسل برای شیرین کردن و طعم دادن به این قطاب است. به هر حال، قطاب را نیز می توان جزو یکی از سوغاتی های دانست که بسیار مورد توجه قرار می گیرند و تقریباً تمامی افراد آن را دوست دارند.

باقلوا

 اگر قصد دارید یک سوغاتی کم ریسک از استان اردبیل تهیه کنید که تمام دوستان یا آشنایان شما عاشق آن شوند،  توصیه می کنیم باقلوا او را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در نظر داشته باشد. تهیه کردن انواع باقلوا در بسیاری از استان های ایران رواج دارد و باقلوا را به صورت کلی می توان یکی از محبوب ترین شیرینی ها در میان ایرانیان  دانست. اردبیلی ها برای تهیه کردن باقلوا از شیر، تخم مرغ، گردو، پودر پسته،  انواع  شیره، بادام، پودر نارگیل، زعفران  و حتی آبلیمو استفاده می کنند.

حلوا سیاه

 انواع مختلفی از حلوا در استان اردبیل تهیه می شود که  حلوای سیاه یا قره حلوا رامی توان جزو محبوب ترین و البته  معروف ترین آنها دانست. برای تهیه کردن حلوا سیاه از جوانه گندم، کره، گردو، کنجد و البته شیره انگور استفاده می شود. توصیه میکنیم تا این خوراکی را نیز به عنوان یکی از سوغاتی های استان اردبیل در نظر داشته باشید. البته، مردم اردبیل عاشق آن هستند که دانه های  گرد شده این حلوا را در روزهای سرد سال میل کنند تا بدن آنها گرم شود.

حلوا سفید

 حلوای سفید شاید به معروفیت و محبوبیت حلوا سیاه اردبیل نباشد،  چرا که کاربرد اصلی آن برای مراسم های خاص و  مناسبت های مذهبی و اعیاد دینی است. ولی با این حال توصیه می‌کنیم تا از تجربه کردن آن غافل نشوید.برای  تهیه کردن حلوای سفید که با عنوان  آغ حوا نیز شناخته می شود از برنج استفاده میشود. مواد دیگری مانند شیره انگور، زنجبیل و  وانیل نیز برای پخت حلوا سفید مورد استفاده قرار می گیرند.

حلوای زنجبیلی اردبیل

 حلوای زنجبیلی یکی از خاص ترین نوع  حلوا است که طرفداران خاص خود را دارد.  همانطور که می دانید زنجبیل مزه ای نسبتا تند و گرم دارد به همین باعث می شود شود تا برخی عاشقان آن باشند و برخی نیز از خوردن محصولاتی  که در آنها زنجبیل به کار رفته است اجتناب کنند.  بنابراین، اگر مشکلی با  طعم و عطر زنجبیل ندارید،  توصیه می‌کنیم تا مقداری حلوای زنجبیلی استان اردبیل را به عنوان سوغاتی برای خودتان تهیه کنید. جالب است بدانید انواع حلوا و نان های زنجبیلی به عنوان سوغاتی های استان گلستان نیز شناخته می شوند.

لبنیات

 موقعیت خاص جغرافیایی استان اردبیل باعث شده است که  دامپروری در آن بسیار به رونق برسد  و در نتیجه لبنیات جایگاهی ویژه در این استان پیدا کند. اگر با استان اردبیل سفر کنید، حتماً متوجه خواهید شد که سرشیر و عسل یکی از لذیذترین و محبوب ترین این غذاها برای صبحانه در میان مردم این استان است و بسیاری از مغازه ها در هنگام صبح سینه های بزرگ پر از سرشیر آماده‌ی فروش دارند. البته اگر قصد دارید سرشیر را به عنوان سوغاتی استان اردبیل انتخاب کنید باید کمی محتاط باشید چرا که این محصول لبنی در فضای گرم ممکن است  به سرعت فاسد می شود. بنابراین این اگر فاصله چندانی با استان اردبیل ندارید و یا اینکه امکانات لازم برای خنک  نگاه داشتن این محصول را  به همراه دارید، توصیه می کنیم تا مقداری  سرشیر به عنوان سوغاتی اردبیل تهیه کنید، چرا که تقریبا در کیش استان دیگری نمی توانید سرشیرهایی با این کیفیت پیدا کنید.

صنایع دستی اردبیل

 سوغاتی های با دوام و با طول عمر بالا تهیه کنید، توصیه ما انتخاب صنایع دستی است. با خرید صنایع دستی هر منطقه، پس از گذشت سال ها می توانید مجددا به آنها نگاه کرده و خاطرات خوش  سفر خود را زنده کنید.

 در میان صنایع دستی اردبیل  می‌توان به مسگری اشاره کرد که یکی از قدیمی ترین صنایع در اردبیل است. نگهداری از ظروف مسی شاید امری دشوار به نظر برسد، تجربه ثابت کرده است که پخت غذا درون ظروف که باعث خوشمزه تر شدن آنها می شود.

جاجیم یکی دیگر از صنایع دستی استان اردبیل است که تولید آن بیشتر توسط عشایر این منطقه انجام می شود. جاجیم ها در طرح ها و رنگ های مختلفی  بافته می شوند .در گذشته از پشم حیوانات برای بافت این  جاجیم ها استفاده می شد، ولی امروزه از نخ های صنعتی نیز به این منظور استفاده می شود.

یکی دیگر از سوغاتی های بادوام استان اردبیل لباس های محلی مردم  این استان است. البته پوشیدن این لباس ها امروزه در میان شهروندان اردبیلی چندان مرسوم نیست و استفاده از آنها بیشتر در به عشایر سنتی محدود می شود. لباس های محلی اردبیل با خلاقیت بسیار بالا و در رنگ‌های بسیار شاد و سرزنده ای دوخته می شوند.

 شاید انتظارش را نداشته باشید ولی انواع سازهای سنتی را نیز می توان به عنوان یکی از سوغاتی های استان اردبیل در نظر گرفت. شهرستان های خلخال و مشکین شهر سابقه طولانی در امر ساخت ساز های سنتی دارند و  سازهای مختلفی مانند سه تار،  کمانچه، تنبک و سنتور را از چوب درختان بومی این منطقه مانند گردو و یا شمشاد تهیه می کنند. بنابراین این سازهای سنتی و دست ساز را نیز می‌توانید به عنوان یکی از خاص ترین و به یادماندنی ترین سوغاتی های ممکن در سفر به استان اردبیل تهیه کنید.


0 دیدگاه

10 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما