برای طبیعت گردی در مازندران کجا بریم؟

طبیعت بینظیر مازندران

اگر اهل طبیعت گردی باشید حتماً می دانید که هر نقطه از زمین، هر کشور، هر استان و یا هر شهر جذابیت‌های خاصی داشته و برای یک مرتبه هم که شده می‌توان در طبیعت آن زمانی را گذراند. طبیعت جلوه‌های خاصی دارد، برخی مناطق بسیار سرد و خشک هستند، برخی هم مانند کویرهای ایران کاملاً خشک و بدون حیاط گیاهی هستند و برخی نیز مثل مناطق شمالی کشور ما ایران کاملاً سرسبز و پر آب هستند. در حقیقت نمی‌توان هیچ یک از این جلوه‌های طبیعت را بهتر از دیگری دانست، چرا که سلایق مختلف ممکن است که هر کدام از آنها را ترجیح دهد. برای مثال، گردشگری که از کشورهای اروپایی به ایران سفر می‌کند شاید از تماشای جنگل‌های شمال چندان حیرت‌زده نشود، ولی یقیناً تماشای کویر ایران برای او جالب خواهد بود. شاید بر همین اساس است که خطه شمالی کشور ما ایران که منطقه‌ای پر آب و سرسبز است، محبوبیت ویژه‌ای در میان ما ایرانیان پیدا کرده است؛ چراکه ایران عموماً کشوری خشک شمرده می‌شود و در اکثر نواحی آن فاقد این‌گونه پوشش گیاهی انبوه و سرسبز است. همین امر باعث شده تا استان مازندران تبدیل به بهشتی برای گردشگران و ماجراجویانی شود که عاشق طبیعت گردی هستند.

فرصت‌های طبیعت گردی در استان مازندران بی‌شمار است. در این استان از یک سو در دریا و خطوط ساحلی، و از سوی دیگر جنگل و کوه‌ها را پیش روی خود می‌بینید. بنابراین تنها کمی رانندگی کافیست تا از محیط ساحلی وارد محیط کوهی و جنگلی شوید. فاصله بین این دو در برخی مناطق استان مازندران به قدری کاهش پیدا می‌کند که در یک سمت خیابان دریا و در سمت دیگر جنگل را مشاهده می‌کنید. در این مقاله از وبلاگ ریسمون قصد داریم تا جاذبه‌های طبیعت گردی در استان مازندران را به شما معرفی کنیم.

جنگل دو هزار تنکابن

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای طبیعت گردی، گردش با ماشین و  وسیله نقلیه در جاده‌های جنگلی است. این کار اگرچه لطف پیاده روی در دل جنگل را ندارد، ولی با این حال مطمئن باشد که خالی از لطف نیست و از تماشای چشم اندازهای جنگلی و آب و هوای این مناطق به شدت لذت خواهید برد. جنگل دوهزار تنکابن یکی از بهترین مناطق ایران برای کسب چنین تجربه‌ای است. این منطقه در واقع یک جاده جنگلی است که در آن تمامی جلوه‌های طبیعت را تماشا خواهید کرد. البته، اگر اهل طبیعت گردی به صورت حرفه‌ای تر هستید، می‌توانید به صورت پیاده در جنگل‌های این منطقه گردش کنید. مطمئن باشید که عظمت و شگفتی‌های جنگل دوهزار تنکابن تمام نشدنی است.

جنگل سه هزار تنکابن

جنگل سه هزار تنکابن فاصله ناچیزی با جنگل دو هزار دارد. این اختلاف در نام‌گذاری به خاطر اختلاف ارتفاع این دو جاده از سطح دریا است. بنابراین، همانطور که احتمالاً خودتان متوجه شده باشید، جنگل سه هزار در ارتفاع بیشتری قرار دارد. همین امر باعث شده تا این جنگل انبوه‌تر و البته بکرتر باشد. البته این را نیز در نظر داشته باشید که در طی فصل‌ها و ماه‌های سرد سال، دسترسی به جنگل سه هزار دشوارتر بوده و امکان بسته شدن این جاده به علت برف و بوران افزایش پیدا می‌کند.

پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور یکی از بهترین اقامتگاه‌های بین راهی در استان مازندران است. تقریباً تمام مسافرانی که از سمت شرق مازندران به سمت غرب آن سفر می‌کنند و یا برعکس، در طول مسیر اقامتی کوتاه برای رفع خستگی و استراحت در این پارک جنگلی انجام می‌دهند. اگر طبیعت گردی در استان مازندران را با هدف ماجراجویی و مسیرهای سخت و چالش برانگیز دوست دارید، این پارک جنگلی به هیچ عنوان برای شما مناسب نیست چرا که محیط آن، محیطی خانوادگی است. نکته جالب در مورد پارک جنگلی نور آن است که درصورت اسکان در این پارک، تنها چند صد متر با دریا فاصله خواهید داشت. در واقع، پارک جنگلی نور در یک سوی جاده و دریا در سمت دیگر جاده قرار دارد!


مقاله-ریسمون-جاذبه های طبیعت مازندران-3.jpg

تالاب میانکاله

 تالاب میانکاله در یکی از شرقی‌ترین شهرهای استان مازندران، یعنی بهشهر قرار دارد. اهالی حرفه‌ای طبیعت گردی، دوستداران محیط زیست و یا علاقه مندان به تماشای پرندگان با این تالاب آشنا هستند. چراکه این تالاب یکی از بهترین نقاط ایران برای تماشای پرندگان نادر است. آب و هوای معتدل این منطقه باعث می‌شود که هر ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر که به خاطر سرمای زیاد بخش‌های شمالی جهان مجبور به مهاجرت می‌شوند، کشور ما و این تالاب را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. در واقع، تالاب میانکاله یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای پرندگان مهاجر در ایران است. علاوه بر این، تالاب میانکاله به عنوان یکی از دوازده ذخیره‌گاه بین‌المللی زیست کره یونسکو در ایران به ثبت رسیده است. همه اینها باعث می‌شود که تالاب میانکاله را به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طبیعت گردی در مازندران بدانیم. با این حال، حیات جانوری و تماشای پرندگان تنها جذابیت این حالا نیست، چراکه تماشای دریای آرام منطقه و همچنین گردش در این شبه جزیره ساکت و زیبا آرامشی وصف ناپذیر را برای شما به همراه خواهد داشت.

تذکر: حتماً دقت داشته باشید که بازدید از تالاب میانکاله بدون کسب مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر امکان پذیر نیست. البته، در برخی از مواقع سال که ازدحام جمعیت و درخواست ورودی به این منطقه محافظت شده ناچیز است، اجازه ورود کنترل شده به شما داده خواهد شد.

چشمه های پلکانی باداب سورت

بازدید از چشمه پلکانی باداب سورت مازندران را شاید نتوان تجربه طبیعت‌گردی کامل و عالی دانست، چراکه گردش زیادی در طبیعت نخواهید داشت. ولی این چشمه از بدون شک یکی از بی نظیرترین جاذبه‌های طبیعی در کشور ایران است. باداب سورت نوعی چشمه پلکانی است که سنگ بستر هر کدام از طبقات آن دارای رنگی خاص است. علاوه بر این، رنگ، بو و مزه آب چشمه در طبقات متفاوت است. در مورد چشمه باداب سورت همین بس که بدانید تنها تعداد انگشت شماری چشمه مشابه آن در سراسر دنیا وجود دارد. نکات عجیب در مورد چشمه پلکانی باداب سورت اینجا به پایان نمی‌رسد، چراکه این چشمه به عنوان دومین چشمه آب شور در جهان نیز شناخته می‌شود. چشمه باداب سورت در شهرستان ساری و بخش چهاردانگه قرار دارد. ارتفاع این چشمه از سطح دریا به حدود ۱۸۴۰ متر می‌رسد. بنابراین حتماً متوجه شده باشید که برای دسترسی به این چشمه باید مسافت نسبتاً زیادی را به سمت ارتفاعات ساری حرکت کنید. علاوه بر این، برای تماشای چشمه باید مسیری نسبتاً سخت را به صورت پیاده نیز طی کنید که همین امر باعث می‌شود بازدید از این چشمه برای سالمندان و یا کودکان بسیار کم سن و سال مناسب نباشد.

این چشمه به عنوان یک میراث طبیعی در کشور ما شناخته می‌شود و متاسفانه امروزه روند تخریب آن سرعتی بسیار زیاد پیدا کرده و تهدیدی جدی برای چشمه باداب سورت شمرده می‌شود. گفته می‌شود که تشکیل یک سانت از حوضچه‌های باداب سورت حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال زمان می‌برد. بنابراین، در زمان بازدید از از این میراث طبیعی حتماً مراقب قدم‌های خود باشید. توصیه می‌کنیم تا در حد امکان از راه دور از زیبایی‌های این چشمه لذت ببرید.

تنگ دار (یا تنگه دار)

یکی از هیجان‌انگیزترین مقاصد برای طبیعت گردی در استان مازندران، تنگ دار نوشهر است. این تنگ را می‌توان دره‌ای عمیق در دل کوه دانست که رودخانه از میان آن عبور می‌کند. در میان جاذبه‌های طبیعت گردی در استان مازندران، تنگ دار یکی از مناسب‌ترین ها برای روزهای گرم تابستان است. چراکه وجود دیواره‌های بلند در اطراف تنگ باعث می‌شود که نور آفتاب به صورت مستقیم به شما نتابد و همچنین وجود رودخانه باعث می‌شود که فضای خنک را در داخل این تنگ تجربه کنید. علاوه بر این، در طول مسیر این تنگه باید چندین مرتبه از دل رودخانه و از استخرهای متعدد عبور کنید. در واقع همین امر را می‌توان جذابیت اصلی سفر به تنگ دار دانست. همین امر از سوی دیگر نوعی تهدید برای سالمندان و یا برای کودکان شمرده می‌شود، چراکه در طول مسیر گاهی اوقات نیاز است تا در رودخانه کمی شنا کنید و خود را به سمت کم عمق آب برسانید. برای دسترسی به تنگه دار توصیه می‌کنیم تا در شهرستان نوشهر آدرس روستای کشک‌سرا و جاده جنگلی خانیکان را پرس و جو کنید.


0 دیدگاه

11 دی 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما