با شهر های مهم کشور ازبکستان آشنا شوید

کشور ازبکستان

از نظر جغرافیا کشور ازبکستان دارای مرز مشترک با کشورهایی مانند افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان است. مساحتی معادل 448.978 کیلومتر مربع این کشور را از بزرگترین کشورهای دنیا کرده است. بیشتر مردم این کشور مسلمان هستند.شهرهای مهم کشور ازبکستان شامل چند شهر تاریخی است که بیشتر در کنار جاده ابریشم واقع شده اند. و از مهمترین آنها می توان به تاشکند، بخارا، سمرقند و خیوه اشاره کرد.

تاشکند یکی از شهرهای مهم کشور ازبکستان

این شهر که پایتخت کشور ازبکستان نیز هست یکی از پر جاذبه ترین و مهمترین شهرهای کشور ازبکستان است.  این شهر در گذشته به نام چاچ خوانده می شده است. وجود چند جاذبه مهم در این شهر مانند: موزه امیر تیمور، کاخ شاهزاده رومانف، بازار چهار سو، و میدان بنیادکار به این شهر چهره ای کاملا گردشگری بخشیده است.


مقاله-ریسمون-ازبکستان-1.jpg

خوارزم یکی دیگر از شهرهای مهم کشور ازبکستان

این شهر در کنار رود آموی و دریاچه خوارزم قرار گرفته است. خیوه شهری در خوارزم است که دارای معماری اسلامی در آثار تاریخی خود است. برای همین از شهرهای مهم  کشور ازبکستان قلمداد می شود. در شهر خیوه 50 اثر تاریخی و 250 خانه قدیمی وجود دارد. هر کدام از این خانه ها با بنایی سنتی چهره ای دیدنی و جذاب به این شهر باستانی کشور ازبکستان داده است. از آثار مهم دیگر خوارزم می توان به کلته منار، کنیا ارگ، مسجد جامع، آثار دروازه و شهر اور گنج اشاره نمود. در این شهر مقبره پوریای ولی پهلوان نامدار ایرانی قرار دارد.

اگر علاقمند سفر به کشور ازبکستان هستید می توانید با تور ریسمون همراه شوید.

بخارا

یکی از شهرهای مهم  کشور ازبکستان شهر بخارا است. دلیل شهرت این شهر بیشتر مردم آن است که تاجیک با زبان فارسی هستند.  اما جاذبه های گردشگری نیز در این شهر فراوان به چشم می خورد. آرامگاه اسماعیل سامانی، آرامگاه چهاربکر، ارگ بخارا، چهار منار، مدرسه دیوان بیگی، کوکل تاش، لب حوض و کارگاه عروسک سازی از مهمترین این جاذبه ها است. آرامگاه اسماعیل سامانی  این شهر را از شهرهای مهم کشور ازبکستان نموده است. زیرا به تازگی از  زیر خاک بیرون کشیده شده و برای همین زیاد آسیب ندیده است. سبک این بنا شبیه به آتشکده های دوره ساسانی است. در این مقبره نوه اسماعیل سامانی نیز به خاک سپرده شده است.

در صورت تمایل به سفر کشور ازبکستان و دیدار از شهرهای مهم کشور ازبکستان می توانید در تورهای ریسمون ثبت نام کنید.

 

سمرقند یکی دیگر از شهرهای مهم کشور ازبکستان

به دلیل قرار گرفته این شهر در آثار یونسکو این شهر اهمیت ویژه ای برای ازبکستان دارد. این شهر همچنین در مرکز جاده ابریشم قرار گرفته و دارای اهمیت تجاری ویژه ای بوده است.  سمرقند با داشتن جاذبه های توریست بسیار از شهرهای مهم کشور ازبکستان است. از این آثار می توان به رصد خانه الغ بیگ، مجموعه ریگستان، مسجد بی نظیر بی بی خانم و کارگاه کاغذ سازی اشاره نمود.  رصد خانه الغ بیگ به شهر سمرقند اهمیت خاصی بخشیده است این بنا با آجر پخته شده ساخته و با نقش های هندسی و آجر و لعاب و معرق تزئین شده است. تالارهای کار در طبقه همکف و زاویه یاب فخری روی محور شمال و جنوب قرار گرفته است.

اگر علاقمند سفر به ازبکستان و دیدن از شهرهای مهم کشور ازبکستان هستید از تورهای ریسمون برای این کار استفاده نمایید.

 

اندیجان یکی دیگر از شهرهای مهم کشور ازبکستان

این شهر نیز همانند شهرهای دیگر ازبکستان در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. این شهر در جنوب غرب شهر فرغانه قرار گرفته است. این شهر در زلزله سال 1902 تماما با خاک یکسان شد. اما دوباره با همتی مضاعف بازسازی و از نو بنیان نهاده شد. این شهر در سال 1941 به ازبکستان پیوست و یکی از شهر های مهم کشور ازبکستان شد.

نمنگان یکی دیگر از شهرهای مهم کشور ازبکستان

این شهر در شرق کشور ازبکستان واقع شده است. در حاشیه جنوبی آن دو رودخانه قاره دریا و نارین به هم متصل می شوند. یکی از خوش آب و هواترین شهرهای ازبکستان به نام شاهند در این مکان واقع شده است.

نام این شهر از معادن نمکی که در آن قرار داشته است گرفته شده و به نام نمکان مشهور بوده است. اما در طی زمان تغییر نام یافته و به نام نمنگان خوانده می شود.

 از جاذبه های گردشی در این شهر می توان به 20 مدرسه اسلامی و 600 مسجد واقع در آن نام برد. به علت وجود همین مکان های اسلامی این شهر یکی از شهرهای مهم کشور ازبکستان دانسته می شود.

برای این که بیشتر با این کشور و شهرهای مهم کشور ازبکستان آشنا شوید می توانید در تورهای ریسمون ثبت نام و از این کشور دیدن فرمایید.


0 دیدگاه

15 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما