با ریسمون گل آفتابگردان، گل محبوب نقاش‌ها را بشناسیم

گل آفتابگردان، گل محبوب نقاش‌ها

گل آفتابگردان، گل زیبا و درشت زردرنگ به قطر حدود 35 سانتی‌متر است که معمولاً تا ارتفاعی در حدود بین یک و نیم تا سه متر رشد می‌کند. به دلیل شباهت زیادی که این گل به خورشید دارد با نام گل آفتاب یا آفتاب‌پرست Sun Flower)) هم شناخته می‌شود و در ادبیات فارسی با عنوان آذریون و آذرگون نیز ذکر شده است. این گیاه که در اصل بومی مناطق آمریکاست بعدها به سایر کشورها و از جمله ایران وارد شده است و هم‌اکنون در برخی از نواحی کشورمان در سطح وسیعی کشت می‌شود. 

در این مقاله با ریسمون بیشتر این گل زیبا را بشناسیم.


مقاله-ریسمون-آفتابگردان-2.jpg

کاربردهای گل آفتابگردان
دانه‌های روغنی گل آفتابگردان موسوم به تخمه آفتابگردان، شناخته‌شده‌ترین محصول آن است که این تخمه‌ها به طرز زیبا و منظمی اطراف دایره‌ای قهوه‌ای رنگ در وسط گل را احاطه کرده‌اند. البته بخش عمده‌ای از دانه‌های این گل برای تأمین خوراک پرندگان به کار برده می‌شود.
 
محصول مهم دیگر گل آفتابگردان، روغن مرغوب و باکیفیتی است که از دانه‌های آن گرفته می‌شود و برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از سالم‌ترین روغن‌ها برای مصرف خوراکی به شمار می‌رود. این روغن برای پوست و مو هم بسیار مفید و دارای خاصیت نرم‌کنندگی است و به همین سبب در تهیه اقلام آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد.
علاوه بر این، خواص دارویی زیادی نیز برای گل آفتابگردان ذکر شده است و قسمت‌های مختلف این گیاه برای مصارف درمانی گوناگون، از التیام زخم و کاهش فشار خون گرفته تا درمان درد معده و سنگ کلیه و آرتروز و ... استفاده می‌شود.
هم‌چنین گل آفتابگردان به دلیل رشد زیاد، خیلی زود می‌تواند جلوه زیبایی برای باغچه خالی منزل شما به ارمغان بیاورد.

آثار نقاشان برجسته با محوریت گل آفتابگردان
علاوه بر خواص فراوان گل آفتابگردان، زیبایی سحرانگیز و منحصر به فرد این گل، آن را به سوژه مناسبی نیز برای  نقاشی (و هم‌چنین عکاسی) تبدیل کرده است. از جمله برخی از نقاشان مشهور و سرشناس جهان نیز آثاری از این گل زیبا از خود به یادگار گذاشته‌اند که مشهورترین و مهم‌ترین آن‌ها، تابلوهای گل‌های آفتابگردان «ون‌سان ونگوگ»، نقاش هلندی است که در سبک پست امپرسیونیسم و به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار این هنرمند شهرت جهانی دارد. 
نقاشی‌های گل آفتابگردان ونگوگ، که توسط او در هفت نسخه و در سال‌های 1886 تا 1889، و با استفاده از رنگ روغن روی بوم کشیده شدند، از محبوبیت و اهمیت خاصی نزد خود او (نسبت به سایر نقاشی‌هایش) برخوردار بودند. 


مقاله-ریسمون-آفتابگردان.jpg
ونگوگ در یکی از نسخه‌ها سه گل آفتابگردان، در دیگری پنچ گل و در بقیه پانزده گل را به تصویر کشید. متأسفانه نسخه‌ای که دارای پنچ گل بود در بمباران هوایی ژاپن از بین رفت و بقیه به جز یکی که دارای مالک شخصی است هم‌اکنون در موزه‌های مختلف دنیا نگهداری می‌شوند. 
گل آفتابگردان در ادبیات هلند نمادی از فداکاری و وفاداری به دوستی است و نقاش هلندی این اثر را در سفر به «آرل» واقع در جنوب فرانسه خلق کرد تا به «پل گوگن» نقاش صاحب‌نام فرانسوی اهدا کند و او را به همکاری در یک گروه هنری ترغیب نماید. (هرچند این ایده او محقق نشد.) رنگ زرد برای این نقاش جوان نمادی از شادی و خوشبختی بود و در سایر نقاشی‌هایش نیز از این رنگ بهره می‌گرفت. بد نیست بدانید که ونگوگ از اختلال دوقطبی رنج می‌برد و این نکته که او این نقاشی را در دوره محدودی از  مثبت‌اندیشی هیجانی خود کشیده است خود می‌تواند دلیلی باشد برای این که بیشتر به شادی بخش بودن و انرژی مثبت نهفته در این گل پی ببریم.
 
البته علاوه بر ون‌گوگ، نقاشان دیگری نیز گل آفتابگردان را سوژه نقاشی‌های خود قرار داده‌اند. از جمله می‌توان به نقاشی گوگن اشاره کرد که تصویری از پرتره ونسان ون‌گوگ در کنار تعدادی گل‌ آفتابگردان را نمایش می‌دهد. نقاشی‌های «اسحاق اسرائیلز» و «آفتابگردان‌های پلاسیده» اثر «اگون شیله» و ... نمونه‌های دیگری از آثار نقاشی با محوریت گل آفتابگردان هستند.


مقاله-ریسمون-آفتابگردان-3.jpg
 
چرخش غنچه‌های گل آفتابگردان به سمت خورشید
آن چه که در کنار تمام زیبایی‌های گل آفتابگردان، موجب جذابیت هر چه بیشتر و اسرارآمیز شدن این گل می‌گردد، و نام آن هم در واقع از همین خصوصیت وام گرفته شده است، چرخش این گیاه به سمت نور آفتاب است. این عمل به منظور جذب هر چه بیشتر نور خورشید و در نتیجه رشد بهتر گیاه صورت می‌گیرد. به طوری که زمانی که برای آزمایش این گیاه را از نور دور کردند یا مانع از چرخش آن شدند، رشدش به نسبت قابل توجهی کاهش یافت. دلیل علمی این چرخش نیز در واقع به نحوه رشد ساقه مربوط می‌شود. در طول روز قسمت شرقی ساقه رشد بیشتری دارد و این امر موجب می‌شود که سر گیاه رفته‌رفته رو به غرب قرار بگیرد و در هنگام شب برعکس، یعنی رشد قسمت غربی ساقه، سر گیاه را به تدریج به سوی شرق متمایل می‌کند. البته بر خلاف تصور عموم این چرخش به سمت نور خورشید تنها زمانی اتفاق می‌‍‌‌‌افتد که گل‌ها باز نشده‌اند و هنوز به صورت غنچه هستند. پس از باز شدن گل‌ها، آن‌ها به صورت دائمی رو به سمت شرق قرار می‌گیرند. 

گردش در مزارع گل آفتابگردان با تور ریسمون
خوشبختانه می‌توانیم به شما این نوید را بدهیم که ریسمون با برگزاری تور کالپوش، فرصت  سفر به دشت‌ گل‌‌‌های آفتابگردان و تماشای چشم‌انداز بی‌بدیل مزارع زیبای زردرنگ آن را برای شما فراهم کرده است.
تور کالپوش ریسمون یک تور طبیعت‌گردی جذاب و منحصر به فرد است که شما می‌توانید با شرکت در آن و با پرداخت هزینه‌ای نه‌چندان زیاد، گردشی مفرح و به‌یادماندنی در میان دشت‌هایی مملو از گل‌ آفتابگردان را تجربه کنید و با انداختن عکس‌های زیبا در کنار دوستان و خانواده‌تان این خاطره فراموش‌نشدنی را برای همیشه در آلبوم خاطراتتان ثبت کنید.
 


0 دیدگاه

19 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما