با ریسمون فلسفه ذن در ژاپن را بیشتر بشناسیم

فلسفه ذن در ژاپن

فرهنگ ژاپنی

یکی از مواردی که احتمالاً هرکسی در مورد فرهنگ ژاپن بداند، حضور و نقش جنگجوهای سامورایی در آن است. احتمالاً شنیده باشید که این جنگجوهای سامورایی عموماً دارایی آیین ذن بودند و زندگی آن ها بر اساس فلسفه ذن بوده است. اما آیا این ادعا درست و یا اشتباه است؟ این موضوع تا حدی صحیح است. ولی در واقع، نقش فلسفه ذن و سامورایی ها کمی برجسته‌تر از آن چیزی نشان داده شده است که در گذشته بود. این کار عموماً توسط نویسندگانی انجام شد که کتاب های مرتبط با فلسفه ذن را تالیف می کردند. فلسفه ذن ترکیبی از تائوئیسم و همچنین بودیسم است و در آن سعی می شود معنای زندگی به صورت مستقیم درک شود تا بدین طریق از بروز سوء برداشت های ناشی از زبان و یا افکار منطقی جلوگیری شود. این فلسفه در کره و ژاپن محبوبیت بسیاری دارد و حتی از اواسط قرن بیستم مورد استقبال دنیای غرب نیز قرار گرفته است. با ریسمون همراه باشید.
فلسفه ذن نقش برجسته‌ای در فرهنگ ژاپن داشته است و تا جایی که تا حد زیادی با هنرهای ژاپنی عجین شده است. این فلسفه امروزه در سراسر جهان شناخته شده است. ولی متاسفانه معنای اصلی آن به اشتباه برداشت می شود.  ذن در واقع چیزی است که فرد انجام می دهد. فلسفه ذن مفهومی نیست که آن را بتوان در قالب کلمات توضیح داد و تنها می توان ایده هایی از این فلسفه و توصیف های پراکنده‌ای از آن را از این طریق منتقل نمود. بنابراین، این نکته را همیشه در خاطر داشته باشید که ذن را از طریق خواندن وبسایت ها و یا کتاب ها نمی توان درک کرد. برای درک و فهم فلسفه ذن، باید آن را تجربه کرد. این رویکرد که شاخه ای از مهایانه (Mahayana) است و مهایانه نیز خود شاخه ای از بوداگرایی است، اخیراً بار دیگر در کشور ژاپن مورد استقبال قرار گرفته است و نمادهای آن مانند مدیتیشن و یوگا را در یک تور ژاپن بیش از پیش مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، معابد مختلف در سراسر ژاپن درب های خود را به روی گردشگران خارجی باز کرده اند. البته هزینه بازدید از آن ها بسیار ناچیز است.


مقاله-ریسمون-ذن-ژاپن-2.jpg

ریشه های فلسفه ذن: از چین تا ژاپن
ریشه های بودیسم ذن به قرن دوازدهم باز میگردد، زمانی که توسط یک راهب آیین بودایی به نام میوآن ایسای از چین به ژاپن آورده شد. ایسای پس از سفری که به چین داشت با این آیین آشنا شده و آن را به ژاپن نیز وارد کرد. جالب است بدانید این راهب همان فردی است که چای سبز را نیز به ژاپن وارد کرد. به هرحال، چیزی که امروزه تحت عنوان فلسفه ذن شناخته می شود،‌ در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است، ولی اساس و اصول آن تقریباً ثابت باقی مانده است.

تمرینات روزانه در آیین ذن
تمرینات روزانه و یوگا نقش برجسته ای در فلسفه ذن دارند. در مدیتیشن ذن، حالت بدن بیشترین اهمیت را دارد. اگر برای اولین مرتبه است که با این تمرینات آشنا می شوید و یا قصد انجام آن ها را دارید، در نظر داشته باشید که انجام آن ها مستلزم سلامت جسمانی و انعطاف بدنی نسبتاً مناسبی است. در غیر این صورت، انجام این حرکات ممکن است برای شما چالش برانگیز و دشوار باشد. علاوه بر این، برای انجام این تمرینات یوگا برای چندین بازه ۱۵ دقیقه ای روی کوسن های بزرگ و صاف ژاپنی بنشینید. این کوسن ها در ژاپن با عناوین Zabuton و یا Zafu شناخته می شوند. البته برای افرادی که دچار مشکلات جسمانی در زانو پای خود هستند، راه های جایگزینی برای انجام این نوع مدیتیشن ها دارد و آن ها می توانند برای مثال روی صندلی بنشینند. به این نوع یوگا، زازن (zazen) گفته می شود.
زازن نسبت به سایر انواع مدیتیشن تفاوت هایی دارد و آن را به عبارتی می توان شکل ساده شده ای از سایر انواع مدیتیشن دانست. برای مثال، در یوگا و مدیتیشن عموماً از افراد خواسته می شود تا به تصویری خاص و روی فکری مشخص تمرکز کنند. این در حالی است که در زازن تنها حالت فیزیکی و تنفس اهمیت دارد و هیچ هدف دیگری در ورای آن نیست. با این توضیح، ترجمه لغوی کلمه زازن که به معنای «مدیتیشن نشسته» است بیشتر معنا پیدا می کند. 


مقاله-ریسمون-ذن-ژاپن-3.jpg

فلسفه ژاپنی زن در فرهنگ غربی
محبوبیت فلسفه ذن حتی به سمت دنیای غرب نیز کشیده شده است. سفر سوین شاکو (Soyen Shaku)، راهب ژاپنی، به شیکاگو در سال ۱۸۶۳ را می توان به عنوان یکی از محوری‌ترین نقاط این تحول در نظر گرفت. ورود آقای شاکو به شیکاگو باعث آشنایی تعداد زیادی از مردم آمریکا با فرهنگ و اعمال آیین ذن شد. از آن زمان به بعد، کتب زیادی در مورد این آیین توسط نویسندگان غربی نوشته و منتشر شد. 


مقاله-ریسمون-ذن-ژاپن-1.jpg
در ادامه، برای درک ایده‌ای کلی از  فلسفه ذن، تعدادی نقل و قول که در وصف این فلسفه بیان شده اند را ذکر خواهیم کرد. مطالعه این موارد به شما کمک خواهد کرد تا دیدگاه و یا شمایلی کلی از این  فلسفه به دست بیاورید.
-    فلسفه ذن بر این اساس است تا از طریق دیدن خود واقعی ذهن (خود طبیعی و اصلی) به صورت مستقیم، فرد قادر باشد به روشنگری و مکاشفه برسد؛‌ بدون هیچ  گونه مداخله.
-    ذن در واقع یک درک حسی بزرگ است. شما حقیقت را حس می کنید. در این رویکرد توضیحات فیلسوفانه عجیبی وجود ندارند.
-    دغدغه اصلی ذن با آن چیزی است که در حقیقت وجود دارد و کاری با آنچه ما فکر می کنیم و یا آنچه حس می کنیم وجود دارد نخواهد داشت.
-    ذن سعی می کند همه چیز را آن‌طور که هستند حس کند، بدون هیچ گونه مداخله.
-    هدف ذن کنترل نقطه‌ای است که پیش از فکر کردن شما قرار دارد. نقطه‌ای که در آن هیچ ایده‌ای حتی در ذهن شما شکل نگرفته است.
-    کلید اصلی موفقیت در ذن، تنها شناخت خود است.
-    انسان بودن به معنای بودا بودن است. طبیعت بودا تنها نام دیگری برای طبیعت انسان است.
-    ذن به معنای کاملاً زنده بودن است.
-    ذن شکل کوتاه و ساده شده‌ای از بودیسم است. برخی آن را یک دین و برخی آن را فلسفه می نامند. در واقع هیچ تفاوتی ندارد که چه نامی روی آن می گذارید.
-    ذن یک فلسفه و یا یک دین نیست.
-    ذن تلاش می کند تا ذهن را از بند کلمات رها و ساختار منطق رها سازد.
-    زن همان مدیتیشن است.
-    ذن در اصل همان هنر تماشای طبیعت و واقعیت درون خود است. 

 

با تور ژاپن ریسمون به دیدن ژاپن زیبا و تاثیرات ذن در فرهنگ و آداب و رسوم و معماری دیدنی این کشور خواهیم رفت. ریسمون در تورهای خارجی خود سعی در آشنایی با فرهنگ‌های مختلف در کشورهای مختلف جهان دارد. برای همراهی با ریسمون با ما تماس بگیرید یا به قسمت تورهای خارجی ریسمون مراجعه نمایید. 


1 دیدگاه

14 مرداد 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما

  • حامد
    1 سال قبل
    منبع؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟