با ریسمون تا یوگا آخرین پله برای دستیابی به آرامش

یوگا آخرین پله برای دستیابی به آرامش

آرامش و تعادل

زندگی پر استرس، پر فراز و نشیب و ماشینی انسان امروز، ناخواسته سرشار از فشار های متعدد است. آنچه از ابتدا بشر به دنبال یافتن آن راه های متعددی را پیموده آرامش است. اگر جسم و روح به طور همزمان بتوانند پیش بروند و هر دو به شکلی کنترل شده باشند بی شک آرامش فرا خواهد رسید. افسار گسیختگی روح در بسیاری از موارد همراه با نارضایتی خود فرد است، لذا نمی توانیم روحمان را به حال خود رها کنیم و تنها به سلامت جسم بپردازیم. راه های متعددی برای رسیدن به آرامش وجود دارد اما تعدادی از آن ها بسیار پر هزینه و گاها گذرا و طولانی هستند.
اگر از افرادی هستید که به هر دلیلی در پی یافتن آرامش روح و روان هستید بی شک یوگا می تواند گزینه خوبی برایتان باشد. یوگا فرآیند آرامش بخشی است شامل اتحاد جسم و روح، فرآیندی بین نیروهای درونی مثبت و منفی انسان. اگر از یوگا چیز زیادی نمی دانید با ریسمون همراه شوید زیرا ما قصد داریم شما را با فعالیتی آشنا کنیم که شاید جای خالی آن را برای رسیدن به آرامش و تعادل بارها در زندگی خود احساس کرده اید.
یوگا چیست
می توان گفت یوگا یک نظم و انضباط فیزیکی و معنوی باستانی و شاخه ای از فلسفه است و به معنی لغوی اتحاد است، فعالیتی که بیشتر در دسته فعالیت های ورزشی قرار می گیرد، اما در واقع این فعالیت ورزشی به طور همزمان روح و جسم را به ارتقا می رساند. بسیاری از کارشناسان و متخصصین این رشته هدف نهایی یوگا را رسیدن به رهایی و آزادی نهایی می دانند. به نوعی می توان یوگا را فرآیندی از خودشناسی دانست.
یوگا شامل اجراى وضعیت هاى معین بدنى است كه در حین آن توجه خاصی به تنفس به عمل مى آید. بازدم در حین حركات معین و دم در حركات دیگر بسیار حایز اهمیت و تاثیر گذار است. یوگا به بهبود انعطاف پذیرى بدن و تقویت بنیه و كاهش استرس كمك مى كند.
زادگاه یوگا
زادگاه اصلی یوگا در شرق آسیا و در کشور هندوستان است. زمان شکل گیری اولیه این ورزش نا مشخص است اما کارشناسان در کهن ترین متون قدیمی رد پایی واضح از یوگا را در میان هندوها یافته اند، و این خود نشان از قدمت این ورزش مهم و تاثیر گذار دارد.
هر ساله تعداد زیادی از مردم از سراسر دنیا به قصد یادگیری یوگا به زادگاه این ورزش آرامش بخش سفر می کنند. یوگا که در واقع بسیاری از قسمت های خود را از مدیتیشن وام گرفته است محبوبیت زیادی در هندوستان دارد. بودیسم و دیگر سنت های روحانی شرقی از بسیاری از تکنیک های یوگا یا مشتقات این تکنیک استفاده می کنند.
محاسن یوگا 
هدف اصلی یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است که این مهم، خود تاثیر بسزایی در ایجاد شادابی و نشاط دارد. به اختصار به چند مورد از محاسن یوگا اشاره می کنیم:
1-    انعطاف پذیری بدن از مهم ترین فوایدی است که این فعالیت ورزشی نصیبتان می کند. 
2-    یوگا عضلات را تقویت می کند و در کنار آن موجب قوی شدن تمام بافت های نرم بدن مانند رباط ها، تاندون ها وبافت های اطراف ماهیچه می شود.
3-    به مرور زمان با انجام حرکات یوگا آگاهی شما نسبت به بدنتان بالاتر میرود و بدن قدرتمندتری خواهید داشت و در طی زمان حالت های اشتباه بدنتان مانند قوز کردن یا اشتباه نشستن را اصلاح می کنید.
4-    استمرار در انجام حرکات یوگا تاثیر بسزایی بر روابط اجتماعی و خلقیات فرد دارد و به مرور شما را به فردی خوشحال تر تبدیل می کند از دلایل مهم این موضوع افزایش سطح اکسیژن به بدن است. 
5-    به دلیل تنفس عمیق در تمرینات یوگا ظرفیت و توانایی ریه افزایش می یابد و موجب ریلکیشن و تمدد اعصاب می شود و در درمان افسردگی هم به شدت تاثیر گذار است.
6-    یوگا باعث توقف صدای ذهن می شود و حتی باعث می شود به مرور بر ذهن خود تسلط پیدا کنید.
7-    کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب از دیگر محاسن این ورزش است که گاهی در کنار درمان های دارویی بسیار مفید و موثر است.
8-    در بسیاری از موارد یوگا راه حل درمان مشکلات بی خوابی یا بد خوابی است که به شدت از طرف متخصصان پیشنهاد می شود.
9-    یوگا می تواند بر درمان ناراحتی های ستون فقرات، مشکلات سایر مفاصل و کمر درد تاثیر بگذارد و باعث شود از درد رهایی یابید.     
یوگا برای چه افرادی مناسب است؟ 
ورزش یوگا که شامل نفس های عمیق و مدیتیشن است، می تواند بسیاری از مشکلات عده زیادی را حل یا حتی کمتر کند. بر اساس تحقیقات کارشناسان و متخصصان یوگا، می توان ادعا کرد این فعالیت ورزشی موثر برای همه امکان پذیر و ممکن است و این افراد حتی شامل ورزشکاران حرفه ای در سایر رشته ها هم هست. نکته جالب توجهی که شاید بسیاری از افراد از آن آگاه نباشند این است که یوگا می تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر زنان باردار داشته باشد. 
یوگا برای زنان باردار
همانطور که پیشتر به کرات ذکر شد یوگا راهی است برای درمان بسیاری از بیماری ها، تسکین بسیاری از دردها و رسیدن به آرامش. یوگای دوران بارداری مجموعه ای از روش های صحیح تنفس، تفکر و حرکات بدنی با تمرکز خاص، برای تسکین دردهای بارداری و حتی ارتباط با بدن خود برای آماده شدن در روز زایمان است.
زمانی که شروع به انجام یوگا می کنید، متوجه خواهید شد که سطح انرژی و آگاهی از بدن تان افزایش یافته است. یوگا در این دوران کمک می کند تا زنان باردار درد و ورم کمتری داشته باشند و بتوانند کارهای روزانه خود را به راحتی و با تمرکز بیشتری انجام دهند. همچنین یوگا در دوران بارداری به مادران کمک می کند تا پس از زایمان سریع تر بهبود یابند و زودتر وزن کم کنند.


ریسمون-مقاله-یوگا-2.jpg
یوگا در طبیعت
با تمام تاثیرات مثبتی که با انجام حرکات یوگا بر بدن ایجاد می شود بدون شک انجام این حرکات آرامش بخش به شدت از محیط خود تاثیر می پذیرد. یوگا در دل طبیعت همواره از مواردی است که تاثیر این ورزش بر روح و جسم را چند برابر می کند.
قرار گرفتن در دل طبیعت و در زیر پهنه آسمان آبی، لمس مستقیم نور آفتاب، شنیدن صدای روح نواز آب و آواز پرندگان و بسیاری از جذابیت های دیگر، و انجام حرکت های یوگا در این شرایط بی شک هیجان انگیز و به شدت آرامش بخش است و تجربه ای بی نظیر است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. برای داشتن این تجربه با تور یوگای ریسمون همراه شوید.


ریسمون-مقاله-یوگا-3.jpg
کلام آخر
چینی ها معتقدند سلامتی تركیبی از سلامت روح، ذهن و جسم است و سلامت كامل با تعادل این سه سیستم امكان پذیر است . آنان معتقدند تعادل بسیار حیاتی و مهم است و هر عضوی با اعضا مرتبط دیگر باید در حال تعادل باشد تا انرژی مثبت در همه بدن ایجاد شود و سلامت كامل برقرار شود .
ریسمون قصد دارد شما را بیشتر با انجام فعالیت هایی که برای بدنتان مفید است آشنا کند و یوگای همراه با آرامش و در دل طبیعت از همان دسته فعالیت ها است. ورزشی که شاید جای خالی آن را بارها در زندگی خود احساس کرده اید. در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر بدانید.


0 دیدگاه

05 مرداد 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما