با ریسمون از کوبا یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری دنیا بیشتر بدانیم

کوبا از مهم ترین مقاصد گردشگری دنیا

سفری کوتاه به میان کارائیب
کوبا از جمله کشورهایی است که طرفداران خاص خود را دارد. کشوری با زیبایی های فراوان و هزاران داستان پنهان و عیان. کشوری با چهره های شناخته شده جهانی که به نماد کشور خود تبدیل شده اند. با شنیدن نام کوبا، نام فیدل کاسترو، چه گوارا، سیگار برگ، ماشین های کلاسیک، طبیعت زیبا و شکر به ذهن هر شخصی خطور می کند. با ما همراه شوید، ریسمون قصد دارد با شما سفری کوتاه به کوبا داشته باشد تا بیشتر با این کشور آشنا شوید.
موقعیت جغرافیایی کوبا
در سال 1492 کریستف کلمب کاشف آمریکا جزیره ای را کشف کرد که اکنون آن را کوبا می نامند. در آن زمان این جزیره تحت حاکمیت کشور اسپانیا قرار گرفت. این جزیره در آمریکای جنوبی و در میان اقیانوس آتلانتیک شمالی و دریای کارائیب واقع شده است. کوبا در 145 کیلومتری ایالت متحده و ایالت فلوریدای آمریکا قرار دارد. مرز زمینی این کشور تنها با پایگاه دریایی ایالت متحده است که "خلیج گوانتنامو" نام دارد. کشورهای جامائیکا، هائیتی و باهاما با این کشور مرز آبی دارند.
مساحت کوبا 110 هزار کیلومتر مربع می باشد و پایتخت این کشور شهر هاوانا که به آن لاهابانا نیز می گویند می باشد. این کشور در حدود 13 میلیون نفر جمعیت دارد.  
آب و هوای کوبا
جزیره ای بودن کوبا موجب می شود آب و هوایی با مشخصات خاص داشته باشد. به طور کلی کوبا آب و هوایی نیمه گرمسیری دارد و بادهایی دارد که گاهی شدید هستند و گه گاه هم رطوبت و گرمای هوای را کاهش می دهند. به طور کلی وجود رطوبت در کشوری جزیره ای امری طبیعی است.
در کوبا میان آب و هوای روز و شب تفاوت چندانی وجود ندارد و تقریبا می توان گفت تنها چند درجه تفاوت دارند. از این رو باید گفت میانگین درجه حرات در کنار دریا در فصل های مختلف سال در حدود 25 درجه سانتیگراد است. حتی در زمستان درجه حرارت در حدود 20 درجه سانتیگراد است.
طوفان ها و تغییرات جوی در این جزیره کم نیست اما آب و هوای هاوانا که مقصد گردشگری بیشتر ایرانی ها است در نیمه دوم سال بسیار ایده آل است. بیشتر گردشگران در ماههای آگوست (مرداد و شهریور) تا اکتبر (مهر و آبان) از سفر به کوبا اجتناب می کنند. بهترین زمان برای سفر به کشور کوبا ماه های دسامبر (آدر و دی) تا ماه می (اردیبهشت و خرداد) است. 
فرهنگ مردم کوبا
کوبا از سال های گذشته یکی از مهمترین کشورهای توریستی دنیا بوده است. در سال 1959 با وقوع انقلاب کمونیستی در این کشور و روی کار آمدن  گرایش های سوسیالیستی، رابطه سیاسی و فرهنگی این کشور با دیگر کشورهای دنیا به ویژه ایالت متحده که بیشترین تعداد گردشگران را به این کشور می فرستاد قطع شد، اما طی تمام این سال ها کوبایی ها سنت دیرینه مهمان نوازی خود را به خوبی حفظ کردند.   
کشور کوبا از تنوع فرهنگی بالایی برخوردار است. در این کشور زبان اغلب مردم اسپانیایی است اما تعداد زیادی از کوبایی ها به زبان انگلیسی تسلط دارند. واحد پول کوبا پزو است اما واحد پول دیگری به نام اختصاری CUC نیز وجود دارد که جهت ارائه به گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.
جالب است که بدانید کوبا از نظر آموزشی و پزشکی از کشورهای پیشرو در دنیا است. 99/8 درصد از مردم بالای 15 سال این کشور با سواد هستند و این رقم خود در سطح فرهنگ مردم این کشور بی تاثیر نبوده است. در کوبا سطح مدارس و دانشگاه ها اصلا پایین نیست و از سطح نسبتا بالایی برخوردار است.
5مقصد گردشگری کوبا


ریسمون-مقاله-کوبا-2.jpg

هاوانای قدیمی
هاوانا از مهم ترین و توریستی ترین شهر های کشور کوبا است، شهری که سال ها قبل از بنادر مهم نیروی دریایی اسپانیا بوده. هاوانای قدیمی، قسمتی از این شهر زیبا و پر طرفدار است، محله ای تاریخی، که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این محله دارای بافتی قدیمی و منحصر به فرد است که قدمت آن به قرن 16 میلادی باز می گردد. در واقع، شواهد تاریخی موجود در شهر، نشان از قدمت دیرینه و فرهنگ غنی آن دارد.
دیوارهای دفاعی شهر هنوز هم در خیابان های باریک استوار هستند. در گذشته، این دیوارها برای جلوگیری از حملات دزدان دریایی ساخته شده اند. هر فردی ساعت ها می تواند در خیابان ها و کوچه های سنگ فرش شده و در میان ساختمان های زیبا، نئوکلاسیک و باروک این منطقه قدم بزند و در رویای خود به سال های پیش سفر کند. یادتان باشد در بازدید از هاوانای قدیمی رستوران افسانه ای و قلعه نیروی سلطنتی را از قلم نندازید. میدان کلیسای جامع نیز از مهم ترین میادین هاوانا است که در خیابان های اطراف آن بازار و کافه های متعددی وجود دارد.
 ریسمون-مقاله-کوبا-5.jpg

بلوار ساحلی مالکون
بلوار ساحلی مالکون که در شهر هاوانا واقع شده است از دیگر مقاصد مهم گردشگری در این شهر است. این بلوار زیبا که هنگام غروب آفتاب بسیار تماشایی می شود، از فاصله 7 کیلومتری هاوانای قدیمی آغاز می شود و تا منطقه ودادا و پلازا ادامه دارد. بسیاری از ایرانیانی که به هاوانا سفر کرده اند از این بلوار ساحلی عبور کرده اند.  بلواری که در حاشیه آن مجموعه‌ای رنگارنگ از بناهای قرن بیستم میلادی در ترکیبی از سبک‌های مختلف معماری، وجود دارد.
اگر در سفر به کوبا می خواهید با مردم هاوانا تعامل بیشتری داشته باشید و از نزدیک با آن ها آشنا شوید، بدون شک این بلوار می تواند مقصد خوبی برای شما باشد چرا که خانواده ها و زوج های جوان بسیاری در اطراف آن مشغول استراحت یا پیاده روی هستند.
 


ریسمون-مقاله-کوبا-3.jpg

کایو کوکو
یکی دیگر از مقاصد ساحلی در کشور کوبا و همچنین دورافتاده و خلوت ترین آن ها، کایو کوکو است. اگر کتاب های پیرمرد و دریا و جزایر در طوفان ارنست همینگوی را خوانده باشید باید به شما بگوییم که دریای نامبرده در این داستان ها همین سواحل کایو کوکو است. سواحلی که با آفتاب پوشیده شده اند، زیباترین منظره ای است که می توانید ببینید.
 


ریسمون-مقاله-کوبا-4.jpg

شهر وردرو
از جاذبه های کوبا می توان به سواحل وردرو اشاره کرد که از بهترین سواحل کل کارائیب به شمار می روند. این ساحل از شبه جزیره ی هیکاکوس، که درست در بخش شمالی قرار گرفته شروع می شود و به بخش های اصلی کشور می رسد. شما می توانید در سواحلی با ماسه های سفید این جاذبه، خاطراتی به یادماندنی برای خود ثبت کنید. پارک طبیعی پونتا هیکاکوس، دو غار آمبروسیو و موسولمانس، از جاذبه های طبیعی وردرو هستند.
 


ریسمون-مقاله-کوبا-1.jpg

ترینیداد
شهر ترینیداد از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است، این شهر مملو از ساختمان های قدیمی و زیبا است که مربوط به قرن 17 و 19 میلادی می شود. شهرت این شهر به تجارت شکر برمی گردد. ترینیدا از جذابیت های مهم کوبا محسوب می شود جایی که می توانید خود را در پلازا مایور غرق کنید و یا به کلیسا هولی ترینیتی رفته و یا از موزه معماری استعماری دیدن کنید.


کوبا در سال های اخیر تحرکات بسیاری برای جذب گردشگر انجام داده است و هر ساله ایرانیان زیادی به این کشور زیبا سفر می کنند برای اطلاع از تورهای مسافرتی کوبا با ریسمون در ارتباط باشید.


0 دیدگاه

05 مرداد 1398

الهام نوری

درباره نویسنده
طبیعت گرد، نویسنده در حوزه جهانگردی

دیدگاه شما