با ریسمون از مزایای تورهای طبیعت گردی و بودن در طبیعت بیشتر بدانیم

مزایای تورهای طبیعت گردی و بودن در طبیعت

تور طبیعت گردی فرصتی برای تجدید قوا

تور طبیعت گردی یکی از انواع تورهای گردشگری است که امروزه طرفداران زیادی دارد. بسیاری از افراد، جهت دور شدن از فضای شلوغ و ترافیک سنگین شهرها و همچنین خستگی¬های روتین زندگی ترجیح می‌دهند از طریق یک تور طبیعت گردی به دامان طبیعت پناه ‌برند و با تجربه‌ی ناشناخته‌ها و آشنایی با جنبه‌های بکر، دست نخورده و شناخته نشده‌ی طبیعت، انرژی خود را باز یابند. 
واضح است که طبیعت یکی از پایه‌های گردشگری است و  تور طبیعت گردی می‌تواند نقش مهمی در حمایت از طبیعت و حیات وحش داشته باشد.  
هنگامی که برای اولین بار می‌خواهید طبیعت گردی را تجربه کنید ممکن است نسبت به جایی که باید بروید احساس عدم اطمینان کنید و ندانید چگونه باید عمل کنید در چنین مواقعی یک تور طبیعت گردی می-تواند به شما احساسی از اطمینان، امنیت و آرامش دهد و از دغدغه‌هایتان کم کند. 
اگر علاقه دارید از  فضای خارج از منزل لذت ببرید و با افراد جدید آشنا شوید، می توانید در تور طبیعت گردی ریسمون ثبت نام و از راهنمایی‌ها و امکانات تور استفاده  و از سفر خود لذت ببرید.
تور طبیعت گردی مزایایی دارد که می‌تواند یک طبیعت گردی ساده را به سفری هیجان انگیز تبدیل کند و به افراد، فرصت تجربه‌ی مسائل جدید را بدهد تجربه‌هایی که  علی رغم وقوع مسائل پیشبینی نشده و  بعضاً خارج از کنترل، ارزش امتحان کردن را دارند. 
 

ریسمون-مقاله-طبیعتگردی-2.jpg

تور طبیعت گردی چه مزایایی دارد؟
بهبود عملکرد مغز 

وقتی با انتخاب یک تور طبیعت گردی مدتی را در طبیعت سپری میکنیم عملکرد ذهنی ما بهبود مییابد و به ما کمک می‌کند بهتر تمرکز کنیم. مقاله ‌ای تحقیقاتی نشان می‌دهد بیمارانی که در  بیمارستان هستند و می‌توانند درختان را از پنجره ببینند سریع‌تر از افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند و از لذت دیدن مناظر طبیعی محروم هستند، بهبود می‌یابند بنابراین حتی چنین دید کوتاه مدتی می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد .
شهر‌نشین‌ها که به طور مداوم تحت تأثیر نویز‌های تصویری و شنیداری قرار دارند به مرور قدرت تمرکز شان کمتر شده و مستعد ابتلا به حالت‌های تحریک پذیر و رفتار تکانشی هستند. استفن کاپلان، روانشناس دانشگاه میشیگان، بیان کرد که قرار گرفتن در طبیعت می‌تواند روی عملکرد مغز اثر ترمیم کننده داشته باشد. او مشاهده کرد که کودکان دارای اختلال کم توجهی، هنگامی که در طبیعت هستند و توسط درختان و حیوانات احاطه شده‌اند دارای مشکلات رفتاری کمتری هستند و  تمرکز بیشتری بر روی کارها و وظایف خود دارند و حتی به هنگام  نگاه کردن به تصویری از یک محیط طبیعی می‌توان این تغییر رفتار، افزایش توجه و همچنین بهبود حافظه را در آن‌ها مشاهده کرد. بسیاری با این هدف اقدام به عضو شدن در  تور طبیعت گردی می‌کنند و از این فرصت برای بهبود عمکرد مغز و افزایش قدرت تمرکز استفاده می‌کنند.

 

ریسمون-مقاله-طبیعتگردی-3.jpgکاهش استرس 
مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به نوعی از تماس با طبیعت محروم هستند نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض خطر افسردگی و اضطراب هستند، سطح استرس این افراد پس از قرار گرفتن در طبیعت و مشاهده‌ی فضای سبز در عرض چند دقیقه کاهش می‌یابد. هنگامی که با خانواده یا  تور طبیعت گردی برای تعطیلات به دامان طبیعت می‌روید می‌توانید به طور فعال‌تری با یکدیگر ارتباط برقرار نمایید چرا که قرار گرفتن در معرض طبیعت می‌تواند عصب‌های فرسوده را تسکین دهد و به افراد کمک کند تا آرام شوند (البته به شرط اینکه لوازم الکترونیک مانند موبایل و… موجب حواس پرتی نشوند). همچنین وجود اهداف مشابه بین افراد یک تور طبیعت گردی می‌تواند روحیه‌ی همدلی را در افراد زنده کند و از استرس بکاهد. 
خود شناسی
این مطلب  ممکن است کلیشه‌ای به نظر برسد، اما درست است. سفر به ما نکاتی در مورد شخصیتمان می‌آموزد و ما را با نقاط قوت، نقاط ضعف، آنچه دوست داریم و دوست نداریم و با خودمان مواجه می‌کند. 
به ویژه یک تور طبیعت گردی به ما فرصت بیشتری برای تعامل با دیگران  و شناخت خود  می‌دهد به عنوان  مثال ممکن است طی یک سفر متوجه شویم درون‌گرا، عصبی یا زودرنج هستیم در حالی که قبل از آن به این مسئله پی نبرده بودیم. 
 

ریسمون-مقاله-طبیعتگردی-1.jpg

 سلامت جسم 
بسیاری از جوامع به منظور غلبه بر مشکلات جسمی و بیماری‌های مختلف  به تور طبیعت گردی روی میآورند. همانطور که می‌دانید یکی از این معضلات که اغلب مردم با آن رو به رو هستند، چاقی است. چاقی خود سبب بیماری‌های دیگری نظیر دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، آسم، کبد چرب، کمبود ویتامینD، پوکی استخوان و افسردگی می‌شود. کم تحرکی و چاقی با هم ارتباط مستقیم دارند و هرچه وقت کمتری در خارج از خانه سپری کنیم، بیشتر مستعد چاقی هستیم. کشورهایی چون آمریکا  با هدف جلوگیری از زندگی ماشینی سعی در تشویق مردم به استفاده از تور طبیعت گردی و رفتن به دامان طبیعت جهت آشنایی با مزارع، رودخانه‌ها، جنگلدرها، پارک‌های ملی، ماهیگیری و سواحل دارند زیرا معتقدند این مکان‌ها شرایطی فراهم می‌کنند تا مردم سالم و فعال بمانند. 
هنگامی که با یک تور طبیعت گردی یا به تنهایی به درون طبیعت می‌روید صرف نظر از اینکه سفر پر ماجرا یا ساده‌ای دارید همچنان که از دیدن مناظر لذت می‌برید؛ از مکانی به مکان دیگر قدم می‌زنید، پیاده‌روی می‌کنید حتی می‌توانید در یک رودخانه شنا کنید یا به  ساحل بروید و امیدوار باشید بیش از هر زمان دیگری فعال هستید. 
 
اجتماعی شدن و ایجاد روابط دوستانه 
اگر چه بعضی از مردم از طبیعت به عنوان فرصتی برای تنهایی و خلوت با خود استفاده می‌کنند،  اما طبیعت نیز فرصتی عالی برای دیدار با افراد جدید ارائه می‌دهد. فرصت‌های زیادی برای پیوند با دیگران از طریق تور طبیعت گردی وجود دارد و شما را قادر می‌سازند با  دیگران دیدار کنید و مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود بخشید. علاوه بر آن در یک تور طبیعت گردی شما می‌توانید هنگامی که پیاده‌روی یا دوچرخه سواری می‌کنید، مسیرها و نکات جدیدی را بیابید. البته بسیاری از ورزش‌های دیگر مانند قایقرانی، غواصی، کوهنوردی و اسب سواری نیز وجود دارند که ما را قادر می سازند تا به گونه‌ای مناسب با دیگران ارتباط برقرار نماییم و از مزایای تور طبیعت گردی در یافتن دوستان جدید نیز استفاده کنیم. 
علاوه بر مزایای گفته شده  تور طبیعت گردی می‌تواند فرصت مناسبی برای تقویت اعتماد به نفس، عزت نفس و رشد شخصیتی فرد  فراهم آورد.


0 دیدگاه

07 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما