بازدید از کلیساهای ایران با تور تاریخی ریسمون

کلیساهای ایران

کلیسا

واژه کلیسا اجتماع و گردهمایی افرادی گفته می شود که از نظر اعتقادی دارای مذهب مشترکی هستند، اما در اصطلاح به محل عبادت مسیحیان کلیسا گفته می شود. در کشور ایران نیز از گذشته افراد با مذهب های مسیحی، زرتشتی و مسلمانان در کنار هم زندگی می کردند به همین دلیل کلیساهای متعددی در ایران وجود دارد. درادامه با ریسمون  به شرح کلیساهای ایران می پردازیم.
 

کلیسای ننه مریم یا کلیسای مریم مقدس
این بنا جز قدیمی و بزرگترین کلیساهای ایران است که در شهر ارومیه قرار دارد که در ابتدا جز معابد معروف زرتشتیان بوده است. در زمان تولد حضرت مسیح موبدان این معبد، ستاره ای درخشان را در حال حرکت به سمت شرق دیدند که بعنوان نشانه ای از تولد حضرت مسیح وعده داده شده بود. از آن به بعد موبدان آتشکده را به کلیسا تبدیل کردند. نخستین بار توسط شاهزاده ای چینی در سال 642 مورد مرمت قرار گرفت. بنای کنونی آن به ویژه گنبدها، طاق و پایه های آن طبق نظر باستان شناسان به دوره ساسانی بر می گردد و معماری آن تلفیقی از معماری ساسانی و پارتی است. این بنا جایگاهی برای اعتراف یا وعظ کشیش ندارد و فاقد تزئینات ویژه و گچبری و نقاشی است.. در چپ و راست راهروی ورودی کلیسا سنگ قبر مربوط به اجساد روحانیون مسیحی قرار دارد. در سمت راست محراب دالان تنگی قرار دارد که در دیوار راست این اتاق اجاق دیواری برای پخت نان مقدس تعبیه شده است. در کنار تنور حوضچه ای سنگی در داخل دیوار برای غسل تعمید کودکان وجود دارد. 

  
مقاله-ریسمون-کلیسا.jpg
تصویری از نما داخل کلیسا – ننه مریم
 

قره کلیسا یا تادئوس مقدس
این کلیسا در دامنه کوه در چالدران در استان آذربایجان غربی قرار دارد و با برج و بارو محصور گشته و به کلیسای اچمادزین شباهت دارد. محل دفن تادئوس مقدس از حواریون مسیح می باشد. تادئوس و بارتلمئوس قدیس از شمال بین النهرین برای رساندن پیام حضرت مسیح وارد این منطقه شدند که تادئوس بدلیل بشارت مسیح به قتل رسید و در همین مکان دفن شد. بعنوان اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته شده است. کم نظیر ترین حجم پردازی و پرداخت های هنرهای تجسمی را می توانید در این مکان ببینید. وجود برج ها و دیوارها اطراف این بنا نشان می دهد که حکم قلعه داشت. دارای دو حیاط شرقی و غربی و 47 اتاق است که به راهبان و محققان و نگهبانان تعلق داشت. در زیر اتاق ها نیز فضاهای کوچکی مانند آسیاب، عصار خانه و دخمه ای برای نگهداری غذا وجود دارد. برخلاف سایر کلیساهای ارمنیان که مربعی هستند این کلیسا مستطیل است. قسمت شرق آن از سنگ سیاه ساخته شده است. سقف محراب آن نیز با سنگ مرمر سیاه و سفید تزیین شده است. در محوطه داخلی آن روی دیوارها محلی برای روشن کردن شمع وجود دارد. برای دیدن این کلیسای زیبا با تورهای داخلی ریسمون همراه شوید.

 


مقاله-ریسمون-کلیسا-1.jpg
تصویر مریم مقدس در قره کلیسا
 

کلیسای سنت استپانوس مقدس
این بنا  بعد قره کلیسا بعنوان دومین کلیسای مهم ارمنی های ایران می باشد. کلیه محوطه بنا در قلب کوه و در طبیعت سرسبز جلفا در آذربایجان شرقی قرار دارد. اسم آن برگرفته از اسم سنت استپانوس اولین شهید راه مسیحیت است که در اورشلیم توسط یهودیان سنگسار شد. عداه ای تاریخچه بنا را مربوط به اوائل مسیحیت و عده ای آن را مربوط به دوره صفوی می دانند. اما معماری بنا و تزییات مفصل آن نشان می دهد در قرن چهارم تا ششم هجری است و معماری آن تلفیقی از معماری اورارتو، اشکانی و رومی است. بنا توسط حصار سنگی احاطه شده و بارویی است بلند با هفت برج نگهبانی با پنج پشت استوانه ای سنگی است. در روی دیوار خارجی کلیسا نقش برجسته های زیبایی چون سنگسار شدن استپانوس مقدس و مصلوب شدن مسیح قرار دارد. بنا از سه قسمت اصلی نمازخانه، اجاق دانیال و برج ناقوس درست شده است. 
 

کلیسای زور زور 
این کلیسا در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی در دهانه دره ای که رودخانه زنگی مار از آن جاری است بنا شده است. در سال 1342-1325 میلادی بنا شد و توسط اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس اداره می شد. دارای بنای صلیبی با نمای ساده است که با سنگ های تراشیده در حجم های مختلف ساخته شده است. فقط نورگیرها و پنجره ها با ستون هایی که به قوس جناغی ختم می شود تزیین شده اند. 
 


مقاله-ریسمون-کلیسا-2.jpg
نمای خارجی کلیسا در ماکو
 

کلیسای وانک
این کلیسا در محله جلفای استان اصفهان قرار دارد. در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است. تمام طاقه نماها، گنبد و دیوارهای آن با رنگ روغن نقاشی شده است. بیشتر تصاویر مربوط به بدو تولد تا عروج حضرت مسیح است. بخشی از دیوارهای بنا مزین به تصاوری از روز رستاخیز، داوری روز رستاخیز، بهشت و جهنم می باشد. از نظر طلاکاری و تذهیب نیز در بیان سایر کلیساهای ارمنی های منحصر به فرد است. بنا دارای یک گنبد کوچک و یک گنبد بزرگ است. گنبد کلیساهای ارمنی مخروطی است اما گنبد کلیسای وانک شبیه مساجد ایرانی عصر صفوی ساخته شده است. 

 


مقاله-ریسمون-کلیسا-3.jpg
نقاشی بر دیوار کلیسا- کلیسای وانک
 

کلیسای سرکیس مقدس یا سارکیس مقدس
این کلیسا در خیابان کریمخان تهران قرار دارد. خیر ارمنی به نام مارکار سرکیسیان به هزینه شخصی ساختمان آن را بنا کرد که دارای محراب نیم دایره است که بر اساس سنت کلیساهای ارمنیان در سمت شرقی ساخته شده است. دیوارهای محراب با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقاشی شده است. کلیسا دارای دو ناقوس خانه است. ورودی اصلی آن دارای سر دری با سبک معماری کلیساهای سده چهارم و پنجم میلادی کشور ارمنستان است. 
 

تور تاریخی ریسمون
 تور تاریخی ریسمون این امکان را برای علاقمندان به تاریخچه مذهبی و معماری ایران و سراسر دنیا فراهم می کند تا از نزدیک کلیساهای ایران را مشاهده کنند و از دیدن لذت ببرند. کلیساهای ایران بدلیل داشتن سبک معماری، نقاشی و تزئینات  متنوع  می تواند اطلاعات زیادی را برای علاقمندان به تاریخ فراهم می کند. برای شرکت در تور تاریخی ریسمون  در هر ساعت شبانه روز می توانید با ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را برا شرکت در تور کسب کنید. 
 


0 دیدگاه

17 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما