انقلاب سوسیالیستی کوبا چگونه پیروز شد؟

انقلاب فیدل کاسترو در کوبا

جرقه شروع انقلاب کوبا از تاریخ 26 جولای بود که در این جنبش به رهبری فیدل کاسترو منجر به سرنگونی فلوخنسی باتیستا فرد طراز اول کوبا و دیکتاتور آن در سال 1959 میلادی شد. سازمانی که توسط فیدل کاسترو هدایت می شد اصلی ترین نقش را در این انقلاب بر علیه باتیستا ایفا می کرد. در این انقلاب هر دو جبهه شهری و روستایی شرکت داشتند و پا به پای هم به مبارزه می پرداختند. در ادامه با ریسمون همراه شوید تا راجع به این انقلاب تاریخی بیشتر بخوانیم.

تاریخچه انقلاب کوبا 
علت نام گذاری جنبش 26 جولای به دلیل واقعه ای در تاریخ 26 جولای سال 1953 میلادی بود که در آن حادثه به فرماندهی فیدل کاسترو به پادگان مونکادا حمله ای صورت گرفت، هدف این حمله سرنگونی فلوخنسیو باتیستا رهبر وقت کوبا بود. اگرچه درنهایت این حمله به پادگان نظامی ناکام باقی ماند ولی همین حادثه جرقه ای شد برای آغاز جنبش 26 جولای که درنهایت به انقلاب کوبا منجر شد. در این جنبش که در سال 1955 به وقوع پیوست، فیدل کاسترو و برادرش رائول به همراهی 80 تبعید دیگر مانند چگوارا و کامیلو سین فوئگوس در کشور مکزیک سازمان دهی های مجددی را پیدا کردند و مقدمات این انقلاب را فراهم نمودند.
 

بررسی واقعه انقلاب کوبا
هنگامی که این 82 مرد تبعیدی در سال 1955 سازماندهی این انقلاب را انجام دادند، هر کدام از آن ها با توجه به وظیفه خود به برنامه ریزی های گسترده و مبارزات علیه دیکتاتور کوبا پرداختند. در اواخر 1956 این 82 نفر با یافتن یک قایق تفریحی بندر توکسپان ایالت وراکروز مکزیک را ترک نمودند و در تاریخ 2 دسامبر 1956 بار دیگر به خاک کوبا وارد شدند.
 متاسفانه ورود این افراد تبعیدی در زمان مناسبی برنامه ریزی نشده بود و این افراد در ابتدای روز به ساحل کوبا رسیدند. در این موعد نیروی هوایی کوبا از ورود این افراد مطلع شده بود و با حمله هوایی حادثه دلخراشی را رقم زد. در این حمله بیشتر افراد این گروه جان خود را از دست دادند. بعد این حمله سخت تعداد کمی از افراد گروه باقی مانده بودند که به دو گروه نیز تقسیم شده بودند. به دلیل ناگهانی بودن این اتفاق بیشتر آن ها دچار شوک شده بودند و مجبور به رها کردن آذوقه ها و مهمات در ساحل شده بودند. بعد از چند روز در نهایت 16 نفر از گروه سابق در کوه های سیرا مائسترا گرد هم جمع شدند تا مسیر خود را در این راه ادامه بدهند. در همین مناطق کوهستانی بار دیگر ارتش کوبا از وجود این افراد اطلاع یافت و حمله دیگر به آن ها ترتیب داد. 
در طی این حمله دوم چگوارا از قسمت گردن و قفسه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت ولی آسیبی جدی ندید. چگوارا در واقع خود پزشک بود و در طی این حملات با وجود جراحت های خود به مداوای سایر افراد نیز می پرداخت. درنتیجه این مبارزات پی در پی که شروع آن با نبرد سیرا مائسترا بود، انقلاب کوبا بعد از اتفاقات بسیار و مبارزه انقلابیون دو سال بعد و در ماه ژانویه 1959 به پیروزی رسید و دیکتاتور کوبا  فلوخنسیو باتیستا از مسند قدرت برکنار شد.
 


مقاله-ریسمون-انقلاب-کوبا-1.jpg

معرفی کشور کوبا
امروزه بیشتر افراد کشور کوبا را به دلیل چهره های مشهور و تاثیر گذار این کشور و شخصیت های سیاسی آن می شناسند. بله منظور ما هم فیدل کاسترو رهبر فقید انقلاب کوبا و مبارز انقلابی آن ارنستو چگوآرا می باشد. 
درست است که این دو شخصیت تاثیر مهمی بر تمام کشور های آمریکای جنوبی داشتند ولی کشور کوبا از جذابیت های بیشتری نیز برخوردار می باشد. این کشور مجمع الجزایری در دریای کاراییب می باشد که پایتخت آن نیز شهر هاوانا می باشد. این کشور به دلیل جذابیت های طبیعی و دل ربای خود امروزه به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای مردم دنیا تبدیل شده است.
 

موقعیت جغرافیایی کوبا
این کشور مجمع الجزایری است که در میان دریای کاراییب و آتلانتیک شمالی قرار گرفته است. مساحت این کشور در حدود 110,861 کیلومتر مربع می باشد. پایتخت این کشور هاوانا می باشد که در گویش محلی به آن لاهابانا می گویند، این شهر طبق آخرین آمار دارای جمعیتی معادل 13 میلیون نفر می باشد.
به صورت کلی کشور کوبا به دلیل ساحلی بودن دارای آب و هوای نیمه گرمسیری بوده و رطوبت بالایی دارد. بعضی اوقات به دلیل وقوع طوفان های دریایی باد های شدیدی نیز رخ می دهد که قابلیت کاهش گرما و رطوبت آب و هوا را دارا می باشد.
به دلیل آب و هوای نیمه گرمسیری این کشور بیشتر مسافران و توریست ها مایل به انتخاب تور کوبا در ماه های خنک سال مانند اردیبهشت و خرداد می باشند. در بقیه زمان ها از ماه های مرداد تا آبان هوا به شدت گرم و شرجی بوده و احتمال طوفان های شدید نیز بالا می باشد.
 


مقاله-ریسمون-انقلاب-کوبا-2.jpg

جاذبه های گردشگری کشور کوبا
کشور کوبا جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است. شهر های مشهور کوبا شامل: وارادرو، سیفوئگوس،هاوانا و سانتا کلارا می باشد. هر کدام از این شهر ها با داشتن نقاط دیدنی جذاب مقصد مهمی برای تور کوبا به شمار می روند. در ادامه به چند مورد از معروف ترین مکان های دیدنی کشور کوبا اشاره ای کوتاه می کنیم.
هاوانا قدیم یکی از محله های مشهور در دل پایتخت می باشد که این مکان به دلیل معماری جذاب و قدیمی ساختمان ها که تاثیر گرفته از معماری اسپانیایی است و همچنین ماشین های قدیمی و رنگارنگ آن به ثبت جهانی در میراث یونسکو رسیده است و سالانه میزبان جمعیت زیادی از سراسر دنیا می باشد.
شهر وارادرو که یکی از شهر های جذاب و دیدنی برای تور کوبا می باشد، در این شهر به دلیل وجود سواحل ماسه ای با رنگ سپید زیبای خود، درختان نخل بلند و زیبای آن و هتل ها و ویلا های ساحلی جذاب خود به مکانی بسیار دلپذیر برای استراحت و ریلکسیشن تبدیل شده است. 
 

معرفی تور کوبا
آژانس گردشگری ریسمون با داشتن تجربه ای بسیار در زمینه تور های داخلی و خارجی اقدام به برگزاری تور کوبا با قیمت های مناسب برای گردشگران و مشتاقان به جهان گردی نموده است. تور کوبا ریسمون مقصدی جذاب برای استراحت و گردش و همچنین بازدید بنا های تاریخی می باشد. تور کوبا مجموعه ای کامل از زیبایی های طبیعی و تاریخی را به شما ارایه می دهد.
 


0 دیدگاه

27 مرداد 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما