آیا سامورایی ها منقرض شده اند؟

با ریسمون با فرهنگ سامورایی آشنا شویم


سامورایی ها از اعضای یک گروه نظامی در مدل  طبقاتی فئودالی در کشور ژاپن بوده اند. آن ها وقتی که یک نظام دیکتاتوری نظامی به اسم شوگونات در قرن 12 تاسیس شد بسیار معروف شدند. سامورایی ها در طی 700 سال حضور پر رنگی در سراسر ژاپن داشتند تا وقتی که با نزول نظام فئودالی و زنده شدن دوباره نظام امپریالیستی در قرن 19 از مقدار نفوذ آن ها کم  شد. در کشور ژاپن فئودالی سامورایی ها اغلب با اسم بوشی یا بوش معرفی  می شدند و اغلب به یک قوم خاص مربوط بودند و تحت نظر یک شاهزاده یا رییس خدمت می کردند. سامورایی ها طبقه ای از باهوش ها و افسران پاک بودند که حدودا ده درصد از جمعیت کشور ژاپن قرون وسطی را تشکیل میدادند. با ریسمون درباره‌ی فرهنگ سامورایی بیشتر بخوانیم.
 

مقاله-ریسمون-سامورایی.jpg
فلسفه جنگجو های سامورایی چه بود ؟
این فلسفه که تحت عنوان کد سامورایی نامیده شود به اسم بوشیدو شناخته شده بود و در زبان لاتین به ان راه جنگجو هم گفته می شد. کد اخلاقی نیاز داشت تا یک فرد در وقت جنگ و موقع صلح به اصولی مثل افتخار، از خود گذشتن و شجاع بودن مقید باشد. با توجه به این  اصول ، یک سامورایی تا وقتی که نفس بکشد به قسم خود وفادار است. او باید علم و مهارت خودش را در جنگ  بالا ببرد و در جامعه تحت  عنوان یک شخص  متخصص و با علم شناخته بشود.
              
تاریخچه سامورایی
ظهور کردن قبیله ای قوی  به نام فوجیوارا  سبب سقوط رییسان ثروتمند و مالک های قبایلی گشت  که از قدرت و سهم کمی در دستگاه قدرت ان زمان برخوردار بودند. این مالکان با همراهی جنگجویان مسلحی که از آن ها حمایت می کردند مجبور شدند تا پایتخت ان زمان را ترک کرده و بخت خود را در به دست آوردن قدرت در مکانی دیگر امتحان کنند. در اخر ثروت این ها توسط فوجیوارا غارت شده و مکان های اشغال شده بدست ان موقعیت ویژه ای پیدا کرد. در نتیجه این ها ارتباط بین حکومت مرکزی کشور ژاپن با مردم هر روز کمتر  از قبل شد و در اخر  قدرت سیاسی و مقدار نفوذ امپراتور ژاپن  و اعضای سلطنتی هم در اواسط قرن 12 از میان رفت. از سمت دیگر قبایل مهم که حکومت عظیمی  در همه ی  ژاپن داشتند به مرور قدرت را گرفته و افرادی که در سرزمین های انجا زندگی داشتند مقدار کنترل خود را افزایش  دادند. در اخر  دو دسته از قدرتمندترین  قبایل آن موقع به اسم های تایرا و میناموتو شروع به مبارزه با دولت مرکزی در ژاپن کردند. 


مقاله-ریسمون-سامورایی-1.jpg

رشد کردن و قدرت گرفتن سامورایی ها
قبیله میناموتو با  رهبر آن به اسم  یوریموتو نظر  به تاسیس یک مرکز نو برای قدرت در بیرون از کیوتو و در داخل مرکز  خود یعنی کاماکورا داشتند. پس از تاسیس این دولت به مرور به کاماکورا شوگونات معروف گردید. در حالی که شخص امپراطور به عنوان پدر مردم هم شناخته می شد ولی شوگون رییس واقعی بود و ژاپن را اداره می کرد. دولت نظامی که بدست یوریموتو تاسیس شده بود قدرت سیاسی زیادی در ژاپن داشت که با گروه سامورایی ها نیز توانست برتری اشرافیت را کسب کند. کسب  یک عنوان مهم و امتیاز زندگی کردن و موقعیت بهتر در جامعه ان روز ها سبب رشد در فرهنگ ان ها شد. 

دوران نزول سامورایی ها
نفوذ کشورهای غربی سبب شد در های ژاپن به روی مردم جهان باز شود و این کار سبب نارضایتی محافظه کاران کشور شد که بیشتر آن ها از اعضای جنگجویان سامورایی بودند. در سال ۱۸۶۸ بود که امپراتوری توکوگاوا به سقوط رسید و حکومتی با اسم میجی به وجود آمد . این کار موجب از بین رفتن فئودالیسم و ممنوع شدن حمل سلاح در سراسر ژاپن شد. اگر چه آن ها به نظام میجی کمک کردند ولی به علت اینکه در  میزان ثروت نفوذ پیدا کردند دولت ان زمان روز به روز کمتر از قبل به وفاداری آن ها اطمینان داشت. این دولت در دهه ۱۸۷۰ کارهای اعضای جنگجویان را ممنوع کرده و عوامل ناراضی گروه را سرکوب کرد. در اخر شورش سامورایی ها بدست ارتش ملی که تازه هم  تاسیس شده بود فرونشانده شد. برخی سامورایی هایی که در کنار روسای دولتی قرار داشتند خلع سلاح کرده  و مبدل به نیروی نفوذی در کشور ژاپن شدند. در اوایل قرن 20 کشور ژاپن به یک قدرت در سطح جهانی تبدیل شد و اصول بوشیدو نیز  به یک قانون و اصل اخلاقی برای سربازان ژاپنی تبدیل شد. در طی جنگ جهانی دوم سربازان کشور ژاپن همین اخلاق های سنتی و البته  شمشیرهای خود را هم  جنگ آوردند و مردن و خودکشی کردن را به شکست خوردن ترجیح میدادند.

موز‌ه‌های بسیاری در ژاپن برای نشان دادن این فرهنگ زیبا و اسطوره‌ای ساخته شده‌اند می‌توانید همراه ریسمون به دیدن این موزه‌ها برویم.


مقاله-ریسمون-سامورایی-2.jpg         
فرهنگ سامورایی ها در ژاپن امروزه
ان ها امروزه وجود خارجی ندارند. با این ترتیب، میراث فرهنگ  ان ها الان وجود دارد. فرزندان خانواده های گروههای جنگجویان امروزه وجود دارند. عمل جعل کردن اسلحه و حمل اسلحه در کشور ژاپن ممنوع است. به همین علت، انها امروز نمی توانددر ژاپن  باشند.
در سال 1868 که امپراطور میجی به امپراطوری رسید نظام سامورایی را ممنوع کرد. او پرداخت کردن دستمزد برای کلاس سامورایی را لغو کرد. او زمین ها و دارایی های انها را مصادره کرده و بعضی از ان ها شروع به کشاورزی کردند، و بعضی بوروکرات شدند. بچه های سامورایی هرگز نمی گویند که “من سامورایی هستم”. به این دلیل که جامعه ژاپن امروزه یک جامعه کاملا مسالمت آمیز است و غیر عادی است که کسی بگوید من سامورایی هستم. بچه های خانواده های ان ها نیز مشاغل معمولی دارند.
اگر میخواهید که با فرهنگ کشور ژاپن بیشتر آشنا شوید میتوانید در تور ژاپن شرکت کرده و این کشور را از نزدیک ببینیدو با ان بیشتر اشنا شوید .شما میتوانید در تور ژاپن ریسمون شرکت کنید و در مورد تاریخ غنی کشور ژاپن بیشتر از قبل اطلاعات کسب کنید.


2 دیدگاه

10 شهریور 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • MASIH. RIP
    12 ماه قبل
    دمتون گرم سایت شما خیلی خوبه توضیحات خوبی دادین
  • سامورایی
    2 ماه قبل
    حالا سامورایی ها منقرض شده اند یا نه دوست عزیز گل❤❤