آیا در کوبا تا بحال برف باریده؟

واقعاً هیچ وقت در کوبا برف نیامد؟

کمتر کودکی را می توان پیدا کرد که آرزوی بارش برف نداشته باشد و از بارش ذرات برف از آسمان، و یا بازی کردن با برف های جمع شده لذت نبرد. با این حال، این آرزو برای عموم کودکان چندان دست نیافتنی نیست و احتمالا آرزوی آن ها در طول ماه های خاصی از سال برآورده شود. ولی این امر در مورد کودکان کشور کوبا شاید متفاوت باشد. در واقع در کشور کوبا بسیار به ندرت برف می بارد. شاید حتی بهتر باشد که بگوییم در کشور کوبا هیچ وقت برف نمی بارد! این موضوع تا جایی پیش رفته که یکی از نویسندگان کوبایی کتابی را با عنوان «انتظار برای بارش برف در هاوانا: اعترافات یک کودک کوبایی» را نوشته و منتشر کرده است! به هرحال، این ادعا همواره مطرح است که تاکنون در کشور کوبا برف نباریده است. در این مقاله از بخش وبلاگ ریسمون قصد داریم تا به بررسی این ادعا بپردازیم.

مقاله-ریسمون-برف-کوبا_3.jpg

آیا در کوبا برف می بارد؟

به صورت تئوریک، امکان بارش برف در کوبا مثل هر نقطه دیگری از کره زمین وجود دارد. برای بارش برف دمای هوا باید به صورت مداوم زیر ۰ سانتی گراد باشد (کمتر از ۳۲ درجه فارنهایت). دمای ۰.۸ درجه سانتی گراد را برخی به عنوان رکورد سردترین دمای ثبت شده در کشور کوبا می دانند. ولی با این حال، رسیدن به دمای زیر ۵ درجه در این کشور بسیار نادر است، چراکه آب و هوای کوبا را به صورت کلی می توان گرمسیری دانست. شاید فقط در طول ساعات خاصی از شب و در طی روزهای بسیار کمی از سال،‌ دمای هوا در کوبا از ۵ درجه سانتی گراد نیز کمتر شود که به هرحال رسیدن به این دما نیز برای بارش برف کافی نیست!

دلیل این امر آن است که کوبا در واقع جزیره ای طویل است که مرز مشترک زیادی با دریا دارد. همین امر باعث می شود که دریا مانند یک دماسنج عمل کرده و دمای طول روز را معتدل نگاه داشته و مانع از سرد شدن ناگهانی هوا در طول شب می شود. وزش بادهای بسامان یا همان بادهای تجارتی نیز دلیل دیگری هستند که باعث می شوند کوبا آب و هوایی گرمسیری داشته باشد. در واقع بنا به تمامی این دلایل، بارش برف در کوبا بسیار نادر و تقریبا غیرممکن است. میانگین دمای هوا در طول ماه ژانویه در این کشور حدود ۲۳ درجه است و این میانگین برای ماه جولای به رقم ۲۷ درجه میرسد. برای اینکه آب و هوای کوبا را بهتر درک کنید، شاید بهتر باشد در یک تور کوبا ارائه شده توسط شرکت ریسمون شرکت کنید!


مقاله-ریسمون-برف-کوبا.jpg

آیا  تا به حال در کوبا برف باریده است؟

این سوال متداولی است که هر چند سال حتی در بسیاری از روزنامه های خود کشور کوبا نیز مطرح می شود و پاسخ آن برای بسیاری از افراد جالب و قابل توجه است. علیرغم تمام توضیحات فوق، در این بخش قصد داریم یک پاسخ ساده به این سوال بدهیم که آیا در کوبا تا بحال برف بارید؟ 

اگر پاسخ را خیلی خلاصه بخواهید، باید بگوییم که بله!

با این حال خوب است بدانید که حداقل در طی قرن فعلی و معاصر در این کشور گرمسیری برف نباریده است. بررسی سوابق هواشناسی در کشور کوبا به ما نشان می دهد که در طی سرمای وحشتناکی که در اواسط دهه ۱۸۰۰ میلادی در این منطقه حضور داشت، کشور کوبا نیز بارش برف را به خود دیده است. این روز خاص و تاریخی، ۱۲ مارس سال ۱۸۵۷ بود و بارش برف تنها در یکی از بخش های شمالی این کشور صورت گرفته بود. 

بنابراین اگر در رسانه های اجتماعی مختلف و یا وبسایت ها با عکس هایی از بارش برف در کشور کوبا مواجه شدید، به آن ها اعتماد نکنید. چراکه یا جعلی بوده و حقه های تصویری هستند، یا آنکه شاید هم دروغ اول آوریل بوده باشند!


مقاله-ریسمون-برف-کوبا_2.jpg


0 دیدگاه

18 آذر 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما