آشنایی با غذاهای محلی خوشمزه و متنوع مازندرانی (قسمت 2)

مازندران و غذاهایش

غذاهای استان مازندران از نظر طعم و رنگ زبان زد خاص و عام هستند ما در این مقاله‌ی ریسمون به معرفی ادامه‌ی مقاله غذاهای خوشمزه‌ی مازندران می‌پردازیم. 

خورشت گوجه بادمجان

همانطور که بیان کرده بودیم، مصرف بادمجان در بین مازندرانی ها محبوب است. خورشت گوجه بادمجان از ترکیب بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز، سیر، آلوبخارا و نمک و فلفل و زردچوبه تهیه می شود. اگرچه این ترکیب و ظاهر غذا بسیار ساده به نظر می رسد، اما طعم نهایی بسیار لذیذ است و شما را شگفت زده خواهد کرد. البته در پخت این خورشت می توان از تکه های مرغ و یا گوشت هم اضافه کرد که لعاب و طعم بهتری به آن می بخشند. البته در مازندران استفاده از مرغ برای پخت این خورشت محبوب تر است. آن ها معمولاً‌ از تکه های سینه مرغ استفاده می کنند.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-8.jpg

ته چین

انواع مختلف ته چین در سراسر ایران غذایی محبوب شمرده می شود. گوشت و برنج عموماً دو عنصر جدانشدنی از ته چین محسوب می شوند. نوعی خاصی از ته چین در برخی شهرهای مازندران مرسوم است که در آن از سیب زمینی، اسفناج، پیاز، آلو، گوشت و برنج استفاده می شود. به این صورت که سیب زمینی که بخش زیرین ظرف قرار می گیرد و سپس اسفناج و گوشت و ... به صورت لایه ای قرار می گیرند و در نهایت روی آن ها برنج ریخته می شود.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-9.jpg

نرگسی

نرگسی یکی از غذاهای خاص و در عین حال ساده در مازندران است. برای تهیه کردن نرگسی تنها به اسفناج تازه، پیاز، تخم مرغ و سیر احتیاج دارید. پخت آن هم وقت گیر نیست و سریعاً انجام می شود. مازندرانی ها نرگسی را معمولا بدون برنج و با نان مصرف می کنند. ولی انتخاب بین برنج و یا نان بستگی به سلیقه و ترجیح شخصی شما خواهد داشت.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-10.jpg

خورشت ناردون

ناردون یک کلمه مازندرانی است و معادل فارسی آن را می توان دانه های انار دانست. بنابراین با دانستن معنای نام این خورشت، ماهیت اصلی آن هم مشخص می شود. در مورد خورشت ناردون، باید بگوییم که یکی از خاص ترین و لذیذترین غذاهای مازندرانی است. برای پخت این خورشت از مرغ، دانه های انار ترش یا ملس، پیاز، رب انار، شکر، سیر و آلو استفاده می شود. البته نوعِ اصیل تر این غذا با استفاده از گوشت اردک تهیه می شود.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-11.jpg

اردک شکم پر

تا به اینجای مقاله احتمالا متوجه حضور گوشت اردک در بسیاری از غذاهای محلی مازندرانی شده باشید. گوشت اردک در گذشته محبوبیت و کاربرد بیشتری در غذاهای محلی مردم این استان داشت، ولی امروزه بنا به دلایل مختلف‌ (مانند دسترسی سخت تر و مسائل بهداشتی) نقش و حضور آن در غذاهای مازندرانی ها کمرنگ شده است. با این حال، اردک شکم پر یکی از غذاهای خاص مازندرانی است. این غذا در شهرهایی مثل جویبار، بابل و یا آمل محبوب تر از سایر شهرهای مازندران است. تهیه کردن اردک شکم پر ساده نیست و مستلزم سلیقه و صرف زمان زیادی است. مواد اولیه این غذا شامل پیاز، رب انار، رب گوجه، رب نارنج ،ادویه و سبزی معطر و البته اردک می شود. توجه داشته باشید که انتخاب این سبزی های معطر، تازه بودن آن ها و نحوه‌ی آماده کردن آن ها نقش زیادی در عطر و طعم غذای نهایی دارد.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-12.jpg

سایر غذاهای شکم پر

در بخش قبل در مورد اردک شکم پر توضیح داده شد. ولی جالب است بدانید که مازندرانی ها تنها ارک را به صورت شکم پر طبخ نمی کنند و انواع غذاهای شکم پر در میان آن ها محبوب است. برای مثال می توان به بادمجان شکم پر، مرغ شکم پر و البته ماهی شکم پر اشاره کرد. برای پخت مرغ و ماهی شکم پرِ، علاوه بر موادی که در بخش قبل توضیح داده شد، استفاده از دانه های تخم ماهی نیز مرسوم است.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-13.jpg

انواع آش

آخرین بخش این مقاله به آش ها اختصاص دارد. مازندرانی ها انواع مختلفی از آش را تهیه می کنند که معرفی هرکدام از آن ها به صورت جداگانه خارج از حوصله‌ی این مقاله است. ولی به صورت کلی خوب است بدانید که انواع مختلف آش نقش برجسته ای در فرهنگ غذایی مردم مازندران دارد. در میان انواع آش های مرسوم در این استان، می توان به آش دوغ، آش کشک، آش کدو، آش گزنه (با استفاده از گیاه گزنه،‌ آرد گندم، چغندر، عدس، نخود، لوبیا، باقلا، کدو حلوایی، گشنیز، جعفری، سیر، ماست، نمک و زردچوبه) و البته آش ترش اشاره کرد.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-14.jpg


0 دیدگاه

01 آبان 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما