آشنایی با غذاهای محلی خوشمزه و متنوع مازندرانی (قسمت 1)

خوشمزه‌های مازندران با ریسمون

سفر به مازندران جزو بهترین سفرهای تفریحی و پای ثابت مقاصد گردشگری بسیاری از هموطنان ما است. مازندران را می توان محبوب ترین مقصد گردشگری ایران (برای طبیعت گردی) دانست. این استان در بین استان های شمالی (گلستان، مازندران و گیلان) توجه بیشتری را جلب کرده و ایران‌گردان بیشتری را به سمت خود می کشد. با این حال، خوب است سفر به مازندران را محدود به دریاگردی، تفریحات ساحلی و یا گردش در جنگل های این منطقه نکنیم. در حقیقت تمام لذت های گردشگری این استان در موهبت های طبیعی آن نیست. مازندران شماری از دیدنی ترین جاذبه های فرهنگی و تاریخی را نیز در خود جای داده است. جدای از بحث جاذبه ها، شدیدا توصیه می کنیم که در طول سفر به این استان، حتماً غذاهای محلی مردم مازندران را هم امتحان کنید. شاید همین غذاهای محلی خوشمزه تبدیل به دلیل اول سفر شما به این خطه سرسبز و حالصخیز شدند!

طبعاً شرایط جغرافیایی یک منطقه تاثیر زیادی در آداب و رسوم و حتی عادات غذایی مردم آن منطقه می گذارند. همسایگی مازندران با دریای خزر باعث شده است تا غذاهای دریایی و انواع ماهی ها نقش پررنگی در غذاهای محلی این منطقه داشته باشند. علاوه بر این،‌ حاصلخیز و پر آب بودن زمین های منطقه باعث شده است تا کاشت برنج در آن ها بسیار محبوب و مرسوم باشد و به همین دلیل است که برنج تبدیل به یکی از اصلی‌‌ترین و جدانشدنی‌ترین ارکان سفره‌ غذایی مازندرانی ها شده است. در اینم مقاله از ریسمون قصد دارید برخی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای محلی مازندران را به شما معرفی کنیم.

اکبر جوجه

اگر تا به حال به استان مازندران سفر کرده باشید، احتمالاً متوجه تابلوهای متعددی شده باشید که نام اکبر جوجه روی آن ها درج شده است. اگرچه اکبر جوجه نام یک برند رستورانی است،‌ ولی به صورت کلی در مازندران به یک نوع سبک خاصی از پخت مرغ گفته می شود. برای پخت اکبر جوجه از مرغ های بالغ استفاده نمی شود، بلکه حتماً باید از جوجه استفاده شود. علاوه بر جوجه، از رب انار شیرین، لیموترش، زعفران دم کرده، روغن مایع و نمک و فلفل و کره استفاده می شود و آن را در کنار برنج سرو می کنند.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-1.jpg

ناز خاتون

ناز خاتون جزو معروف ترین غذاهای محلی مازندران است، البته این غذا در استان گیلان هم بسیار محبوب است. به صورت کلی بادمجان نقش پررنگی در پخت غذاهای محلی مازندران دارد و ناز خاتون یکی از همین موارد است. برای تهیه ناز خاتون از بادمجان کبابی، رب انار یا آب انار، گوجه فرنگی، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنای خشک و گلپر استفاده می شود. البته در نظر داشته باشید که نازخاتون عموماً در کنار غذاهای دیگر و به عنوان چاشنی جانبی مصرف می شود. کمتر پیش می آید که مازندرانی ها نازخاتون را به عنوان وعده اصلی مصرف کنند.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-2.jpg

باقلا قاتوق

این غذا در مازندران بیشتر با عنوان باقلا قاتوق معروف است،‌ ولی گیلانی ها آن را با نام باقلا وابیج می شناسند. به هرحال ریشه های اصلی این غذا به استان گیلان باز میگردد، ولی در میان مازندرانی ها نیز بسیار محبوب است. باقلا قاتوق ترکیبی از باقلا، شوید خشک، تخم‌مرغ، سیر، کره و روغن، زردچوبه و دارچین است. البته توصیه می کنیم این غذا را همراه با برنج، ماهی شور، زیتون پرورده میل کنید. مطمئن باشید تبدیل به یکی از طرفداران آن خواهید شد.مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-3.jpg

آقوز مسما

آقوز در زبان مازندرانی به معنای گردو است. مسما هم به صورت کلی به نوعی غذا گفته می شود که با گوشت و بادنجان تهیه می شود. البته انواع مختلفی از مسما داریم. آقوز مسما مازندرانی ها با استفاده از گوشت،‌ گردو، پیاز سرخ شده، رب انار، آب، شکر، دانه ساییده شده‌ انار و نمک و فلفل و زردچوبه تهیه می شود. نوع اصیل تر این غذا با استفاده از گوشت اردک تهیه می شود که تجربه تکرارنشدنی را برای شما به رقم خواهد زد. با ریسمون در تورهای استان مازندران می‌توانید آقوز مسما را امتحان کنید


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-4.jpg

بیج بیج

بیج بیج نوعی خورشت ساده، ولی بسیار خوشمزه است. شاید بیج بیج مازندرانی را با عنوان خورشت گوشت چرخ کرده بشناسید. همانطور که بیان شد، تهیه کردن بیج بیج ساده است. گوشت چرخ‌کرده، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز داغ، زردچوبه، نمک و فلفل موادی هستند که برای پخت بیج بیج از آن ها استفاده می شود. بیج بیج را توصیه می کنیم خودتان هم که شده حتماً این خورشت را در منزل پخت و امتحان کنید.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-5.jpg

کئی پلا

کدو جزو غذاهای محبوب مازندرانی ها است. کئی پلا همان کدو پلو است و به خصوص در شهرستان ساری طرفداران زیادی دارد. برای تهیه کردن کئی پلا از کدو حلوایی، زیره، زردچوبه، گوشت چرخ کرده، برنج و کره‌ محلی استفاده می شود. البته استفاده از گوشت دلبخواه است. اگر جزو افرادی نیستید که از غذاهای شیرین و یا کدو خوششان نمی آید، توصیه می کنیم که کدو پلو مازندرانی ها را امتحان کنید. البته رنگ و لعاب این برنج به تنهایی کافیست تا شما را وسوسه به امتحان کردن این غذا کند.مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-6.jpg

پلو مرغ بهشهری

پلو مرغ غذایی جدید و یا مخصوص مازندرانی ها نیست. ولی پلو مرغی که بهشهری ها آماده می کنند را احتمالاً در هیچ کجای دیگر ایران تجربه نخواهید کرد. بهشهر در انتهای شرقی استان مازندران قرار دارد. آن ها برای پخت پلومرغ مخصوص خود از فیله مرغ، سیب زمینی، پیاز، رب انار، زعفران دم کرده، روغن زیتون و البته برنج محلی استفاده می کنند.


مقاله-ریسمون-غذاهای-مازندران-7.jpg

 

در ادامه با ریسمون همراه باشید تا ادامه‌ی غذاهای خوشمزه مازندرانی را بشناسیم.


0 دیدگاه

01 آبان 1398

صدرا شریفی

درباره نویسنده
عاشق سفر، بلاگر

دیدگاه شما