آشنایی با غذاهای استان سمنان

غذاهای استان سمنان

غذاهای استان سمنان به دلیل گستردگی جغرافیایی و همچنین به دلیل داشتن تنوع آب و هوایی و اقلیمی بسیار متفاوت و زیاد است. استان سمنان شهرهای زیاد و اقوم مختلف با فرهنگ های متفاوتی را در خود جای داده است. این گستره تنوع فرهنگی سبب گردیده که غذاهای استان سمنان و خوراکی های بومی و محلی آن بسیار متنوع باشد. در سفر به سمنان در کنار همه جذابیت های گوناگون سفر می توان از خوردن انواع نان ها، شیرینی ها و غذاهای استان سمنان لذت برد. با ریسمون همراه باشید.

تنوع غذاهای استان سمنان:

تنوع غذاهای استان سمنان بسیار بالا است. در استان سمنان نان ها، شیرینی ها و غذاهای بسیار متفاوت و مختلفی وجود دارد. در هر منطقه استان سمنان بسته به نوع آب و هوا، شرایط اقلیمی، سبک زندگی، محصولات کشاورزی و دام پروری، غذاهای مرتبط و خاص آن منطقه تهیه می گردد. در شهرهای شمالی استان سمنان به دلیل مجاورت با شهرهای شمالی ایران و نوع ویژگی آب وهوایی فرهنگ غذایی بسیار متفاوت و متنوع می باشد. هر چه به کویر مرکزی نزدیک می شویم نوع غذاها بسته به محصولات کشاورزی آن مناطق تغییر نموده و فرهنگ غذایی شکل خاصی به خود می گیرد.

غذاهای استان سمنان در دسته بندی های مختلف:

غذاهای استان سمنان شامل انواع مختلف لبنیات و محصولات دامی خاص منطقه مانند انواع کره، پنیر، ماست، آرشه، چکو، انواع نان ها، مانند نان سمنانی، نان فطیر، نان روغنی، نان پیچو، گولاچ، نان سلم، انواع شیرینی های سنتی مانند، کماج، برشتوک و باقلوای دامغان و انواع غذاهای خاص و محلی می باشد. با سفر به سمنان بدون شک با اعجاز طعم ها و مزه ها آشنا خواهید شد.

نان ها و شیرینی های استان سمنان:

در سفر به استان سمنان شما با تنوعی از نان ها وشیرینی های خاص استان سمنان روبرو خواهید بود.


مقاله-ریسمون-غذاهای-سمنان-1.jpg

نان فطیر:

این نان در شهرهای مختلف سمنان به شیوه های مختلفی طبخ می گردد. در برخی شهرها مانند شاهرود این نان شیرین و در سمنان این نان با روغن حیوانی و کره و بدون شکر پخته می شود. در سفر به استان سمنان حتماً طعم خوب این نان را امتحان کنید.

نان‌روغنی:

برای تهیه نان‌روغنی خمیر نان را با جزغاله مخلوط می کنند و در تنور طبخ می گردد. جزغاله ماده ای است که پس از تهیه روغن حیوانی از چربی حیوانی به‌جا می ماند. این نان یکی از پرطرفدارترین غذاهای استان سمنان می باشد.

گولاچ:

گولاچ سمنان دارای یک خمیر خاص و سبک به همراه زردچوبه فراوان بوده که در روغن داغ سرخ شده و با شکر و دارچین سرو می گردد. سمنانی ها این غذای سنتی را در ماه های خاصی از سال قمری به‌عنوان خیرات برای سفرکردگان و درگذشتگان طبخ می نمایند.

نان سمنانی:

یک نان سبک بوده که با آرد سبوس دار و در تنورهای سنتی طبخ می گردد و بعد از آماده شدن در مجاورت هوا قرار می گیرد تا خشک شود. در سفر به استان سمنان می توانید از این نان‌ها که ماندگاری طولانی دارند تهیه نمایید.

کماج سمنان:

کماج شاید معروف ترین نان شیرین سمنان بوده و بسیار لذیذ و پرانرژی می باشد واز اصلی ترین سوغات این شهر به حساب می آید.

غذاهای طبخی استان سمنان:

در سفر به استان سمنان حتماً سری به رستوران ها و خانه های بوم گردی بزنید و از خوردن غذاهای خوش آب و رنگ و خوشمزه محلی لذت ببرید.

سبزی‌پلوی سمنانی غذایی با طعمی فراموش نشدنی

این پلو یکی از غذاهای استان سمنان می باشد که بیشتر در شهر سمنان و با ترکیب سبزی، برنج، رشته پلویی و لوبیا چشم بلبلی طبخ می گردد. قبل از دم کشیدن، گوشت تازه گوسفندی به همراه دنبه در لابه‌لای برنج قرار می گیرد و پس‌ازآن طبخ می گردد. این پلو معمولاً با ته دیگ بادمجان درست می شود. سمنانی ها معمولاً در روز اول سال و روز سیزده‌بدر این غذا را طبخ می نمایند.

ته چین شهمیرزادی یکی از پر طعم ترین  غذاهای استان سمنان

در سفر به شهمیرزاد خوش آب وهوا لذت خوردن این غذای متفاوت سمنانی را از دست ندهید. این ته چین با ترکیب برنج، عدس پخته، سبزی، گوشت گوسفندی تازه، چغندر، سیب زمینی، بِه، بادمجان، اسفناج و پیازداغ به سبک سایر ته چین ها طبخ می گردد.

 

مانی پلوی دامغان:

مانی پلوی دامغانی یکی از مشهور ترین غذاهای استان سمنان می باشد.این غذا با طبخ پلو و آجیلی متشکل از پیازداغ، لپه، کشمش زرشک و زیره فراوان تهیه می گردد و به همراه گوشت یا مرغ سرو می گردد.

خورش هویج و پسته:

یکی دیگراز غذاهای استان سمنان، خورش هویج و پسته معروف دامغان می باشد. این خورشت با گوشت یا مرغ و خلال پسته و خلال هویج تهیه می‌گردد.

دیگی:

دیگی غذای معروف سنگسری می باشد، که در یک دیگ مسی، برنج، گوشت، آب و ادویه های لازم را به‌اندازه متناسب ریخته و در زیر تلی از آتش دفن می نمایند. مدت زمان طبخ این غذا زیاد و پخت آن نیاز به تخصص دارد.

برای آشنایی با غذاهای استان سمنان و لذت بردن از دنیای طعم ها و مزه ها با ما در تورهای ریسمون همسفر شوید.


0 دیدگاه

08 بهمن 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما