آشنایی با شخصیتهای مهم در طول تاریخ استان سمنان

شخصیتهای مهم استان سمنان

شخصیت های مهم تاریخی استان سمنان، بسیار زیاد می باشند. در استان سمنان در طول تاریخ، شخصیت های مهم تاریخی، فرهنگی، ادبی، دینی و عرفانی زیادی پرورش یافته اند. شخصیت های برجسته ای همچون منوچهری دامغانی، شیخ علاء الدوله سمنانی، شیخ ابوالحسن خرقانی، بایزید بسطامی، حکیم الهی و بسیار دیگر همگی از افتخارات تاریخی استان سمنان می باشند. در سفر به استان سمنان با شخصیت های تاریخی و فرهنگی زیادی آشنا خواهید شد.

بایزید بسطامی از نامدارترین شخصیت های مهم در طول تاریخ استان سمنان:

بایزید بسطامی از عرفای قرن دوم هجری، یکی دیگر از شخصیت های مهم در طول تاریخ استان سمنان است. بایزید بسطامی از علمای اهل تصوف می باشد. در تذکره الاولیاء عطار نیشابوری تفسیر معراج این عارف بزرگ آورده شده است. مقبره این عارف نامدار در شهر بسطام است. در سفر به استان سمنان، رفتن به منطقه خوش آب و هوای بسطام و بازدید از مقبره بایزید بسطامی خالی از لطف نیست.

شیخ علاء الدوله سمنانی:

یکی دیگر از شخصیت های مهم تاریخی استان سمنان، شيخ علاء الدوله سمناني شاعر و نویسنده قرن هفتم هجری و از بزرگان اهل تصوف می باشد. محل تولد ایشان در روستای تاریخی بیابانک در نزدیکی شهر سمنان است. او خواندن و نوشتن را در کودکی و در مکتبی در سمنان آغاز نمود. اوکه به بیشتر علوم زمان خود آگاهی داشت، مراحل سلوک را طی نمود و پس از بازگشت از سفری که به عراق داشت صاحب کرامت شد. در سفر به سمنان می توان از روستای تاریخی بیابانک و صوفی آبادکه  مقبره این صوفی بزرگ در آن منطقه قرار دارد دیدن نمود.


مقاله-ریسمون-سمنان-2.jpg

پیر نجم الدین سردار پرافتخار سمنان:

پیر نجم الدین یکی دیگر از شخصیت های مهم در طول تاریخ استان سمنان است.در حمله چنگيز خان مغول هنگامی که سپاه مغول به اطراف سمنان رسید، پیرنجم الدین که از سرشناسان شهر بود مردم را به مقاومت در برابر سپاه مغول تشویق کرد. مردم سمنان نیز دفاع جانانه ای دربرابر لشکر مغولان انجام دادند ولی منجر به شکست گردید و پیر نجم الدین نیز مانند بسیاری از مردم شهرکشته شدند. مردم جنازه پیر نجم الدین را به یاد رشادت های او در دروازه شهر به خاک سپردند. امروزه مقبره پير نجم الدين در شرق سمنان و در محلی به همین نام قرار دارد. این بنا که جز آثارملی کشور به ثبت رسیده است از جمله مکان های تاریخی شهر سمنان است. در سفر به استان سمنان و بازدید از بافت تاریخی و قدیم شهر سمنان سر هم به بنای تاریخی پیر نجم الدین دیدن بزنید.

حکیم الهی ماندگار ترین شخصیت مهم تاریخی استان سمنان:

حاج ملا علی سمنانی ملقب به حکیم الهی از علمای به نام قرن سیزدهم هجری است. مردم سمنان هنوز هم ارادت خاصی به این شخصیت مهم تاریخ  استان سمنان دارند. این حکیم و عالم بزرگ بیش از سی وپنج جلد کتاب در زمینه های فقه وحکمت دارد. آرامگاه این حکیم فرزانه در خیابانی به همین نام در سمنان قرار دارد.

 

منوچهري دامغاني شاعر و از دیگر شخصیت های مهم تاریخی استان سمنان:

منوچهري دامغاني از شعرای بزرگ ايران است که در قرن پنجم هجري در سرزمین سمنان می زیسته است. اشعار او بیشتر دارای موضوعات مربوط به طبیعت است. به دلیل آشنایی با زبان عرب قالب شعرهایش از ادبیات عرب تاثیر پذیرفته است.  بیشتر اشعار دیوان منوچهری درقالب های غزل و قصیده می باشد. آرامگاه این شاعر در بنای تاریخی نبد زنگوله در یکی از پارک های شهر دامغان است. در سفر به استان سمنان می توانید از این بنای تاریخی که یادگار دوران ایلخانی می باشد دیدن نمایید.

شیخ ابوالحسن خرقانی عارف بزرگ و از شخصیت های مهم تاریخی استان سمنان:

شيخ ابو الحسن خرقاني از برجسته ترین عرفای قرن چهارم هجری می باشد. ابوعلی سینا، ابوسعيد ابوالخير و ناصر خسرو از بزرگانی هستند که برای دیدار با این عارف زمان خود به سرزمین سمنان کنونی سفر نموده اند. نور العلوم مجموعه مقام و احوالات شیخ ابوالحسن خرقانی است که توسط یکی شاگردان ایشان گردآوری گردیده است. از این کتاب فقط یک نسخه موجود است که در حال حاظردر موزه بریتانیا نگهداری می شود. آرامگاه ایشان در شهر شاهرود می باشد.

برای آشنایی با شخصیت های مهم تاریخی استان سمنان با ما در تورهای ریسمون هم‌سفر شوید.


0 دیدگاه

23 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما